1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Artık gençlerin önünü açınız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Artık gençlerin önünü açınız

A+A-

Önümüzdeki hafta sonu, yani mayıs ayının son hafta sonu İzmit için bir hayli hareketli geçecek.

28 Mayıs Cumartesi günü Kocaeli Eğitim Vakfı’nın(KEV)  genel kurulu var. KEV’de 82 mütevelli heyet üyesinin oy hakkı bulunuyor. Çok büyük olasılıkla, 28 Mayıs Cumartesi günü çoğunluk sağlanacak ve kongre yapılacak. KEV’de önümüzdeki hafta sonu çoğunluk olmazsa, kongre gelecek haftaya kalacak. Ama iki aday var ve vakıf kongrelerinde vekaletle oy kullanmak mümkün. Bu nedenle çoğunluk sağlanabilir.

29 Mayıs Pazar günü Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı (KYÖD) kongresi yapılacak. Bugün ağırlıklı olarak bu KYÖD kongresi hakkında bilgi vermek istiyorum.

………..

Geçenlerde de yazdım. KYÖD İzmit için çok önemli bir sivil toplum örgütü. 2004’den sonra bu kentin yapısı tamamen değişti. KYÖD bu kentte bizim gibi insanların son sığınağı. Üstelik zor durumda.

Bizim şehrimizin çok önemli bir zaafı var. Bir koltuğu ellerine geçirenler, ölene kadar bırakmak istemiyorlar. Yaşlanıyorlar. Artık köşelerine çekilmeleri, gençlere yol göstermeleri gerekiyor. Ama nasıl bir hırstır, bırakmıyorlar.

Bu kentte sürekli kendisini yenileyebilen tek kurum AK Parti. Özellikle sosyal demokrat geçinen, CHP’ye yakın gözüken kanatta, hep aynı insanlar ortalıkta.

KYÖD’de bir gelenek oluşmuştu. Mevcut yönetim, kongre zamanı kendi içinden bir aday çıkartıyor, mevcut başkan yeniden aday olmuyordu. 29 Mayıs kongresi öncesinde de bu kural işletilmek istendi. Mevcut yönetim kurulunda Genel Sekreter olarak görev yapan Kahraman Yüce, yeni dönem için başkan adayı gösterildi.

Kahraman Yüce 1983 İzmit doğumlu. İstanbul Kabataş Lisesi, Sakarya Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu. İzmit’te iş sağlığı ve güvenliği firması bulunuyor.

Pırıl pırıl bir genç adam. KYÖD Başkanlığına aday çıktı.  Ama hemen KYÖD içindeki “Sabunluk”lar ortaya çıktılar. 65 yaşına gelen, daha önce Kent Konseyi Başkanlığı dahil pekçok görevde bulunan Mehmet Toker’i aday çıkarttılar.

Kahraman Yüce’yi, KYÖD ‘deki gençler destekliyorlar. Mevcut yönetim kurulu(bir kişi hariç) destekliyor. Yaşı 65-70’i aşmış, eski KYÖD başkanlarının büyük bölümü, Mahir Dönmez dışındaki KYÖD’ün bütün “sabunlukları”  Toker’in yanındalar.

Bırakın artık, düşün bu şehrin yakasından. Bizim kuşakların dönemi bitti. Açın artık gençlerin önünü. Bırakın her koltuğa talip olmak, her kurumu elde tutmak sevdasını. KYÖD’deki gelişmeleri dehşet içinde takip ediyorum.  Genç aday Kahraman Yüce’nin karşısında, hala eski ekolün önemli temsilcisi durumundaki Mehmet Toker seçimi kazanırsa, bir daha KYÖD’e adım bile atmayacağım.

