M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ARAKAN

A+A-

Myanmar hükumetinin Arakan’da Müslümanlara uyguladığı vahşet görüntülerini seyretmeye bünyem kaldırmıyor. İnanın Allah’a kimyam bozuldu. O vahşetleri seyretme imkânım yok. O kadar rezilce görüntülerdir ki, insanlığımdan utanır hale geldim.

Arakan'da tarihin en ağır ve acı katliamı yaşanıyor. Rohingya Konseyi, Myanmar ordusunun Arakan'da son 3 günde 2-3 bin Müslümanı katlettiğini duyurdu. Müslüman oldukları için, yaşlısı kadını çocuğu demeden diri diri yakılıyor. Kadınlara tecavüz ediliyor, hamile olanlar iple asılıyor. Çocuklar diri diri yakılıyor, vücutlarının her yerinde yanık izleri mevcut. Erkeklerin durumu da aynı, vücutlarında ağır yaralar var, bazılarının bacakları kesilmiş vaziyette. 1000 den fazla yaralı var. Bu zulme sessiz kalmak bir İNSAN’a yakışmaz. Irklar farklı olabilir fakat İNSAN’sız "Benim paylaşmam ile ne olacak" denmemeli. "Dua etmekten başka" kamuoyu oluşturmak ve insanlığın vicdanını harekete geçirmek için paylaşılır ise sonuç değişebilir. Birlik zamanı, doğranan, yakılan, işkence gören, tecavüze uğrayanlar da bizim gibi insan.

"Bir zulmü engelleyemiyorsanız, en azından onu duyurun" Hz. Ali,

"Eğer bir kötülük görürseniz, elinizle düzeltin. Elinizle düzeltmeye gücünüz yetmiyorsa dilinizle düzeltin. Dilinizle de düzeltmeye gücünüz yetmiyorsa kalbinizle buğz edin. Fakat buğz etmek imanın en zayıf derecesidir." Hadis.

"Hiçbiriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için istemedikçe iman etmiş olamaz" Hadis

Ulusal ve uluslararası kamuoyu için bildiğiniz dillerde paylaşalım lütfen. İNSANLIK zamanı.

Değerli dostlar, bu işin dini imanı olmaz. İnsan olmakla vahşi canavar olmak arasında bir şey bu. Hangi dine mensup olursa olsun eşrefi mahlûkat olan insanın böylesi vahşetleri diğer insanlara reva görmesi kesinlikle düşünülemez.

Uluslararası örgütler, insan hakları savunucuları ve benzeri örgütlerin varlık nedeni olası bu tarz vahşetler karşısında dünyayı ayağa kaldırmak ve bu vahşetleri insanlara reva gören yaratıkları savaş suçlusu olarak uluslararası mahkemelerde yargılamalarını sağlamaktır. Heyhat, gelin görün ki, insanlık alemi suspus olmuş, İslam alemi ise, kendi inşa ettikleri gettolarında şaşaalı ve debdebeli yaşamlarını utanmadan sıkılmadan sürdürmenin gayreti içerisinde debelenip duruyorlar.

Sözde İslam Örgütü Teşkilatı diye bir örgüt var ve bu örgütün gelmiş geçmiş yöneticileri de Siyonizm’in manyetik alanında ve hatta dindaşlarına karşı ihanetin içerisinde ve adeta gününü gün etmeye devam etmektedirler.

Düşünebiliyor musunuz? 1.5 milyarlık İslam âlemi var, dünyanın zengin yer altı enerji kaynakları ellerinde ve bu kaynakları kesmeleri halinde önlerinde durabilecek hiçbir güç ve kuvvet yok. Buna rağmen kıllarını kıpırdatmıyorlar ve adeta olup bitenler karşısında seyirci kalmayı yeğliyorlar.

Az-çok Allah’ın kelamı Kur’an-i Kerimden anlayan ve ilahı mesajın ne olduğunu anlayan bir kardeşinizim. Şayet bu bilinçte olmasaydım, diyecektim ki, bu Kur’an acaba şu yaşananların tersini mi bize öğretiyor da başımıza bunlar geliyor demekten kendimi alamayacaktım.

İlginçtir, dünyanın en zengin kaynakları Müslümanların elinde olmasına rağmen, yine en yoğun fakirlik de bu coğrafyada yaşanıyor. Bir kısmı şatafat içerisinde gümümü gün ederken önemli bir kısmı da fakr-u zaruret içerisinde inim inim inliyor. Bu kesim Siyonizm’in şerrine karşı direnç gösterirken şatafat içerisinde debelenen kesim de hep Siyonizm’in emrine amade olan kesimdir.

Bakınız değerli dostlar, üç gün önce Kurban Bayramı idi. İnanın bayram sevincini yaşayamadık. Bir taraftan Müslümanlar hunharca katledilirken, hangi vicdan sahibi gönül rahatlığı içerisinde bayram edebilir ki? Yüreğimiz kan ağladı. Bir şey yapamamanın ezikliğini yaşadık, yaşıyoruz. Dolayısıyla, herkesin mutlaka yapabileceği bir şey vardır. Dini, dünya görüşü, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, insan olan herkesin bu vahşet karşısında mutlaka yapabileceği bir şey vardır. Gelin, bu ve benzeri vahşetler karşısında insanlık görevimizi yapalım. Yapalım ki, yarın evlatlarımıza bakacak yüzümüz olsun.

Bu yazı toplam 2299 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum