1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Antikkapı yenilenmiş, güzel olmuş
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Antikkapı yenilenmiş, güzel olmuş

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait Antikkapı tesislerinin hikayesi bir hayli eskidir. Sefa Sirmen döneminde, Gulfstar AVM’nin devamında çok nezih bir kebap restaurantı olarak açıldı. Yıllar önce de ismi Antikkapı’ydı. Ankaralı işletmecisi vardı. Canım kebap çektiğinde, şehre yabancı misafirlerim geldiğinde, mutlaka Antikkapı’yı tercih ederdim..
Sonra Gulfstar’ın başına gelenler malum. Depremin ardından Fuar’daki bu dev bina Bölge Valiliği Koordinasyon Merkezi oldu. Uzun yıllar Bölge Valiliği burada çalıştı. Bu yıllarda Antikkapı Restaurant da kapanmıştı. 2004’de yerel yönetimlerde AK Parti iktidara gelince, eski Gulfstar Vanlı bir aileye satıldı, N City AVM oldu. Bu bina yangınlar, tadilatlar falan atlattı. Antikkapı Restaurant’ı ise, Büyükşehir Belediyesi işletmeye başladı.
Kebap, içki falan kalktı. Ama nezih bir restaurant olarak kaldı. Sabah kahvaltıları mükemmeldi. Belediye yöneticileri, önemsedikleri basın toplantılarını burada yaptılar. Ramazan aylarında Antikkapı'da aynı anda birlerce kişiye iftar yemeği verilebildi.
Son yıllarda Antikkapı özellikle ilkbahar ve yaz aylarında Düğün Salonu olarak kullanılıyordu. Çok geniş bahçesi de bulunan tesis,  İzmit’in bu açıdan eksiğine cevap verdi. Düğün zamanı, Antikkapı’da rezervasyon imkanı yoktu.
Birkaç aydır Büyükşehir Belediyesi, Antikkapı tesislerinde tadilata başlamıştı. Tesis, artık tamamen Düğün Salonları haline dönüştü. Pazar günü, yeni haliyle ilk kez halka açıldı. Veysel Özkaraaslan’ın oğlunun düğünü vardı. Veysel’i çok eskiden tanırım. İbrahim Karaosmanoğlu Yuvacık Belediye Başkanıyken, Veysel Özkaraslan Yuvacık muhabirimizdi. Özgür Kocaeli gazetesine her gün Yuvacık ve bölgesinden haber getirirdi. Sonra, İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne geldi. Şimdi hem belediyeye bağlı şirketlerin koordinatörü, hem Başkanlık danışmanı. Çok çalışkan, çok dürüst biridir. Pazar günü eşimle birlikte, Veysel’in davetine icabet ettik. Antikkapı Müdürü de karşılayanlar arasındaydı. “Tadilattan sonra ilk kez bugün açıldık” dedi.
Çok geniş bir salon. Çok güzel döşenmiş. Yeni sandalyeler, yeni masalar. Antikkapı’nın ikramları da gayet güzel. Ses düzeni gayet iyi. Eğer önümüzdeki sezon için düğün planınız varsa, Antikkapı ideal tesislerden biri. Sanırım, şimdiden özellikle hafta sonları için rezervasyon dolmaya başlamıştır. Biran önce tarih belirleyip, yer ayırtmak gerekir.

