1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Arsal Arısal: “Halkevi’ni taşımak kent suçudur”
Arsal Arısal: “Halkevi’ni taşımak kent suçudur”

Arsal Arısal: “Halkevi’ni taşımak kent suçudur”

Halkevi’nin taşınma önerisine tepki gösterenlerden biri de Mimarlar Odası eski Başkanı ve CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Arsal Arısal oldu. Arısal, “Halkevi’ni taşımak kent suçudur” dedi.

A+A-

TARİHE İHANETTİR
AK Parti Milletvekili Fikri Işık’ın mevcut Halkevi binasını yıkıp başka bir yerde yapılması önerisine İzmit’in farklı kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Tepki gösterenlerden biri de TMMOB İKK eski Sekreteri, Mimarlar Odası Kocaeli Şube eski Başkanı ve CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Arsal Arısal oldu. Arısal, Halkevi binasının taşınmasına yönelik tartışmalar üzerine açıklamada bulundu. Arısal, eski Başbakan Yardımcısı, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın kamuoyuna yaptığı, “Halkevi binası yıkılıp aynı şekilde başka bir yere yapılmalıdır. Halkevi binasının yeri meydan olmalıdır” sözlerine karşılık yaptığı açıklamada, “Bu girişim tarihine ihanettir” dedi.

‘İZMİT’İN KIYMETLİ ESERİDİR’
İzmit Halkevi binasının 1938 yılında Cumhuriyet dönemi mimarisinin önemli mimarlarından Seyfi Arkan tarafından tasarlandığını aktaran Arısal, “Yapının tamamlanması, Halkevleri kuruluşunun 11. yıldönümünde 21 Şubat 1943 tarihinde gerçekleşmiştir. Cumhuriyet döneminin ilimizdeki önemli örneklerinden biri olan Halkevi binası konferans salonu ve şehir lokantası olmak üzere iki kütleden oluşmaktadır. Bu iki kütle birbirine yarı açık bir koridorla bağlanmaktadır. Farklı pencere ebatları, kavisli cephesi, kulesi gibi pek çok özelliği bir arada barındıran yapı, İzmit'in kent belleğinde yer etmiş, yaşamlarımızın içine dahil olmuştur. E-5 Karayolu'nun yapımıyla birlikte denizden kopmuş olsa da, yansıttığı dönem mimarisiyle İzmit'in en kıymetli eserlerinden biridir” dedi.

PROJESİ ONAYLANAN ESER
Arısal, geçtiğimiz yılın kasım ayında Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Halkevi için restorasyon projelerinin onaylandığını ifade ederek, “Bizler, kent mücadelelerinde aktif rol alan, kent gündemini takip eden İzmitliler tarafından beklenen, onaylı restorasyon projesine uygun müdahalelerin başlayıp bir an evvel İzmit halkının kullanımına sunulmasını beklerken, yapının yıkımının istendiği haberleri ile sarsıldık. Tescilli bir eser olan İzmit Halkevi binası, gerek mimarisi, gerek mekânsal belleklerimizdeki yeri dolayısıyla, korumamız ve gelecek nesillere aktarmamız gereken başlıca eserlerimizdendir. Cumhuriyet dönemi mimarisine olan bu düşmanlık, hafızalarımızdan dönemin gücünü silmeye çabalasa da, böyle bir hukuksuzluğun karşısında duracağımız bilinmelidir. Mekânsal bellekleri yok etmeye çalışmak, tarihe yapılan büyük bir ihanettir” diye konuştu.

‘YAŞAYAN KENT BİLEŞENİDİR’
Ankara’da İller Bankası’nın, İstanbul’da AKM’nin olduğu gibi İzmit’te de Halkevi binasının hesaplaşma adına seçildiğini kaydeden Arısal, “Halkevi binası bu kentte yalnızca bir beton kütle değil, yaşayan bir kent bileşenidir. Halkevleri; halk eğitimini desteklemek, halkın sosyal faaliyetlerini arttırabilmek gibi pek çok amacı bünyesinde barındıran, kentlerin ortak buluşma noktaları olmuşlardır. Halkevleri adeta birer kültür evi olmuşlardır” dedi. Arısal, Halkevlerinin kuruluş amaçlarını ise şu şekilde sıraladı: “Ulusu bilinçli, birbirini anlayan, birbirini seven, aynı ideale bağlı halk kütlesi halinde örgütlemek; kültür, amaç ve düşünce birliğini güçlendirecek bir toplum olmayı sağlamak; ulusal birliği oluşturan, milli ruhu biçimlendiren ve kudretlendiren kültür öğelerini ortaya çıkarıp geliştirmek; köylü ile kentli, köylü ile aydın zümreler arasındaki ilişkileri düzenleyip arttıracak köycülük çalışmalarının yapılması; Cumhuriyet Halk Fırkasının ilkelerini ve bu ilkelerin ülke düzeyinde nasıl uygulandığını anlatmak için kullanılan bir merkez olması…”

KENT SUÇUDUR
Arısal son olarak şunları söyledi: “Arkasında meydanı, önünde -karayolu ile koparılmış olsa da- deniziyle, İzmit Halkevi binası, bu kentin simge yapılarındandır. Değil yıkılması, ivedilikle restorasyon müdahalelerinin uygulanarak halkla kavuşturulması gerekmektedir. Cumhuriyetin izleri, mekânsal belleklerimiz üzerinden silinemez. Bizler bu mirası gelecek kuşaklara aktarmakla yükümlü ve sorumluyuz. Bu mirası, koruyup, geliştirerek gelecek nesillere aktarmak yerine yıkımını ağza almak tam anlamıyla bir kent suçudur. Halkevi İzmit'indir. Öyle de kalacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
12 Yorum