29 Mayıs Pazar günü, bir de Kocaeli Muhasebeciler Odası’nın kongresi var. Geçen dönem Muhasebeciler Odası çok karışmıştı. Kocaeli Muhasebeciler Odası’nda siyaset var. Gruplaşma var. Geçen dönem kongresinin ardından uzun süre yönetim oluşamamıştı. Aynı kişiler yine aday. Kongrede 4 başkan adayı çekişecek. Büyük olasılıkla, yine seçimden tek başına iktidar çıkmayacak.

Biliyor musunuz, kendisi aday değil ama, hala Ender Şenol kongrede kulislerin içinde. Hala Muhasebeciler Odası’nda da yaşlılar iplerin ellerinden gitmesini istemiyorlar. Bu da çok tuhaf bir durum.

28 Mayıs’taki KEV genel kuruluna gelince.  Seçim kulisleri için devredeki isimlere bakın. Sefa Sirmen var. Karşısında kulis yapan Hikmet Erenkaya var.  Feridun Güray, İsmail Kalkandelen var. Hala Rafet Yıldızlı var, Zeynel Başlak var.

Durun be artık. Durun ve oturun..  Bir Bahri Yavuz çıkmış. Genç kuşaktan bir çocuk. Kocaelispor için hedefleri var. KEV sizin elinizde kalsa ne olacak, kalmasa ne olacak?.. Bırakın artık gençlere, açın bu çocukların önünü.

Bu şehirde kimi insanlar. Yaşlandıkça daha çok koltuk meraklısı oluyorlar. Kenara çekilip, gençlere yardımcı olmayı hiç akıllarının ucuna getirmiyorlar. Kent kaybediyor. Bakalım, 28-29 Mayıs kongrelerinde nasıl tablolarla karşılaşacağız.

İl il dolaşan Prof.Güneş’in güncel siyaset raporu

Her yerde ve her zaman, açık açık söylüyorum. Ben, Kocaeli siyasetinde eski milletvekili Prof.Dr.Hurşit Güneş’e seviyor, güveniyor ve talip olacağı her türlü siyasi görev konusunda destekliyorum.

Prof.Güneş’in bu kentte seveni çok az. Bunun farkındayım. Hele bu kentteki CHP’liler içinde neredeyse kimse sevmiyor. “Ben Hurşit’ciyim” dediğimde de kimisi kızarak, kimisi acıyarak bana bakıyor, “Bu adamda sen ne buluyorsun. Bomboş bir adam” diyorlar.

Prof.Hurşit Güneş ile, benim rahmetli babalarımız birbirine çok yakındı. Ben, merhum Dışişleri eski Bakanı Prof.Dr.Turan Güneş’i tanımış bir çocuğum. Bu nedenle Hurşit Hoca’yla muhabbetim vardı. Özellikle 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu, Hurşit Güneş’i aday yapmayıp, harcadığında, bunun büyük haksızlık olduğunu düşündüm. Hurşit Hoca’ya daha da yakınlaştım.

Lütfen bakın ilimizdeki CHP’nin durumuna. Milletvekillerine bakın, parti yöneticisi olarak ortalıkta dolaşanlara bakın. Tabii, herkesi değil, çoğunluğu kastediyorum. Prof.Dr.Hurşit Güneş, ilimizdeki CHP’liler içinde en entelektüel, en birikimli,  en düzgün adamlardan biridir. Bu nedenle O’nu tutuyor, destekliyor ve kendimi O’na yakın hissediyorum.

Aslında bunu ne kadar hak ettiği konusunda zaman zaman kendimle ters düştüğüm de oluyor. Ama Hurşit Güneş’in bana söylediği bir söz var. Bir kabalığını yüzüne vurduğumda şöyle demişti:

“-Ben Kandıra’nın bir garip köylüsüyüm. Bu tür hatalarımın üzerinde durma.”

Ortalıkta seçim yok,  ön seçim yok, kongre yok ya.. Aslında uzun süredir Hurşit Hoca da ortalıkta yoktu. Geçen gün aradı. Uzun uzun anlattı. İl il Türkiye’ye dolaşıyormuş. İzlenimlerini anlattı. Prof.Dr.Hurşit Güneş’in ülkemizdeki siyaset gündemi hakkında söylediklerini ben de size aktaracağım.

