1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Annesinin sözü başarısının anahtarı oldu
Annesinin sözü başarısının anahtarı oldu

Annesinin sözü başarısının anahtarı oldu

-Abdullah Gül döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüten AK Parti Sakarya 2. sıra milletvekili adayı Mustafa İsen, seçim çalışmalarını sürdürüyor - İsen: "Bir gün beğendiğim bir iş ortaya çıkınca ve tepki göremeyince anneme 'güzel olmu

A+A-

SAKARYA (AA) - EMRE AYVAZ - ONUR ORHAN - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde genel sekreterlik görevini yürüten AK Parti Sakarya 2. sıra milletvekili adayı Mustafa İsen, annesinin "Oğlum yaptığın işi kendin beğeniyorsan hiç kimseden takdir bekleme, bu, muhakkak güzel olmuştur" sözünü hayatı boyunca düstur edindiğini söyledi.

İsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim hayatına bir eğitmenin nezaretinde 3 sınıflı okulda başladığını söyledi. 

İlkokul öğretmeninin kendisini keşfettiğini dile getiren İsen, "Öğretmenim, 'bu çocuğu okutmamız lazım' diye aileme baskı yaptı. Kendi köyümde neredeyse ortaokul, lise ve üniversite bitiren ilk kişiyim, bir model yoktu yani. Beni birçok yatılı okul sınavına yönlendirdi, onlardan bir tanesini kazandım, böylece okul hayatına başladık" diye konuştu.

Ortaokul ve liseyi Çorum İmam Hatip Okulu'nda, üniversiteyi Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünde okuduğunu belirten İsen, keşfettiği imkanları mümkün olduğunca iyi değerlendirmeye çalıştığını anlattı. 

- Başarısını okumaya borçlu

Mustafa İsen, başarısını okumaya borçlu olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ortaokul ikinci sınıfta üst sınıftan bir ağabeyin yönlendirmesiyle okul kütüphanesini keşfettim, o günden itibaren adeta o kütüphaneye dadandım. Dolayısıyla o beni daha sonra Edebiyat Fakültesi'ne yönlendirdi. Fakülteyi bitirdikten sonra mezun olduğum bölümde akademik kariyere başladım. Doktoramı bitirir bitirmez, başka fırsat çıktı. Belgrad Üniversitesine öğretim üyesi olarak gittim. Yurtdışı tecrübesinin hayatım üzerinde çok büyük etkiler oluşturduğu kanaatindeyim. Yurtdışından döndükten sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nda danışmanlık, Gazi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı, 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün genel sekreterliği görevini yaptım. 7 yıl bu görevi ifa ettim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlamasıyla Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atandım. Seçimler dolayısıyla bu görevden ayrılarak, şu anda AK Parti Sakarya 2. sıra Milletvekili adayıyım."

Çocukluğunun kırsal kesimde geçtiğini, buralarda çocuk ve yaşlılara daima iş olduğunu belirten İsen, "Hayvan güttüm, daha sonra ev işlerine yardımcı oldum. Ailenin en büyük çocuğuyum, yeni aile oluşturuyorsunuz, bu ortam içinde hem anneme hem de babama yardımcı olmaya çalıştım" ifadesini kullandı. 

İsen, yaptığı işlerin hiç olmazsa annesi tarafından keşfedilmesi ve takdir edilmesini beklediğini dile getirerek, "Bir gün beğendiğim bir iş ortaya çıkınca ve tepki göremeyince anneme 'güzel olmuş mu?' diye sordum. Annemin cevabını hayat boyunca düstur edinmeye çalıştım. 'Oğlum yaptığın işi kendin beğeniyorsan hiç kimseden takdir bekleme, bu muhakkak güzel olmuştur." Gerçekten insanın kandıramayacağı tek kişi, kendisidir. Siz yaptığınız işi beğeniyorsanız, o hakikaten güzel olmuştur. Böyle bir çocukluk ve hayat" şeklinde konuştu. 

-"Sakarya, Anadolu'ya açılan kapı"

Marmara'da yer alan Sakarya'nın Anadolu'ya açılan kapı olduğunu vurgulayan İsen, kuzeyden yeni yol güzergahının geçtiğini söyledi. 

Karasu Limanı inşaatının demir yoluyla ana aksa bağlanacağı bilgisini veren İsen, kentin kuzey noktasının çok hareketleneceğini, bunların bir an önce realize olması konusunda çalışmalar yapacağını dile getirdi. 

Mustafa İsen, Sakarya Ovası'nın Türkiye'nin en nitelikli tarım yapılabilen ikinci önemli bölgesi olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Tarımın burada özenle korunması lazım. Bunun geliştirilmesi noktasında kuşkusuz birtakım gayretlerimiz olacak. Tarım, artık atadan, dededen görülen tarzıyla devam ettirilebilecek bir şey değil, profesyonel meslek haline dönüşmesi gerekiyor. Bu bölge, doğal güzellikleri itibariyle büyük park alanı çerçevesi içinde. Hemen yakınımızda İstanbul, Ankara var, bunlar geçiş güzergahı üzerinde. Bu doğal güzellikleri tanıtmamız ve daha çok kişiyi buralardan istifade edebilecek çerçeveye dönüştürmemiz gerekiyor. Sakarya, gerçekten otomotiv endüstrisi açısından çok önemli merkez haline gelecek."

- "Yeni anayasayla köklü değişiklikler olabilir"

Türkiye'nin yeni anayasa meselesine odaklandığını vurgulayan İsen, bunun için çok gayret gösterdiklerini ancak sonrasının da konuşulması gerektiğini söyledi. 

Yeni anayasanın birtakım imkanlara kapı açacak faaliyet alanı olduğuna işaret eden İsen, "Mesela önümüzdeki dönemde yeni anayasa imkanlarından yararlanarak köklü başka türlü değişiklikler olabileceğini düşünüyorum. YÖK Yasası'nın mutlaka yenileceğini düşünüyorum. Bu, Türkiye'deki yüksek öğretimi yeniden revize edecek anlayışı beraberinde getirecektir" değerlendirmesinde bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.