İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Artık Bırak

A+A-
19 Kasım tarihi Dünya Koah Günü olarak bilinmektedir. Geçtiğimiz hafta içi de bu konuya dikkat çekmek adına bir çok toplantı yapıldı, yazılar yazıldı. 
Peki Koah nedir? 
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ya da kısa ismiyle KOAH, ilerleyici nefes darlığına yol açan kronik bir solunum yolları hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre dünyada 600 milyon KOAH'lı vardır. Ülkemizde ise 3 milyon kadar KOAH' lı olduğu tahmin edilmektedir.
Uzmanlar bu  hastalığın nedenleri arasında başlıca olarak  mesleksel faktörler( zararlı gazların solunması ),  sigara,  hava kirliliği ve  beslenmeyi saymaktadır.  Ben elbette bu konuda bir uzman değilim, sadece Koah hastalığının sigara ile ilgili olan kısmına değinmek  ve sigarayı nasıl bırakabiliriz bunu anlatmak istiyorum.
Konu Koah hastalığından başladı elbette ama sigaranın vücudumuza ve çevremizdekilere verdiği zararlar oldukça  fazla. Beyin hücrelerinin ölümü ve hafıza zayıflığı,  kanser,  ülser, damar tıkanıklığı, şeker , diş ve diş eti hastalıkları , kronik baş ağrısı, katarakt, aşırı stres, gerilim ve uykusuzluk gibi birçok hastalık ve soruna yol açan sigara , sadece içeni değil pasif içici denilen sigara içenin yanındaki insanları da oldukça etkilemektedir.  Bunun dışında da  sigara  çocuklar için de kötü bir örnek, bunu hatırlamak lazım.
Belki siz de sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlardan birisiniz veya ailenizde, çevrenizde bulunan bir kişiye bu anlamda yardım etmek istiyor olabilirsiniz. İşte bugünkü yazım tam da bunun için. Elbette ki alışkanlıklardan vazgeçmek oldukça zor ve meşakkatli bir süreç bunu biliyor ve kabul ediyorum ancak kendimize, ruhumuza, bedenimize hiçbir yararı aksine bol miktarda zararı olan sigarayı önce kendi çabamız ve isteğimizle  sonra da çevremizdekilerin yardımıyla kolaylıkla bırakabiliriz. Nasıl mı ? 
Öncelikle sigarayı bırakma nedenlerinizi kendi kafanızda belirleyebilirsiniz. Bundan sonra da minik bir not kağıdına bunu yazıp çantanıza, cebinize koyabilir  veya telefonunuza kaydedebilirsiniz. Böylece ne zaman içmek isterseniz haklı gerekçelerinizi kendinize hatırlatmak  sizi bu istekten alı koyacaktır.
Sigarayı bırakmak için net bir tarih belirleyin ve o gün de bırakın. Eğer ki yavaş yavaş azaltırım diyorsanız yanılıyorsunuz , çünkü  zaman içerisinde bir bakmışsınız yine aynı miktarda sigara içiyor olacaksınız ve hatta  belki de gerçek anlamda hiçbir zaman bırakamayacaksınız. 
Çakmakları, küllükleri bir kenara atın ve onları bir daha hiç hatırlamayın.
Çevrenizdeki herkese sigarayı bıraktığınızı, kararlı olduğunuzu, onlardan da destek görmek istediğinizi söyleyin. Emin olun bu konuda tam destek alacaksınız.
İlk zamanlar belki alışkanlıktan dolayı kendiniz kötü hissedeceksiniz ama kısa sürede bu geçecektir. Bu gibi durumlarda daha temiz, sağlıklı olacağınızı, sigara almak yerine başka bir şey satın  alabileceğinizi, daha az öksüreceğinizi ve kapalı alanlarda da aklınızda o olmadan rahatça oturabileceğinizi düşünebilirsiniz. 
Çoğunlukla sigarayı bırakmak isteyenler kilo alma endişesi içine girer ve bırakamazlar. Buna fazla katılmıyorum. Elbette bol yağlı, şekerli yiyecekler yer , hiç faydası olmayan içecekler tüketirseniz kilo alırsınız. Bu alışkanlığınızı yemek yeme ile değiştirmek istemeniz oldukça normal ama bu gibi durumlarda sakıza, doğal sebze ve meyvelere yönelirseniz bu endişenizin yersiz olduğunu fark edeceksiniz.
Umutsuzluğa kapılabilir, bunca yıldır alışkın olduğunuz bir şeyden vazgeçmiş olmak sizi yalnız hissettirebilir, bunu çok iyi anlıyorum.  Fakat hayatta yeni bir şey için sayfa açabilmek de cesaret ister, sizde de bu kuvvet zaten var olduğundan kendinizi oldukça iyi hissedebilir ve umutsuzluk anlarında kendinize bunu hatırlatabilirsiniz.
Hadi bakalım ne duruyorsunuz? Siz de yapabilirsiniz, yeter ki isteyin..
Gerçek Sevgi
Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: "Sevginin sadece sözünü 
edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?" Bakın göstereyim 
demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları 
çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. 
Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş 
kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar. "Ermiş bu kaşıkların 
ucundan tutup öyle yiyeceksiniz" diye bir de şart koymuş. Peki 
demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun 
geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. 
En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan. 
Bunun üzerine şimdi demiş ermiş, sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım 
yemeğe. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar 
gelmiş oturmuş sofraya bu defa. "Buyurun" deyince, her biri uzun
boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak
içirmiş. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar
sofradan işte demiş ermiş, 'kim ki gerçek sofrasında yalnız kendini 
görür ve doymayı düşünürse ,o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de
doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz ve şunu da
unutmayın, gerçek kazançta alan değil, veren kazançtadır daima.
“MutIuIuğu tatmanın tek çaresi, onu payIaşmaktır.”
Byron
Bu yazı toplam 385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.