“AK PARTİ SIKIŞTI”

Prof Güneş, il il Türkiye’yi dolaşıyormuş. Kütahya, Eskişehir, Adana, Kayseri, Diyarbakır’a gittiğini, önümüzdeki günlerde Trakya ve Karadeniz’e gideceğini anlatı. AK Parti ile ilgili şunları söyledi:

“- Gittiğim her yerde AK Pati tabanında kırılmalar görüyorum. Ahmet Davutoğlu’na yapılan muameleyi, AK Partiye oy vermiş insanların büyük bölümü anlayamadı. Bu adam paralelci değil, çalışkan, başarılı. Neden böyle yapıldı diye soran pekçok insan var. Sıkıştılar, Meclis’ten Başkanlık sistemini, Anayasa değişikliğini, hatta dokunulmazlıklar konusunu geçiremeyeceklerini görüyorlar.  Meclis’ten çıksa, referandumun risk olduğunu görüyorlar. AK Parti’nin içi iyi değil. İşleri kolay değil. Büyük bir kavga çıkacak gibi görüyorum.”

“MHP AKŞENER’E KALMAZ”

Hurşit Güneş, MHP ile ilgili  analizlerini de şöyle anlattı:

“- Bütün anketler, MHP’de Genel Başkan değişimi halinde,  partinin oylarının artacağını, üstelik MHP’nin bu oyları AK Parti tabanından alacağını gösteriyor. Meral Akşener’in adaylığı, biraz ulusal

medyanın bir kanadı tarafından destekleniyor gibi bir görüntü var. Benim kişisel tahminim, MHP’yi Meral Akşener’e bırakmayacaklar. MHP’nin bu haliyle kalması, AK Parti’nin çok işine yarıyor.

“GÜNEYDOĞU’DA DURUM ÇOK VAHİM”

Hurşit Güneş, Güneydoğu ile ilgili izlenimlerini Diyarbakır’daki gözlemlerine dayanarak şöyle anlattı:

“- Diyarbakır’da ortam çok gergin. Bütün polisler, elleri tabancalarının tetiğinde dolaşıyor. Halk perişan. Bölge halkı, terör örgütünden bıkmış. Bu nedenle, HDP’ye siyasi destek azalıyor. Ama AK Parti’yi de sevmiyorlar. Aslında, tam CHP açısından uygun bir ortam var. Bizim Diyarbakır’da oyumuz yüzde 1’in altına düşmüş,. Biraz bu bölgede siyaset yapsak, biraz insanlara umut versek, hemen yüzde 8-15 aralığına yükselebiliriz. CHP, bu bölgeye mutlaka girmeli, halka çözüm formülünü anlatmalıdır.”

“MUHALEFETE DEĞİL, İKTİDARA TALİBİM”

Prof Hurşit Güneş’in asıl konusu, elbette CHP. Gittiği illerde CHP örgütlerini ziyaret ediyor, toplantılara katılıyormuş. Hurşit Hoca, “Bana neden geziyorsun, neden dolaşıyorsun. Ne istiyorsun diye soranları şunu söylüyorum dedi, devam etti:

“-Ben,  CHP’ye sırtımı dönüp gidemem. Bu partinin en önemli isimlerinden birinin oğluyum. Bu partide görev yaptım. Genel Başkan Yardımcılığına kadar yükseldim. Bu ülke beni yetiştirdi. Siyaset bu hale gelmişken, ülke bu haldeyken, CHP bu haldeyken, evimde oturup, keyif süremem.”

Hurşit Hoca, daha sonra CHP ile ilgili beklenti ve hedeflerini de şu sözlerle anlattı:

“- Önümüzde iki seçenek, iki yol var. Birincisi, şimdiki gibi bağıra bağıra muhalefet yapmak. Sürekli mevcut iktidarı eleştirmek, kötülemek. Parti içinde bunu isteyenler (Daha çok bağırın) diyenler var.

