1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Anne sütü çok önemli
Anne sütü çok önemli

Anne sütü çok önemli

İl Sağlık Müdürlüğü’nün aile hekimleri, hemşire ve ebelere yönelik eğitim çalışmaları kapsamında, ‘Bebek ve Çocuk Sağlığı Sempozyumu’ Ramada Otel’de yapıldı

A+A-

Sabahtan akşama kadar süren sempozyumda; Kocaeli Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Öğretim üyeleri; Prof. Dr. Ayşe Engin Arısoy, ‘Yenidoğanın İlk Bir Aylık Serüveni’, Prof. Dr. Ayla Günlemez ‘Yenidoğan Sarılığı’ konulu sunum yaptılar. Kocaeli ve Gazi Üniversitelerinin öğretim üyeleri ve konunun uzmanları, anne ve çocuk sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdiler.

 

EĞİTİMLER SÜRECEK

Sağlık çalışanlarının bilimsel gerçekler doğrultusunda eğitim sempozyumlarını sürdüreceklerini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, “Eğitimlerde çok güzel bir çizgi yakaladık, çok güzel bir ekip oluşturduk. Bilimsel çalışma yapıp, bunların çıktılarını alma noktasında iyi bir yere geldik. Sağlık Bakanlığının yaptığı denetimlerde Kocaeli’de bebek ve anne dostu hastanelerin giderek artması çalışmalarımızın önemini gösteriyor. Bilimsel etkinliklerin çok önemli olduğunu biliyoruz.” dedi. Sağlıkçıların çok yoğun bir mesaisi olduğunu, her gün dertli ve acılı insanlarla ilgilendiklerini belirten Dr. Ergüney, “Biz tüm bu sıkıntılara rağmen işimizi en iyi şekilde yapmak zorundayız. Gerektiğinde elimizde serumla ameliyata gireriz. Talep olduğu sürece bu tür eğitimler yapmaya devam edeceğiz. İl Sağlık Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızın emeği oluyor.” ifadelerini kullandı. Sempozyumda emeği geçenlere teşekkür eden İl Sağlık Müdürü Dr. Ergüney, katılım yüksek olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti.

 

ANNE SÜTÜ VE BEBEK ÖLÜMLERİ

Ülkelerin gelişmişliğinin anne ve bebek ölümleri ile ölçüldüğünü belirten Türkiye Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri (TEMAS) Derneği Başkanı Melek Kılıç, Türkiye ve Dünyada bebek dostu girişimi ve yenilikleri anlattı. Ülkelerin gelişmişliğinin anne sütü ve bebek ölümleri ile ölçüldüğünü söyleyen Kılıç, “Bebek ölümlerinin en büyük nedeni beslenme olarak ortaya çıkıyor. Emzirmeyi özendirdikçe ülkenin gelişmişliğine katkı veriyoruz. Eğitim çalışmalarının sürdürülmesi ve bu işe gönül vererek sürdürmek sağlık çalışanlarının görevidir. Sağlık çalışanları bu etkinlikleri sürdürmesi halinde başarılı oluruz. Öğrendiklerimizi sahaya dökemezsek yine sınıfta kalırız.” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Engin Arısoy sempozyumda, yenidoğanın ilk bir aylık serüveni konulu önemli bir sunum yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.