Hepsi birlikteydi 
2019 seçimler yılı yaklaşırken, ilimizde AK Parti içinde ne kadar ayrılık, gayrılık var.. Pek çok kişi gibi, ben de aslında uzun süredir parti içindeki kutuplaşmanın taraflarını çözmeye çalışıyorum. 
Yukarıda da anlattım. Pazar günü değerli dostum (ABD’de de birlikte 10 gün geçirmiştik. Herkes Pensilvanya’ya el öpmeye giderken, Veysel ve ben Baltimor’da bir Türk lokantası bulmuş,  günümüzü gün etmiştik) Veysel Özkaraaslan’ın davetine icabet ettim, oğlunun düğününe katıldım.
Ben, eşimle birlikte, tam davetiyede yazılı saatte yani 13.00’de Antikkapı’ya geldik. Veysel kapıda karşıladı, çok mutlu oldu. Hemen yakınlarına “İsmet Abi’yi protokol masasına götürün” talimatı verdi. “Yapma Veysel, ben sıkılırım. Zaten çok durmayacağım. Şöyle kenarda bir yerde oturayım, nikah kıyılınca çıkarım” dedim. Kabul etmedi. 
Üç yuvarlak masa protokol için ayrılmış. Tamamen boştu. Ben ve eşim ortadaki masaya oturduk. Ben, gelen gidene bakıyorum. AK Partililer nedense bu tür düğünlere bekar gelmeyi tercih ediyorlar. Konuklar eşli ama, protokolde sadece ben eşimle birlikteyim. Bizim masaya İsmail Barış, Mustafa Pehlivan, Mehmet Ellibeş, Hasan Ayaz geldiler. Bir ara Tahir Büyükakın gelip oturdu, sonra diğer tarafa geçti.
Nikahın saat 14.30’da kıyılacağı açıklandı. Bakan Işık, Başkan Karaosmanoğlu, tam 14.30’da geldiler. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da onlarla birlikteydi. 
Osman Pepe geldi, farklı masada oturdu. Son anda Nihat Ergün geldi. Hemen Işık ve Karaosmanoğlu’nun masasına aldılar.
Çok uzun bir aradan sonra Fikri Işık, Osman Pepe ve Nihat Ergün, aynı salonda, aynı cemiyette görünüyordu, Milletvekillerinden sadece Zeki Aygün ile Cemil Yaman gelmişti. Belediye Başkanlarının çoğu salondaydı.
Veysel jest yapmış. Son anda beni de kalabalık nikah şahidi listesine aldırmış. Gelin, damat geldi. Şahitleri çağırdılar: İkisi eski, biri şimdiki 3 Bakan, iki milletvekili, Ankara Müftüsü, birkaç değerli din adamı ve ben.. Şahit sıralarına geçtik.
Düğünde müzik hiç çalmadı. Kuran-ı Kerim okundu. Nikah sonrası dua edildi. Biz nikaha şahitlik ederken, Işık ile Pepe ve Ergün arasındaki sıcak ve samimi diyaloglara tanık oldum. 
Yani en azından bir süredir pek ortalarda gözükmeyen iki eski Bakan Pepe ve Ergün ‘ün mevcut parti yöneticileri ile kopmadıklarına tanığım. 
Bu düğüne gelmeyen milletvekilleri ve Belediye Başkalarının bir bölümünün mutlaka haklı mazereti vardır. Ama sanırım, bazıları da artık bazılarının bulunduğu cemiyetlere gelmiyor veya gelemiyorlar. 
Her şeye rağmen AK Parti’nin ilimizdeki zirvesi, kendi içinde kenetlenmiş durumda. Bu grubun dışında kalanların ise, 2019’da harcanacağını tahmin etmek kehanet olmasa gerektir.

Hiç barış konuşmayacak mıyız? 

Geçen hafta sonunu neşeli, keyifli geçiren var mıydı, merak ediyorum… 
Bir savaşın içindeyiz. Kuşku yok ki, haklıyız. Yurdumuzu tehdit eden teröristleri, sınırlarımızın hemen dibinde bırakamayız, temizlemeliyiz. Ama her gün gelen şehit haberleri ile sarsılıyoruz. Hafta sonunda 12 şehidimiz vardı. Hepsi ana kuzusu, hepsi minik bebeklerin babası, gözü yaşlı genç annelerin kocası. 
Ben sarsıldım. Çok üzüldüm. Savaş halinden haber verebilen özgür basın yok. Devlet resmen ne derse, ancak onları biliyoruz. “Şu kadar terörist etkisiz hale getirildi. Şu kadar şehidimiz var, Şehitlerimizin akanı yerde kalmayacak”
İyi de nereye kadar?.. Bu ülkede hiç barış konuşmayacak mıyız?.. İnsanlar ölmesin diye, evlere acı düşmesin diye hiç savaş dışında çareler aramayacak mıyız? Şimdilerde bunları söyleyenleri, yazanları da “Vatan haini” kabul ediyor, alıp götürüyorlar. Bu ülkede artık “Barış” demek yasak hale geldi.
Bu ulusun; sürekli gerginlik, savaş halinde kalmaktan, her gün şehit acıları yaşamaktan memnun olduğunu sanmıyorum. Zeytin Dalı Harekatında bir ay tamamlanmak üzere. Daha ne kadar sürecek. Daha kaç şehit verilecek.. Benim güzel ülkem, ne zaman tam anlamıyla bir barış ortamı içinde yaşayacak. Mutlaka oturup, konuşmanın da bir yolu yordamı olmalı, yoksa da bulunmalı diye düşünüyorum. 

DUVAR YAZISI
Yarın Sevgililer Günü.. 
Şehit askerlerimizin anneleri,
eşleri, kızları, bacıları, sevgililerini 
kaybetmenin acısını yaşayacaklar

Bu yazı toplam 1830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum