1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ankara’ya gidiş yönü de daratıldı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara’ya gidiş yönü de daratıldı

A+A-

D-100 İzmit geçişinde ne yapıyor, ne yapmaya çalışıyorlar, anlayamıyorum. Symbol Yaşam Merkezi önünde bir köprülü kavşak yapıldı. Yapılmaz olsaydı. Kavşak çalışmasının Kavanlar tarafından yaptırılan köprü inşaatı zamanında bitti. Ama Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı diğer kasımlar bitmek bilmedi.

Bitti diye açılmıştı. Sonra, İstanbul’a gidiş yönü kapandı. Halen köprünün üzerinde İstanbul’a gidiş yönü kullanılmıyor. 1 Mayıs’ta başlayan çalışmanın “22 Mayıs’ta biteceği” sözü verilmişti. Mayıs bitiyor, iş bitmedi.

Her gün, kentin doğusundan İzmit yönüne gelirken bitmek bilmeyen çalışmanın sıkıntısını çekiyoruz. Hiç değilse Ankara’ya gidiş yönü açıktı. Perşembe günü akşam saatlerinde İzmit’ten eve dönerken,  Akademi Hastanesi binası önüne gelmeden yol tıkandı, kilitlendi. İlerlemiyor. Herhalde bir kaza oldu diye düşündüm. Büyük sıkıntı içinde, Tır’lar, hafriyat kamyonları arasında ilerledik. Meğer Yahya Kaptan kavşağı mevkiinden yol daraltılmış. Yolun kuzey şeridinde bitmek bilmeyen çalışma sürer, sıkıntı yaşanırken, yolun kuzey şeridi de daraltılmış. Yani, “Sabah İzmit’e giderken çektiğiniz işkence yetmez. Akşam eve dönerken de biraz sıkışın” diyorlar.

Ne yapıyorlar bilmiyorum. Ama kuzey şeritteki çalışmanın başlayacağını kamuoyuna duyurma gereği bile duymadılar. Kapatmışlar yolu, müteahhit sözde çalışıyor.

Hangi gün başlıyor çalışma: Perşembe günü..

Hepimiz biliyoruz ki, D-100’de en fazla sıkışıklık- özellikle Ankara yönüne gidişte- Perşembe ve Cuma günleri yaşanır. Madem bu çalışmayı yapacaksın, Pazar günü başla. Perşembe-Cuma günü yol biraz rahat kalsın.

Başka bir durum var. Bütün tahminlerinde yüzde 100 isabet sağlayan Meteoroloji, Perşembe ve Cuma günleri için “Şiddetli yağmur” raporu vermiş. Yani, asfalt işine şiddetli yağmur yağacak günlerde başlanıyor. Vah… Vah.. Vah..

Gerçekten anlayamıyorum bizim şehrimizin yöneticilerini. Neden bu kadar hesapsız, kitapsız iş yapılıyor. Çekilen çileleri neden görmüyor, anlamıyorlar. Şu D_1f00de ne yapıyorlar. Bu Symbol Köprülü kavşağı işi, 2.5 yıldan beri bu kent için ne büyük çile oldu. Hem çok büyük para döktüler, hem yolu eskisinden beter hale getirdiler. Bitti denilen kısımlar tekrar kapanıyor. Tekrar sıkıntı arttırılıyor.

Allah aşkına bırakın.. Her şey olduğu gibi kalsın. Ben vazgeçtim kavşaktan, köprüden, köprü altından..

Bırakın her şey bildiğimiz gibi kalsın. Siz yapamıyorsunuz, yaptıramıyorsunuz. Bir iş yapmak isterken bu kente çok fazla, çok uzun süre çile çektiriyorsunuz. Yeter artık..

*Bakalım, pide fiyatı nasıl olacak?

