1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ankara fırtına estirdi; burada örgüt yok ki..
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara fırtına estirdi; burada örgüt yok ki..

A+A-
1980’lerden buyana yerel genel bütün seçimlerde, ilimizdeki CHP’lilerden aynı sızlanmayı, yakınmayı diledik; “Biz burada örgütler, adaylar olarak çok çalışıyoruz. Çok iyiyiz. Ama seçim kazanmak için, Ankara’dan genel merkezden rüzgar esmesi gerekiyor. Ankara’dan hiç rüzgar gelmiyor.” denirdi. Bu yakınmaların haklılık payı da yüksekti. 
Özellikle CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, oturduğu yerden siyaset yapan, siyaseti sadece “Gerilim” üzerine kuran, halka umut vermeyen, kısacası iktidara değil, muhalefete talip olan bir liderdi. 
Kemal Kılıçdaroğlu öyle değil.. CHP Genel Başkanı, 7 Haziran seçimleri öncesi Türkiye’nin ezberini bozdu. Taşeron işçilerinin, asgari ücretlilerin, özellikle emeklilerin kafasını karıştırdı. Türkiye’de belki de çok uzun bir zaman sonra, bir seçime giderken, iktidar partisi gerginlikten fayda umarken, CHP halkın önüne önemli ekonomik vaatlerle çıkıyor, Kılıçdaroğlu verdiği sözleri tutabileceğine halkı inandırmaya çalışıyor. 
Yani ilk kez bir seçime gidilirken, CHP Ankara’dan bütün Türkiye’ye çok önemli rüzgar estiriyor. Ama gelin görün ki, burada örgüt yok. Buradaki adayların-özellikle kendilerini 
8 Haziran’da kesinlikle milletvekili görenlerin- hiç çalışmaya niyeti yok.
……….
Dün CHP aslında Perşembe Pazarı alanında son yılların kendi adına en mükemmel mitingini gerçekleştirdi. Kuşkusuz Tayyip Erdoğan’ın 2011 genel ve 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesindeki mitinglerinde ortaya çıkan rekor tabloya ulaşılamadı. Ama CHP açısından dünkü miting görkemliydi. Daha iyisi de olabilirdi. Ama partinin bu kentte öyle canından bezmiş, üşengeç, Allahlık örgütü var ki, mitingin heyecanını, havasını söndürdü. 
Kılıçdaroğlu’nun İzmit’e 16 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’de geleceği açıklandı. Günler öncesinden program böyle yapılmıştı. Ama mitinge iki gün kala, yeni ve beklenmedik bir gelişme oldu. Bir CHP milletvekilinin(Oktay Ekşi) eşi vefat etti. Ankara’daki cenaze töreni cumartesi günü öğlen namazını müteakip yapılacaktı. Genel Başkan’ın bu cenazeye katılması gerekiyordu. Durum İzmit’e örgüte iletildi.
CHP Kocaeli örgütü, cuma günü sabahından itibaren, Kılıçdaroğlu’nun Perşembe Pazarı alanına saat 13.000’de gelemeyeceğini biliyordu. Genel Başkan Ankara’da öğlen namazının ardından cenaze törenine katılacaktı. Saat 14.00 sıralarında özel uçağı Esenboğa’dan kalkacak, saat 14.45 sıralarında Cengiz Topel’e inecekti. Kılıçdaroğlu, Perşembe Pazarı alanına en erken 15.00’de, hatta belki 15.30 sıralarında gelebilirdi. CHP örgütü yöneticileri, bu gerçeği bilmelerine rağmen ısrarla “Miting saat 13.00’de dediler. Cumartesi günü sabahı bile İzmit içinde, ilçelerde dolaşan CHP sesli araçları, “Perşembe Pazarı alanında saat 13.00’de miting var” diye bas bas bağırdılar. Açıkça, bilerek halka yalan söylediler. 
Dün havada yaz sıcağı vardı. İnsanlar öğlen sıcağında Perşembe Pazarı alanına gittiler. Saat 13.00 sıralarında Perşembe Pazarı alanı yükünü tutmuştu.  CHP’nin kendilerini önemli gören isimleri, çevredeki kafelere yayılmış, dondurma yiyerek, limonata içerek serinliyor, garibanları Perşembe Pazarı alanında güneş altında bekliyordu. Miting alanında Genel Başkanı’ın hala Ankara’da olduğunu öğrenenler, içinden Kılıçdaroğlu’na sövüyorlardı. Halbuki adamın hiç suçu yoktu. Bütün sorumluluk, gerçeği bilmesine rağmen, küçük akıllarıyla halkı kandırmaya çalışan örgüt sorumlularına aitti. 
