1. HABERLER

  2. Artık güneş pilleri ile elektrik üretilebiliyor
Artık güneş pilleri ile elektrik üretilebiliyor

Artık güneş pilleri ile elektrik üretilebiliyor

Isıtma ve soğutma sektörünün önde gelen aktörlerinden Baymak’ın bayileri fotovoltaik güneş pilleri ile kendi elektriğini üretiyor. Piller 1 kw’tan 20 kw’a kadar paket sistemler olarak sunulurken, üretilen

A+A-

Isıtma ve soğutma sektörünün önde gelen aktörlerinden Baymak’ın bayileri fotovoltaik güneş pilleri ile kendi elektriğini üretiyor. Piller 1 kw’tan 20 kw’a kadar paket sistemler olarak sunulurken, üretilen enerji miktarı ve tasarruf oranı yerinde görülebiliyor.

Balıkesir Edremit bayii Mertaş’ta 2,5 kw sistemi devreye alan Baymak’ın Genel Müdürü Ender Çolak, “Pahalı enerjiye karşı olduğumuzu beyan ettik ve hep enerji verimli ürünlere odaklandık. Bu çerçevede tamamen bedava enerjinin ilk adımını attık.” dedi.

Baymak’ın ısıtma alanında yoğuşmalı ürünlerle sektöre yön verdiğini anlatan Ender Çolak, “Yoğuşmalı kombilerle doğalgaz tüketimini yüzde 30 dolayında kısan tüketicimiz, buna ilaveten elektriğini de üretmeye başlıyor. Ortaya koyduğumuz güneş enerjisi paket sistemleri ile tüketicimizin elektrik kullanım alışkanlığına göre uygun kapasitede kurulumu yapıyoruz. Tüketicilerimiz ise çatılarına kurdukları güneş pilleri ile kullanmadıkları fazla elektriği de şebekeye satarak gelir elde ediyor.” ifadelerini kullandı.

Baymak’ın evler yanında özellikle ticari işletmelere yönelik 500 kw’a kadar sistem kuracağını bildiren Çolak, şunları aktardı:

“Kurulan sistemlerin finansman paketini de sunuyoruz. Bu sayede işletmeler 6-7 sene süre ile leasing sayesinde aylık ödedikleri elektrik faturasına denk gelen bir miktarı ödemeye devam ediyor. Yani ilave bir ilk kurulum maliyetine katlanmadan 6-7 sene elektrik faturası öder gibi sistem parasını ödüyor. Bu sürenin sonunda da 45 senelik ömrü olan güneş pilleri sayesinde bedava elektrik üretebiliyor.”

Yazlık evlerin de güneş pili kurulumunda önemli rol oynayacağını dile getiren Çolak, “Yazlık evler hem güneş ışıma değerinin en yüksek olduğu bölgelerde olmaları hem de evin kullanılmadığı dönem boyunca da elektrik üretip dağıtıcı firmaya satarak gelir elde edebilmeleri nedeniyle güneş pilleri için büyük bir gelecek vaad ediyor.” dedi.

Baymak güneş pilleri 20 sene verim garantisi altında Avrupa’nın kabul ettiği en üst verim standartlarında satışa sunuluyor. Piller, kurulduktan sonra hemen hemen hiçbir bakım maliyeti gerektirmiyor ve ortalama 45 sene ömrü bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.