1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Arşiv bir kurumun beyni ve hafızasıdır”
“Arşiv bir kurumun beyni ve hafızasıdır”

“Arşiv bir kurumun beyni ve hafızasıdır”

İzmit Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik eğitim seminerleri devam ediyor. Belediye Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde bu kez “Arşiv” konusu ele alındı. İki günlük eğitim

A+A-

İzmit Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik eğitim seminerleri devam ediyor. Belediye Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde bu kez “Arşiv” konusu ele alındı. İki günlük eğitime özel bir kuruluşta görev yapan arşiv uzmanı Savaş Songur konuşmacı olarak katıldı. Songur, arşiv hizmetleri hakkında çalışanlara önemli bilgiler verdi.

Arşiv uzmanı Savaş Songur, arşivciliğin önemini vurgularken; “Arşiv, bir kurumun, bir ülkenin beyni ve hafızasıdır. Arşiv sadece raflardaki tozlu dosyalardan ibaret değildir. Milyarlarca lira değeri olan bir işin ya da mülkün kaydını üzerinde taşıyan evraktır. İyi korunmuş bir arşiv, kurumun da devletin de  işleyişini kolaylaştırır. Böylelikle vatandaşa hızlı ve kaliteli hizmet verilmesini sağlar” dedi.

Dosya planı şart

Arşiv Uzmanı Savaş Songur, arşivin bilgisine başvurmak gerektiğinde belgeye hızlı ulaşmanın yolunun dosya planından geçtiğini hatırlattı. Sağlıklı bir veri tabanı oluşturabilmek için dosya planının şart olduğunun altını çizen Songur; “Evraklar kayıtlara uygun olarak dosyalanır. Bu amaçla evrakın tasnifini gösteren dosya planı yapılmalıdır. Dosyalama planı olmadığı takdirde, yönetimin ihtiyacı olan bilgi ve belgeye hızlı erişilemez, Arşivlerde gereksiz ve düzensiz evrak yığınları oluşur. Dosyalama sistemlerini sürekli gözden geçirilmeli, ihtiyaca cevap vermediği takdirde değişiklikler yapılmalıdır. Eski plan ile yeni plan arasında ilgi kurulmalıdır. Yazılar ekleriyle birlikte dosyalanmalıdır. Özellikleri sebebiyle ekler ayrı yerde dosyalanacaksa, belge ile eki arasında irtibat sağlanmalıdır. Dosya planı dikkate alınarak açılacak dosya veya klasörlerin sırt kısımlarına, dosya veya klasörün ait olduğu birim, konu kodu, konu adı ve işlem yılı gibi unsurlar mutlak suretle yazılmalıdır” şeklinde ayrıntılı bir açıklama getirdi.

Marka şehir için kaliteli hizmet

Eğitimi takip eden Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Has, hizmet içi eğitim çalışmalarına kurum olarak büyük önem verdiklerini söyleyerek; “ İzmit, genişleyen sınırları ve kalabalık nüfusuyla kaliteli hizmet almayı hak ediyor. Marka bir şehir oluşturma konusunda hedefleri olan İzmit Belediyesi, daha nitelikli hizmetler sunabilmek için sürekli arayış halinde. Personelimizi pek çok konuda hizmet içi eğitimlere tabi tutarak, hızlı ve kaliteli hizmet ilkesine göre hareket etmelerini sağlıyoruz” dedi. Eğitim seminerine daire müdürleriyle arşivden sorumlu personel katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.