Bu yıl da bu şehirde Ramazan Pidesi fiyatını çok tartışacağımızı tahmin ediyorum.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu bir açıklama yaptı. Ramazan Pidesi fiyatının geçen yılki seviyesinde kalacağını duyurdu. Fırıncılar Federasyonu’nun açıklamasına göre, pideye zam yapılmayacak. 250 Gramlık pide 1.5, 300 gramlık pide 3 TL’den satılacak. Ramazan Pidesinin kilo fiyatı 6 TL’nin üzerine çıkmayacak.

Kocaeli Fırıncılar Odası da Ramazan Pidesi için bir çalışma yapmış. Pide fiyatı talebi, onaya sunulacak. Federasyonun açıkladığı fiyattan daha yüksek. Geçen yıla göre de artış yapılıyor.

Bizim Oda’nın teklifi kabul edilirse, bu şehirde Ramazan Pidesinin küçüğü 2.50, büyüğü 5 TL’den satılacak. Eğer rakamlar bu şekilde gerçekleşirse, Ramazan ayında İzmit’teki bir fırından pide almaktansa, yol masrafına katlanıp, Adapazarı’na gidip pide alarak dönmek, vatandaş için daha ekonomik olabilir.

*Tenteli Pazar hiç yakışmıyor 

Kalmadı, Türkiye’nin hiçbir yerinde kalmadı.  Sadece il merkezlerinde değil, ilçelerde, kasabalarda, köylerde bile kalmadı. 
Sadece İzmit’te, haftanın belli günleri, belli açık alanlarda hala semt pazarları kuruluyor. 
Cumartesi günleri M.Alipaşa-Bekirdere bölgesinde. 
Pazar günleri Kozluk’ta
Perşembe günleri Perşembe Pazarı alanında. 
Pazarların kurulduğu günler, o çevrede trafik felç oluyor. Pazarın kurulduğu gün hava yağışlıysa, tezgahların üzerine derme çatma bez tenteler çekiliyor. Yerlerde su birikintileri.. İnsanları, pazarcı tezgahlarının üzerinde,  içine düşen yağmur sularının ağırlığıyla çöktü çökecek biçimde duran tenteler. 
Bu devirde, bu tablo sadece bizim şehrimizde, İzmit’te kaldı. Büyükşehir Belediyesi, açık alanlardaki pazarları kaldırmak için büyük bir hamle yaptı. Kadıköy Mahallesi’nde belki de Türkiye’nin en büyük, en modern kapalı Pazar yeri binası inşa edildi. Ama bizim ilimizin pazarcıları, binayı beğenmedi. Küçük buldular., Gitmiyorlar.
Geçen Perşembe günü Perşembe Pazarı yine yağış altında kuruldu. Pazarcılar, “Kapalı Pazar yeri istiyoruz” diyorlar. Yapıldı, gitmiyorlar. Yıllardır  “Pazar Pazarı, Cumartesi Pazarı kalkacak” nutukları dinledik. Kalkmadı, kaldıramıyorlar. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a Büyükşehir zamanında destek vermiş olsaydı, şimdiye kadar bu sıkıntılar biterdi.
Hikmet Erenkaya 1990’lı yıllarda Perşembe Pazarı’nı şehrin göbeğinden, bugünkü Belsa’nın yerinden alıp, Perşembe Pazarı alanına götürmüştü. Büyük direnişler olmuş, ama geri adım atmamıştı.
Şimdi bizim şehrimizde kocaman bir kapalı Pazar yeri binası yapıldı. Ama hala yağmurda çamurda, sokak ortasında, trafiği berbat ederek,  bez tenteler altında Pazar kuruyoruz. Hiç yakışmıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin artık bu şehirdeki bu çirkinliğe son vermesi gerekiyor.

*Öğrenci servisi, yolcu servisi

Kocaeli’nin tamamında, bütün trafik düzeninin yetki ve sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) aittir. UKOME, Büyükşehir Belediyesi yönetiminde, trafikle ilgili kuruluşların temsilcilerinden oluşur. Yılın belli dönemlerinde toplanır, kent trafiği ile ilgili  çok önemli kararlar alır. Ya da alması gerekir.

İlimizin trafik sorunu malum. Şehrin her yerinde sıkıntı var. Yeni kararların alınması, radikal bazı uygulamalara geçilmesi lazım. Böyle bir ortamda UKOME Olağan toplantısı perşembe günü yapıldı. Sanki, bu şehirde hiç trafik, ulaşım sorunu yokmuş gibi,  hiçbir radikal karar çıkmadı.

En azından hafriyat kamyonları için bir sınırlama kararı çıkabilirdi. Nasıl Cumhurbaşkanının ilimizi ziyaet ettiği gün bir tane bile TIR kamyonu D-100 şehir içi geçişine bırakılmamışsa, bu uygulamanın sürekli olması yönünde karar alınabilirdi.

UKOME’de neler tartışıldı, anlatayım.

Birincisi, ilimizin çeşitli bölgelerindeki Askeri tesislerin yakın çevrelerinde güvenlik gerekçesiyle park yasağı talep edilmişti. Bu talip, askeri yetkililerden gelmiş. Bence, bazı alanlarda park yasağı uygulanacak alanlar çok geniş ve abartılı tutulmuş. Askeri bilikle çevresinde uygulanacak park yasağı nedeniyle, Gölcük, Derince, Körfez ilçelerde otopark sorunu daha da artacaktır.

UKOME toplantısında, Otogar Derneği Başkanı Baylam,  Otoüs terminalinden şehirlerarası seferler yapan firmaların şehir merkezine ücretsiz yolcu servisi çalıştırmasının yasaklanmasını istemiyor. İzmit’te şehirlerarası otobüs seferi düzenleyen 36 firmadan 35’i bunu istiyormuş. Uymayan, sadece Efe Tur’muş. Efe Tur’un servislerinin de yasaklanması isteniyor.

UKOME bu talebi kabul etmemiş. Bence doğru karar. UKOME iyi yapmış. İlimizde şehirlerarası yolculuk için tek seçenek karayolu. Önümüz yaz, turizm mevsimi. İzmit’in otogarı şehrin hayli dışında. İnsanlar gece geç saatlerde otobüse binip tatile gidiyor. Ya da tatilden dönenler, sabaha karşı Otogar’a iniyor.  Evlerine nasıl gidecekler?.. Efe Tur, ücretsiz servis koyarak bu sorunu önemli ölçüde çözüyor. Ama diğer firmalar ücretsiz yolcu servisinin kalkmasını istiyor, bu hizmeti “Haksız rekabet” unsuru görüyor.  Efe Tur’un ücretsiz yolcu servisi hizmetinin devam etmesi doğru karardır. UKOME’yi bu konuda baskıya boyun eğmediği için kutluyorum.

Perşembe günkü toplantıda, Servis Araçları Odası da, gelecek dönem için, okul servis ücretlerine yüzde 20 zam talep etmiş. Günümüzdeki sistemde özellikle lise öğrencileri, sınavlar sonucu belirlenen okullara gidip geliyorlar. İzmit’teki bir genç Gebze’deki okula; Karamürsel’deki bir genç İzmit’teki okula gidip gelmek zorunda kalabiliyor. Köylerdeki, kasabalardaki öğrenciler zorunlu olarak uzak okullara gidip geliyorlar. Öğrenci servis araçları bir zorunluluk. Keşke bu hizmeti, devlet veya belediyeler verse. Keşke öğrencilerin okullarına gidip gelmesi ücretsiz olsa. Bence 65 yaş üzerindeki vatandaşlar yerine öğrencilere ücretsiz seyahat hakkı verilmelidir.

İlimizde öğrenci servis ücretleri zaten düşük değil. Şimdi yeni dönem için yüzde 20 zam talep ediliyor. Hangi gerekçe ile? Konu, UKOME’de komisyona sevk edilmiş. Bu işin çok kılı kılına hesap edilmesi gerekiyor. Öğrenci servis ücretlerinin mümkün olan en düşük seviyede tutulması, hatta öğrenci servis ücretlerine devlet ya da belediye katkısı sağlanması gerekiyor. Çocuklar zorunlu olarak evlerinden uzak okullara gidip geliyorlar. Öğrencilerin okula gidiş geliş masrafları, aileler için gerçekten çok büyük yük oluşturuyor. Umarım UKOME  bu öğrenci servislerine zam talebini kılı kırk yararak inceler.


*Antalya stadının aynısı olacak 

Perşembe akşamı, F.Bahçe ile G.Saray arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası Finalini izlemişsinizdir. Zevkli, kıran kırana bir maç oldu. Keşke maç sonunda, G.Saray kupayı alırken, F.Bahçeli futbolcular da seremonide olsaydı. Türkiye’nin tribünlerden “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganlarından çok, bu tür birlik görüntülerine ihtiyacı var. 
Ben maçı, farklı bir gözle izledim. Final, Antalya Arena’da oynandı. Geçekten mükemmel bir stat olmuş.  Antalya Arena 33 bin seyirci kapasiteli. Aynısı, bizim ilimizde Alikahya’da yapılıyor. Benim gözümün önünde yükseliyor. Çok görkemli, çok şık oluyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Bizim yeni Stadımız, Ağustos ayında tamamlanacak. Hadi diyelim, en geç bu yılın sonuna hazır. Malum, bizim şehrimizin PTT Liginde bile futbol takımı yok. Hoş Kocaelispor taraftarı amatör kümede bile 33 bin kişilik stadı da doldurur, ama bitmek üzere olan Kocaeli Arena’ya Süper Lig’de takım yakışır.
Futbol Federasyonu gelecek sezonun takvimini açıkladı. Süper Lig’de yeni sezon ağustosun 3 ncü haftasında başlayacak. Gelecek sezon Ziraat Türkiye Kupası finali 28 Mayıs’ta yine tarafsız sahada oynanacak. Henüz finalin yeri belli değil. 
Kocaeli, şimdiden 28 Mayıs 2017 tarihinde oynanacak Ziraat Türkiye Kupası finaline talip olmalıdır. Kent yöneticileri bunu istemeli, Federasyon’a başvurmalıdır.
Yahya Kaptan’da 3 bin kişi kapasiteli, modern bir Spor Salonu yaptırdık. 7-8 yıldır doğru dürüst bir spor organizasyonu alamadık. Kocaeli Arena bittikten sonra da yıllarca bir futbol maçı oynansın diye beklemeyelim. 

*Meral Abla gelmeyecek mi?

MHP’de atık kurultay kaçınılmaz. Belli ki temmuz ayının ilk yarısı içinde seçimli kurultay yapılacak. MHP Genel Başkan adaylığı için yarış da hızlanıyor.

Adaylardan Prof.Özdağ, daha önce İzmit’e geldi, partililerle buluştu. Bugün iddialı bir başka aday Sinan Oğan ülkücülerle buluşmaya geliyor. Ama bu şehir, Meral Akşener’i bekliyor. MHP’de bütün geleceğini Meral Abla’ya bağlayan, Meral Akşener’in peşinden, partiden atılmak  pahasına koşan  pek çok kişi var.

İzmit’te, Kocaeli’de, Meral Akşener’in MHP Genel Başkanı olmasını bekleyen, aslında MHP’li olmayan pek çok insan var. Meral Akşener bütün yurdu dolaşıyor. Bazı günlerde iki kente gidip, toplantılar yapıyor. İzmit de Meral Ablası’nı bekliyor. Şöyle bir tam gününü ayırsa, sabahtan  İzmit’e gelip, akşama kadar bütün Kocaeli’yi dolaşsa, iyi olmaz mı?. Hem MHP’deki hareketliliği arttırır, hem Kocaeli siyasetine yeni bir hava getirir. Meral Akşener’den böyle bir programı, haziran ayı içinde bekliyorum.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 2141 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum