1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Anlayamayabilirsin
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Anlayamayabilirsin

A+A-

Bazı şeyleri anlayamazsın şu hayatta, anlamakta zorlanır, günlerce düşünür durur, kafanda kurarsın.. Belki de çok da anlamak zorunda olmadığın içindir bu. Ya da anlayabilseydin değiştirirdin olan biteni  diye de düşünüyor olabilirsin.. Örneğin sana sözü olanların, söz verenlerin bunu hiç bir şekilde tutmadığını görüyor ve bunu anlayamıyor olabilirsin. Normal.. Ya da senin gözünün içine hiç bir şey olmamış gibi bakıp arkandan fısır fısır konuşanları da anlayamıyor olabilirsin.. Bu da normal.. Yüzüne konuşma cesareti göstermek yerine senin hakkında sanki sen hiç var olmamışsın gibi rahat rahat konuşanları, seni çekiştirip, hiçbir pozitif yanını değil de negatif ne varsa abarta abarta konuşanları da anlayamayabilirsin. Dürüstlükten bahsedip de inanmadığı bir şey uğruna savaşanları veya bu uğurda kendince mücadele edenleri, kısaca içi boş dışı parlak çıkar ilişkilerini de anlamayabilirsin. Sürekli şikayet halinde olup da, önceden hiç sesi çıkmayıp da sonradan bir huzursuzluk dahilinde konuşanları, kendini ifade edenleri ama bunun yanında seni en şikayetçi, memnuniyetsiz ilan edenleri de anlamayabilirsin. Devamlı bir eksiklik, bir hata, bir yanlış arayıp da bulmak için yana yakılanları da anlamayabilir ancak buna rağmen bunu yapmanın aslında daha büyük bir yanlış içinde olduğunu kolaylıkla anlayabilirsin. 

İşin özü aslında bazı şeyleri anlayamazsın, bazı şeyleri anlasan da bunun çok da önemli olmaz. Hayat bu . Ne akışa, ne gelene müdahale edebilirsin. Yapman gereken belki sadece anda kalmak, kendinle olmak.. Üzülme sadece, bir de zorlama, yıpratma kendini..

YOLUMUZDAKİ ENGELLER

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacak?. Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar.
Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu. Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde. 
"Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. 
Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı. 
"Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır."


Yaşadığımız her an kendi hakkını ister.
Goethe

 

Bu yazı toplam 1263 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.