1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Annenin şiddet görmesi, çocuğu katile çevirebiliyor
Annenin şiddet görmesi, çocuğu katile çevirebiliyor

Annenin şiddet görmesi, çocuğu katile çevirebiliyor

Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Münevver Tekcan, kadına yönelik şiddetin kendiliğinden olmadığını, çocukluktan öğrenildiğini söyledi. Özel

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Münevver Tekcan, kadına yönelik şiddetin kendiliğinden olmadığını, çocukluktan öğrenildiğini söyledi. Özel İlgi Çocuk Hastanesi Psikologu Şebnem Yüksel de annesine şiddet uygulandığını gören çocuğun bu durumu kabullenemeyerek intikam duygusuna kapıldığını, bunun da baba katili olmaya kadar gittiğini dile getirdi.

Balıkesir'de üç çocuk annesi 35 yaşındaki Nurgül Ö.’nün eşi Selami Ö.’nün işkencelerine dayanamayıp ikinci kattan atlayarak polise sığınması Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve ölüm olaylarını yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar, şiddetten en fazla geleceğin anneleri babaları olan çocukların etkilendiğini ifade etti. Uzmanlar, şiddetten sadece bir kadının değil, toplumun çeşitli kesimlerinin etkilendiğini kaydetti.

Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Münevver Tekcan, dünyada her yıl 1 milyon kadının şiddet gördüğünü ifade etti. Kadına yönelik şiddetin artmasına rağmen kadınların bu duruma boyun eğdiğini belirten Tekcan, birçok olayın da kapalı kapılar ardında kaldığını hatırlattı. Doç. Dr. Tekcan, kadının fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da şiddete maruz kaldığını dile getirdi. Şiddetin öğrenilmiş bir durum olduğunu ifade eden Tekcan, şiddetin erkek üstünlüğü üzerine kurulmuş bir güç dengesi olduğuna dikkat çekti.

Tekcan, şunları söyledi: “Şiddet öğrenilmiş bir durum. Aile güç üzerine kurulmuş bir kurum haline getirilmiş. Kim güçlüyse o haklı psikolojisi hakim. Erkek eşini yönetmek adına böyle bir yönteme başvuruyor ve amacına ulaşmak için de en kolay yol olan şiddete başvuruyor.”

Kadınların en güzel yıllarının şiddetle perişan olduğunu belirten Tekcan, şiddete baş vurmanın yanlış bir yöntem olduğunu, aile bireylerinin aralarında iletişim kurmayı öğrenmelerinin şart olduğunu kaydetti. Tekcan, “Aileler şiddetsiz yaşamayı öğrenmeli. Aile bireyleri birlikte terapi merkezlerine giderek, şiddetsiz yaşama yollarını öğrenerek mutlu yaşamalı." dedi.

“OLAYLARIN MEDYADA GÖSTERİLMESİ ŞİDDETE YENİ KAPI AÇIYOR”

Gelişmiş ülkelerde de kadına yönelik şiddetin olduğunu hatırlatan Tekcan, bu tür olayları özendirmemek için dünya medyasında yer almadığını, yer alsa da fazlaca gösterilmediğini dile getirdi. Medyada bu tür olayların gösterilmesinin yeni şiddet kapılarına yer açtığını belirten Tekcan, medyanın bu tür olayları verirken dikkatli olması gerektiğini söyledi. Tekcan, şiddete maruz kalan bir annenin çocuklarının ileri ki yaşlarda, şiddet uygulayan bireyler haline geldiğini sözlerine ekledi.

Tekcan, bazı kadınların sürekli şiddete maruz kalmasından dolayı bu durumu normalleştirdiğini söyledi. Kadınların bu durumda ‘Kocamdır. Döver de sever de’ psikolojisi içine girdiğini belirten Tekcan, “Kadın bu durumu kültürel olarak normalleştiriyor ve şiddete maruz kaldığının dahi farkına varmıyor. Kadın hakkını bilmediği için bu durumdan da şikayetçi olmuyor.” sözlerini kaydetti.

PSİKOLOG YÜKSEL: ŞİDDETİ GÖREN ÇOCUK, KATİL OLABİLİR

Özel İlgi Hastanesi Çocuk Psikologu Şebnem Yüksel, anneye uygulanan şiddet sonrasında en fazla etkiyi geleceğin anne ve babaları olan çocukların gördüğünü söyledi. Kadına yönelik şiddete şahit olan çocukların büyük travmalar yaşadığının altını çizen Yüksel, çocuğun geçirdiği travmaları ise şöyle sıraladı: “İnsanlara karşı güven yitirilmesi, babadan korkma, annesini kurtaramadığı için kendisini suçlama, ölüm sonrası yas tutma psikolojisine girme.”

Kadına yönelik şiddeti erkek çocuğunun görmesi durumunda ileri yıllarda baba katili olma durumunun yüksek olduğunu kaydeden Yüksel, “Anneye yönelik şiddeti erkek çocuğu görmüşse, bu durumu kabullenemiyor. Annesini kurtaramadığı için babasına karşı büyük bir öfke duyuyor. Bu durum ileriki yıllarda intikam duygusunu körükleyerek babasını öldürmeye kadar gidebiliyor.” diye konuştu.

MEDYAYA YANSIYAN ŞİDDET ÇOCUKLARI DA ETKİLİYOR

Medyanın şiddet olaylarını çirkin bir şekilde gündeme getirdiğini ifade eden Yüksel, internet çağında yaşanan bir dünyada bu duruma şahit olan diğer çocukların da ciddi manada olumsuz etkilendiğini vurguladı.

‘Haberlere konulan ilginç fotoğraflar çocukları etkiliyor’ diyen Yüksel, “Haberlerde isim verilmese bile konulan o fotoğraflar diğer çocukları ciddi manada etkiliyor. Çünkü internetten bir tıklamada her şeyi ortaya çıkarabiliyor. Çocuklar büyük sorun yaşıyor. Medya dünyasının bu konuda dikkatli olması gerekiyor.” diye sözlerini tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.