İkinci yol,  iktidara talip olmak. Bağırıp çağırmayı, sürekli eleştirmeyi bir kenara bırakmak. İnsanlara ülkeyi nasıl yöneteceğimizi anlatmak. Nasıl çevremizle dost olacağız?. Terörü nasıl bitireceğiz?. Ekonomiyi nasıl ayağa kaldıracağız. Bunları anlatmak. Ben yüzde 30 oy alayım da muhalefet olayım hedefinde değilim. Ben, yüzde 50 oyla iktidara talip olan CHP istiyorum. Bu nedenle anlattığı iki yoldan ikincisini tercih ediyorum. Buna talibim.”

Kim ne derse desin. Ben Hurşit Hoca’nın günün birinde bu ülkede CHP içinde siyasetin önemli aktörlerinden biri haline geleceğine inananlardanım. Biraz Hoca’yı tanıdığımı sanıyorum. Bu nedenle eminim ki, günün birinde siyasette çok etkili bir konuma gelirse, beni de unutur. Ama olsun.. CHP’nin değişmesi lazım. Türkiye’nin değişmesi lazım. Siyaset kader işidir. Bir de siyaset çok uzun soluklu bir iştir. Bizim Kandıralı Hurşit Güneş bir yola çıktı. İl il dolaşıyor. Bence doğru tespitleri, analizleri de var.

Bekleyelim bakalım, zaman ne gösterecek. Aslında, 7 Haziran ve 1 Kasım’da Kemal Kılıçdaroğlu milletvekilliği adaylığı ön seçim yapsa; 25 Aralık’ta Cengiz Sarıbay ve ekibi il kongresinde çarşaf listeyi kabul etse, Güneş Kocaeli’de örgüt içi seçimlere girip, kaybetse, bugün hiçbir söz söylemeye hakkı yok. Ama CHP’deki çarpıklıklar, bugün Hurşit Hoca’ya mücadele etme, bayrak açma ve bunları söyleme hakkı veriyor.

Ağustos’ta stat bitecek de yolu ne zaman yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü Perşembe Pazarı’ndaki Açılış Bayramı şöleninde tarih verdi: ”33 bin kişi kapasiteli yeni Şehir Stadı, ağustos sonunda bitecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği kanundur. Belli ki, yeni stadımız hadi diyelim ağustosta bitmedi,  eylülde bitecek demektir. İyi de daha bu stadın yolu yok. Büyükşehir Belediyesi’nin Köseköy ışıklı kavşaktan stada giden yol yapması gerekiyor. Hala başlamadılar. Bence, ağustos sonunda stat bittiğinde,  hala stadın yolu başlamamış olabilir.

Nasıl olsa, kentin bu statta maç yapacak takımı yok diye düşünebilirsiniz. Doğru.. İsmetpaşa Stadı da belli ki yıkılmıyor. Çünkü şu sıralar İsmetpaşa Stadının zemini yenileniyor.

Ağustos’ta 33 bin kişilik stat bitse ne olacak?.. Ne otoyoldan, ne D-100’den stada yol var.  Diyelim ki, yeni stat diye Futbol Federasyonu İzmit’e milli maç verdi. Ya da diyelim ki, gelecek yılın mayıs ayında Türkiye Kupası finali İzmit’in yeni stadına verildi. İnsanlar maçı izlemeye hangi yoldan gidecek?..

Bu şehirde bazı işler çok tuhaf, bazı işler çok yavaş gidiyor. Zaman planlaması kesinlikle yapılmıyor. Hele şu stat bitsin bakalım. Açılışına da elbette Erdoğan gelecektir. O zaman Cumhurbaşkanını yeni stada hangi yoldan götürecekler merak ediyorum.

Bu yazı toplam 3690 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum