1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anlaşmalı marketlerde fiyatlar sıkı denetlenmeli
Anlaşmalı marketlerde fiyatlar sıkı denetlenmeli

Anlaşmalı marketlerde fiyatlar sıkı denetlenmeli

Büyükşehir Belediyesi'nin 41 Kart projesini başından beri destekliyorum. Yoksul ailelere istedikleri marketten istedikleri yiyecek ürününü para ödemeden satın alma hakkını veren bu sistem, kısa zaman i

A+A-

Büyükşehir Belediyesi'nin 41 Kart projesini başından beri destekliyorum. Yoksul ailelere istedikleri marketten istedikleri yiyecek ürününü para ödemeden satın alma hakkını veren bu sistem, kısa zaman içersinde Türkiye genelinde yayılacaktır.

Büyükşehir Belediyesi, Vakıfbank ile anlaştı. Gelir seviyesi düşük, muhtaç durumdaki 4 binden fazla aileye 41 Kart verildi. Bu kartların geçerli olacağı market ve bakkallarla anlaşma yapıldı.

41 Kart sahibi vatandaş, anlaşmalı markete gidecek. İhtiyacı olan yiyecek maddelerini alacak, kartı kasadan geçirecek, para ödemeden çıkacak. Çok önemli bir sosyal dayanışma sistemi. Ancak bu sistem içinde yer almak için başvuran market ve bakkalların listesine baktım. Büyük firmalar bu işe girmiyorlar. Özellikle Gebze bölgesinde küçük orta ölçekli marketler sisteme balıklama dalmış.

Büyükşehir Belediyesi'nin mutlaka fiyat kontrolü yapması lazım. 4 binden fazla kart sahibi önemli bir müşteri potansiyeli. Üstelik bu insanlar aldıkları ürünün parasını ceplerinden ödemeyecekleri için fiyatları pek kontrol etmeyecekler. Nerede daha ucuzu varsa, oradan alalım demeyecekler. 41 Kart sistemine dahil olan marketler, para ile alışveriş yapana farklı, 41 Kart ile alışveriş yapana farklı fiyat uygulayabilir, hem vatandaşı, hem belediyeyi kazıklayıp, haksız kazanç elde edebilirler. Bu nedenle, anlaşmalı marketlerin 41 Kart sahiplerine hangi malı kaç liradan verdiğini titizlikle ve sürekli olarak takip etmek lazım. Hayır işi yapılmak istenirken birileri hak etmedikleri paraları kazanırsa, yanlış olur.

Verin de kime verirseniz verin

Geçen gün bu gazetede haber olarak yer aldı. İzmit Belediyesi, sahibi olduğu çok sayıda gayrimenkulü 28 Eylül'de yapacağı ihale ile kiraya verecekmiş. Bu ihalede kiraya verilecek gayrı menkuller arasında yıllardır kullanılmayan, adeta çürümeye terk edilen Belsa Plaza'nın B Bloku da var.

İzmit Belediyesi, 9 katlı Belsa Plaza B Blokta 2-3-4-5 nci katlardaki toplam 80 bağımsız bölümü, tek kalemde kiraya verecekmiş. Tamamı için biçilen aylık muhammen kira bedeli 16 bin TL. Öyle tahmin ediyorum ki, biraz çekişme olursa, bu kira rakamı ihalede 50 bin TL'nin üzerine de çıkabilir.

Rakamlar da çok önemli değil. İzmit gibi bir şehrin göbeğinde, böylesi bir binanın bunca zaman boş kalması hiç hoş değil. İzmit Belediyesi, sözde bu binaya Bölge Adliye Mahkemesi kurulsun diye Adalet Bakanlığına verecekti. Bir ara Maliye'ye verileceği açıklandı. Belediye de AKP'li, bakanlar da AKP'li. Ama yıllardır aralarında anlaşamadılar. Koca binayı boş bıraktılar.

Şimdi 28 Eylül'deki ihalede Belsa Plaza B Blok'un 5 katına bir dershanenin talip olacağı belirtiliyor. Şehrin göbeğindeki bu binanın vatandaşın azami ölçüde işine yarayacak şekilde değerlendirilmesi en doğrusu olurdu. Ama artık vazgeçtim. Dersane olsun, Hastane olsun, Otel olsun... Ne olacaksa olsun. Yeter ki, artık şu kente ait dev bina kullanılır hâle gelsin, yaşar olsun...

Pazarlarda hassas terazi varmış

Geçtiğimiz hafta bu sütunlarda, İzmitli bir emekli vatandaşın Perde Arkası sütunlarına yansıyan önerisinden yola çıkarak, semt pazarlarında vatandaşa hizmet veren hassas terazilerin bulunması gerektiğini, Belediye'nin pazar çıkışlarına bu terazilerden koyup, pazarda alışveriş yapan vatandaşa kazıklanıp, kazıklanmadığını öğrenme hakkı tanımasını yazmıştım. İzmit Belediyesi'nden bu konuda açıklama geldi. İzmit Belediyesi Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, İzmit'teki bütün pazar yerlerinde belediye olarak hassas terazi bulundurduklarını, bu terazide vatandaşın tartarak kontrol ettiği mallarda eksik çıkarsa, eksik gramajlı mal satan esnafı cezalandırdıklarını belirtiyor.

İzmit'teki bütün semt pazarlarında Belediye'nin hassas terazi bulundurduğunu hiç sanmıyorum. Yine de Belediye'den gelen açıklamayı doğru kabul edelim, bütün pazar yerlerinde zabıta denetiminde hassas terazi bulunduğunu varsayalım. Demek ki, çok gizli kapaklı bir yerde duruyor, vatandaş görmüyor. Bu nedenle de kullanılmıyor.

İzmit Belediyesi pazar yerlerinde vatandaş denetim yapsın diye hassas terazi bulunduruyorsa, bunu daha görünür olarak koyması, pazardan alışveriş yapan vatandaşın, aldığı meyve ve sebzeleri tartarak kontrol etmesini de teşvik etmesi gerekiyor.

20 yılın ardından...

Özgür Kocaeli’yi yeniden yayınlamaya başlamamızın üzerinden bugün itibariyle tam 20 yıl geçti. İnsan ömrü için uzun bir süre...

Bu uzun süre boyunca gazetemizi okuyan, bizi destekleyen, hatalarımızı gösterip doğruya sevk eden siz değerli okurlarımıza teşekkür borçluyuz. Var olun, sağ olun...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.