1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Antik ablamız Oktabia’nın lahtini ziyarete gelen oldu
Antik ablamız Oktabia’nın lahtini ziyarete gelen oldu

Antik ablamız Oktabia’nın lahtini ziyarete gelen oldu

İstanbul’da yaşayan bir arkadaşım geçen hafta telefonla aradı. “Oktabia lahti ve laneti hakkında ne biliyorsun” diye sordu. Arkadaşım, bir arkeoloji öğrencisine tez hazırlamasında yardımcı

A+A-

İstanbul’da yaşayan bir arkadaşım geçen hafta telefonla aradı. “Oktabia lahti ve laneti hakkında ne biliyorsun” diye sordu. Arkadaşım, bir arkeoloji öğrencisine tez hazırlamasında yardımcı oluyormuş. Bir anda kendimi Kamçılı Adam İndiana Jones gibi hissettim. Sorduğu lahdin yerini tarif ettim. Bu lahit Körfez ilçesi Karayakuplu köyündedir. Nitekim iki gün önce gidip lahdi yerinde görmüşler, lahdin kapağındaki lanet kitabesini de çözmüşler. Yani, bir nevi turizm hareketi olmuş.

Bu lahitle ilgili önemli bir anımı da sizlerle bir kez daha paylaşmak istiyorum…

Yaklaşık 20 yıl kadar önceydi…

Bir Pazar günü İzmit Müzesi arkeologlarından Akif Işın, Savaş Uçkun ve tarihe merakıyla tanınan Diş Hekimi Sedat Tuna Yalıncan ile bir çevre gezisine çıkmıştık…

Hiç unutmam, altımızda müzenin inceleme aracı olarak 60 model bir Vosvos minibüs vardı ve ben, ‘’ bu aracı artık müzeye kaldırsanız daha uygun olmaz mı, neredeyse Roma dönemine

çok yakın görünüyor’’ demiştim ve gülüşmelere neden olmuştum.. Ne yaparsınız ki Kültür Bakanlığı olanak ve tahsisatı bu kadardı işte..

Aracımız, Bağçeşme üzerinden Eski İstanbul Yolu’na çıkmış ve zorlanarak ilerlemekteydi.

Üçtepeler Köyü, İshakçılar sapağı geride kalmış ve yolun solunda bulunan Karayakuplu Köyü sapağına girmiştik.

Kerpiç ve ahşaptan yapılı evleri, tarla ve sokaklarda gezinen tavuk, ördek ve küçükbaş hayvanlarla, tarladaki domates, sivri biber, kabak ve kavun bostanları ile Karayakuplu Köyü sanki saygıyla bizi karşılamıştı..

Araçtan indiğimizde, köy anayolunun hemen altında bulunan bir tarla içindeki, asırlık bir ağaca yaslanmış ve altı iri taşlarla desteklenmiş, iri bir kamyonet cesametindeki taş yapı hemen dikkatimi çekti..

İşte bu yapı birkaç gün önce haber yaptığımız 2000 yıllık Roma taş lahdinden başkası değildi.

Eski Romalılar, bizim günümüzde kullandığımız tahta tabut kullanmaz, bunun ötesinde dev mermer veya taş tabutlar imal eder ve bunlara da lahit adı verilirdi…

Tarlayı geçerek dev lahite yaklaştığımızda, lahitin bir duvarının kırılarak, büyükçe bir delik açılmış olduğunu gördüm.

Şimdi Tekirdağ Müze Müdürü olan Arkeolog Akif Işın, bu lahitin eski yüzyıllarda kırılarak soyulmuş olduğunu söyledi. Çünkü 2000 yıl önceki  dinsel inançlara göre, ölen kişiler, şahsi eşyaları ile beraber gömülürlermiş..

Böyle görkemli bir lahit içinde bulunması mümkün olan altınların, soyguncu iştahı kabarttığı da şüphe götürmez doğrusu..

Lahitin öbür yüzünde ise bir yazıt bulunmaktaydı…

Engin bilgisiyle Arkeolog Akif Işın, 2000 yıllık yazıtı çözdü ve aklımda kaldığı kadarı ile şunları tercüme etti:

“-Ben Romalı kadın OKTABİA, Nicomedia (Antik İzmit) ve çevresinde mutlu bir hayat sürdüm. İyi evlilikler yaptım, güzel çocuklar doğurdum. Her kim ki benim bu lahtimi açar, bedenimi rahatsız eder ve ziynetlerimi çalarsa, en yakın Roma lejyonuna 40. 000 gümüş sikke ödeyecektir. Ve tanrıların bütün laneti de sonsuza kadar onun olsun. Ve siz hayatta olanlar iyi yaşayın, güzel yaşayın, sizlere selam olsun.”

Bu tercümeden sonra çok etkilendiğimi ve duygu patlaması yaşadığımı hala gayet iyi anımsarım.

Düşünsenize 2000 yıl önce yaşamış varlıklı bir kadının mezar yazıtı günümüze ulaşmış, duygu ve düşüncelerini bize aktarmış ve ne güzel ki bu muhteşem eser hala sağlam bir biçimde ayakta…

Ne büyük bir tarih hazinesi üzerinde yaşadığımızı, ama bunun hakkını vermediğimizi anlamamdaki önemli bir dönüm noktası işte bu Oktabia Lahti ziyareti olmuştur.

Sizin de yolunuz bir gün Karayakuplu Köyü yakınlarına düşerse, 2000 yıl önceki İzmit’te yaşamış sevgili hemşerimiz ve manevi ablamız Oktabia’nın lahtini mutlaka ziyaret ediniz ve ruhuna gitse de gitmese de, bir duanızı sakın ola esirgemeyiniz…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.