1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anlaşma sağlanamadı arabulucu süreci başladı
Anlaşma sağlanamadı arabulucu süreci başladı

Anlaşma sağlanamadı arabulucu süreci başladı

TES-İŞ Sendikası ile SEDAŞ arasında 7 Nisan tarihinde başlayan 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde normal sürede anlaşma sağlanamayınca arabulucu sürecine girildi.

A+A-


TES-İŞ Sendikasıyla SEDAŞ arasındaki toplu iş sözleşmelerinde gelinen süreç ile ilgili TES-İŞ Sendikası Adapazarı Şube Yönetim Kurulu ve İşyeri Baştemsilcileri Adına Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu basın açıklaması yaptı. Kabaloğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “1300 kişiyi ilgilendiren 4. Dönem İ.T.İ.S’ de  125 idari maddede anlaşma sağlandı. 12 ücret maddesiyle ilgili anlaşma sağlanamadı. 60 günlük normal süre bittiğinden arabulucu süresi başladı. Ay sonuna kadar arabulucu süresinin kalan ücretle ilgili maddeleri çözüme kavuşturmak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Sendika olarak biz sözleşmeyi geçmiş yıllarda olduğu gibi masada bitirmek istiyoruz. Masada biten sözleşmenin her iki tarafa da hayır getireceğini düşünüyoruz.

SENDİKANIN TALEPLERİ

Anlaşma sağlanan idari maddeler tehlikeli ve ağır işkolunda bulunan üyelerimize;
- Ferdi Kaza Sigortası yapılması, 
- Haftalık 45 saati dolduramayan çalışmalardan dolayı cumartesi çalışmalarında kesilen 5 saatin (bir nevi telafi çalışması yaptırılıyordu)  kesilmemesi, 
- Hasar zarar bedelinin ödenmesi konusundaki maddemize ceza yargılaması bedelinin  de ilave edilmesi için düzenlemeler yapılmıştır.

ÜYELERİMİZİN KAYGISI OLMASIN

 Kamu sözleşmelerinde ücretler belirlendi. SEDAŞ’ ın özelleşmeden önce çalışanlarına kamu sözleşmelerindeki artışın uygulanmasını, SEDAŞ’ a özelleşmeden sonra giren ve taşerondan kadroya alınan çalışanlara ise kademeli olarak hem ücretlerde hem de sosyal haklarda iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz. Bu taleplerimizi işverene bildirdik. İşverenimizin de bu konuda bir çalışma yaptığını biliyor, görüşmelerimize devam ediyoruz. Genel merkezimizle birlikte yürüttüğümüz bu süreçte hiçbir üyemizin kaygısı olmasın ki, toplu iş sözleşmelerinde üyelerimizin hak ve çıkarlarını geliştirme adına ne varsa yapacağız. Bunun içinde diyaloğu önde tutarak, en iyi sonucu almak için çaba sarf edeceğiz.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.