Her miting saatinde başlayamaz. Hava muhalefeti olur, yol tıkanır, lider hastalanır falan.. Bunlar beklenmedik olaylardır, gecikme yaşanır. Ama dünkü olay öyle değildi. Genel Başkan’ın programı değişmişti. İzmit mitingi, saat 13.00’den, 15.00’e alınmıştı. Örgüt bunu biliyordu.  “Biz pankartlar yaptırdık. Saat 13.00 yazdık” dediler, gerçeği halktan saklayıp, binlerce insanı Perşembe Pazarı alanında beklettiler. 
………..
Eğri oturup, doğru konuşmak lazım. CHP Türkiye’de bir hava yakaladı. Geniş kesimler, özellikle dar gelirli ve yoksul aileler, Kılıçdaroğlu’na inanmaya başladı. Ama bu defa, yerelde CHP’nin havası yok. Yanlış işler yapılıyor. 
Şubat ayında CHP Kocaeli listesi açıklandığında herkes bir şaşkınlık geçirmişti. CHP listesinin mevcut hali, parti içinde yanabilecek büyük kavgaların önüne geçti. Hatta ilk günlerde listenin yapısı, CHP’ye bu kentte artı getirdi. Ama zaman geçtikçe, örgütün üzerindeki atalet, adayların acemiliği CHP’ye yerelde ivme kaybettirmeye başladı. 
Şimdi düşünün, CHP listesinin ilk iki sırasında “Hurşit Güneş-Yalçın Kuşkan” olsaydı. Ya da “Sefa Sirmen-Hikmet Erenkaya” olsaydı. Kabul, ilk günlerde parti içinde büyük kavgalar çıkardı.  Ama şimdiye kadar bunlar yatışmış, bu kentte çok daha canlı, çok daha heyecanlı, çok daha koşturan CHP ile karşı karşıya olurduk. 
………
Dün miting öncesi,  Prof.Hurşit Güneş, CHP parti meclisi üyesi, değerli ağabeyim Halit Toraman ile gazetede buluştuk. Onlar, bu dönem Kılıçdaroğlu’ndan tabir yerindeyse kazık yemiş insanlar. Güneş Kocaeli’de aday yapılmadı. Toraman Ankara Çankaya’da aday adayıydı. Kılıçdaroğlu’na çok yakın olmasına rağmen listeye konulmadı.
Güneş ve Toraman ile öğlen yemeği yedik. Sonra onlar, Genel Başkan’ı karşılamak üzere Cengiz Topel’e geçtiler, ben miting alanına gittim. Miting alanını süsleme görevini üstlenen Orhan Dönmez ve arkadaşları işlerini çok iyi yapmışlar. İnsanlar dün Kemal Kılıçdaroğlu için kendileri Perşembe Pazarı alanına koştular. Alpaslan Seymen’i, Osman Küçükosmanoğlu’nu,  Bekir Kurt’u gördüm alanda. CHP’iler, kırgınlığı, küskünlüğü unutmuşlar. Kılıçdaroğlu’na layık olmaya çalışıyorlar. İzzet Çetin kalkıp, miting için gelmiş.
Miting alanında polisler çok nazikti. Ev hanımları, yaşlılar, emekliler, taşeron işçileri gördüm alanda. Yıllardır CHP mitinglerine giderim. İlk kez insanların gözünde bir heyecan, bir umut vardı. Ses düzeni mükemmeldi. Dün mitingin iki saati aşkın gecikmeyle başlamasında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun zerre kadar kabahati yoktu. Ama miting alanındaki insanlar, Kılıçdaroğlu’nu suçlu sanıyordu, buna üzüldüm. 
Genel Başkan bilinen vaatlerini sıraladı. O vaatleri sıraladıkça, hoparlörlerden davul sesleri yükseldi.  CHP, son yılların, son dönemlerin en iyi, halka en çok umut veren CHP’si. Ankara’dan rüzgar değil, fırtına pompalanıyor.  Ama Kocaeli’de bir tuhaflık var.. Kocaeli örgütü, bu etkili ve şiddetli rüzgara rağmen, yelkenlerini dolduramıyor..
Bu yazı toplam 469 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum