1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. ANNE VE BABALARA AÇIK ÇAĞRIMDIR!
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

ANNE VE BABALARA AÇIK ÇAĞRIMDIR!

A+A-

İzlemeyecektim.

İzlemedim.

Yazmayacaktım.

Duramadım.

Her şey bir tekrardan ibaret sanki.

Çok acı olaylar yaşanıyor. Çok üzülüyoruz. Hep birlikte kınıyoruz. Sonra; belki unutmuyoruz ama geçip gidiyoruz.

Çözüm?

Henüz bulunamadı.

Cinayet diyeceğim buna. Cinsiyet ayrımı yok bunun. Kadını erkeği, yaşlısı genci yok.

“Cinayetlerde mağdurların çoğunluğunun erkek olduğu gerçeği var. Koskoca BM verileri yalan mı söylüyor canım” diyenler var.

Bir de “Faillerin büyük bir kısmı erkek, hepsinin kökü kurusun” diyenler…

Hepinize karşıyım.

Ölüyoruz ya hu. Vahşice birileri birilerini öldürüyor. Onlar toprak oluyor, ölüyor. Biz hayatta kalıyoruz, ruhlarımız, vicdanlarımız ölüyor.

Şiddetin gerçek nedeni ne olabilir diye soran yok.

Önce biraz cesaret lazım…

***

İlk soru:

Kim veriyor bu iyi hal indirimlerini?

İyi hal ne demek?

Kitapta şöyle: Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis; müebbet hapis cezası yerine, yirmi beş yıl hapis cezası verilir. Diğer cezaların altıda birine kadar indirilir.

Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir.

Türkçesi şöyle: 7 yaşındaki bir kızı taciz edeceksin. Mahkeme önünde terbiyeli tutum sergileyeceksin. Al sana iyi halden tahliye!

Bu olayı hatırlıyor musunuz?

Unuttunuz değil mi?

Hatırlatayım:

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, 2016 yılında 7 yaşında olan kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Hasan G. (31), yerel mahkeme tarafından verilen 10 yıl hapis cezası sabıkasız geçmişi, cezasının geleceği etkisi üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek 8 yıl 4 aya indirildi.

Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından bölge mahkemesi de sanığın yargılama süresince göstermiş olduğu olumlu tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezayı 6 yıl 8 aya indirince, Hasan G.'nin cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Hasan G.'nin cinsel istismarına maruz kalan ve olayın yaşandığı dönemde 7 yaşında olan Z.D.'nin tahliyenin ardından günlüğüne yazdığı 'Bugün şubatın 6'sı. Bugün o çıktı, yani sesi, çok çok korkuyorum ama anneme söylemiyorum' notu…

Senin iyi hal dediğin bir çocuğun korkusu be hâkim bey!

Senin iyi hal dediğin bir çocuğun geleceği be hâkim bey!

Ve bakın Sayın Hâkimler: kravat taktı diye, beyaz gömlek giydi diye hiçbir tacizci, tecavüzcü, katil vereceğiniz indirimi hak etmez.

Ya da duruşma salonunda elini cebine attı diye iyi hal indiriminden yararlandırmadığın adamda bunu hak etmiyor olabilir.

Sonuç:

Önce insanı iyi yetiştirmekte.

Sonuç özde.

Sonuç bugünde.

Ve sonuç; bugün senin ellerinde güzel anne…

Sen; evlenince düzelir diye psikopat oğlunu evlendiriyorsan büyük vebaldesin güzel anne. Bir anne babanın gözünden sakındığı o kızının vebaline girdin.

Sen; evlenince düzelir diye psikopat kızını evlendiriyorsan büyük vebaldesin güzel anne. Bir anne babanın gözünden sakındığı o oğulun vebaline girdin.

Demem o ki siz, canım anne ve babalar.

Önce siz değişeceksiniz, dönüşeceksiniz, bedel ödeyeceksiniz ki yarınlarda katiller çoğalmasın.

Çok zor biliyorum ama inanıyorum bu bir gün olacak.

Daha iyi, daha vicdanlı yarınlara gözlerimizi açacağız.

Umutla…

Sevgiyle…

Bu yazı toplam 1445 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum