1. HABERLER

  2. Artık kimse kıvırtmasın; Kocaelispor’u kurtaralım
Artık kimse kıvırtmasın; Kocaelispor’u kurtaralım

Artık kimse kıvırtmasın; Kocaelispor’u kurtaralım

Doğrusu ben bu sezon Kocaelispor’dan böyle bir performans beklemiyordum.

A+A-

Geçen sezon içinde bulunulan koşullarda takımın BAL’dan 3’üncü Lig’e yükselmesi bile mucizeydi. Transfer yapamadık. Bulunduğumuz ligdeki en küçük bütçelerden biriyle lige girdik. Bu sanayi şehrinde, takıma yıllık 250 bin TL’ye bir forma reklamı bile bulamadık.

Buna rağmen müthiş bir başlangıç yaptı Kocaelispor. Geçen pazar deplasmanda çok güçlü bir rakiple oynadık. Takım sahada savaştı. Taraftarı yine yanındaydı. Karacabey’i evinde yenip, gücümüzü ve iddiamızı ortaya koyduk. 8 maçta 14 puan toplayan Kocaelispor, grubunda liderin takipçisi oldu. Bu takım sezon sonunda 2’nci Lig’e yükselebilir. Ama önce kulübün sorunlarını çözmemiz lazım.

KEV KOCAELİSPOR’UN MALIDIR

Önümüzde bir fırsat var. Kocaelispor kulübü, gereken parayı bulur, devlete olan borçlarını temizlerse,  kulübün önü açılacak. Eldeki tek varlık Derince Yenikent’teki KEV Tesisleri. Bu tesisi, rahmetli Muharrem Eskiyapan Kocaelispor için yaptı. Sanayi kuruluşları, taraftarlar katkı sağladı. KEV Tesisi, kimsenin malı değil, Kocaelispor’un malı. Bu süreçte Kocaelispor “olmak ya da olmamak” durumunda. Kulüp, kimseden para istemiyor. Sıkışmış, başka çare kalmamış. Elindeki malı paraya çevirecek, borcunu ödeyecek. Artık kimsenin kıvırtma lüksü yoktur. KEV yönetimi, zaten doğru dürüst gelir elde edemediği bu tesisin gayrimenkulünü, hiçbir pazarlığa girmeden Kocaelispor’a devretmelidir. Tabii, iş burada bitmiyor. Bu tesisin gayrimenkulünün para etmesi, Kocaelispor’un vergi ve sigorta borçlarını ödeyebilmesi için tesisin bulunduğu arazinin imar planını Büyükşehir’in değiştirmesi gerekiyor.

Burada kimsenin kaybı yok. Kimsenin zararı yok. Kamu malı çarçur edilmiyor. Kimse haksız kazanç elde etmiyor. Batmış durumdaki Kocaelispor, kendi malını satacak. Bu mal ederine elden çıkartılırsa, Kocaelispor’a gelecek para miktarı 40-50 milyon TL civarındadır. 22-23 milyon TL’si ile devlet borçları kapatılacak. Geri kalanı ile Kocaelispor 3 sezon sonra yeniden Süper Lig’e yükselecek.

KEV’den gelecek paranın bir kuruşu bile kimsenin cebine girmeyecek. En geç Mart ayında bu şehrin yeni stadyumu açılıyor. Bu şehri yönetenler o 33 bin kişilik statta her sezon puanları silinen, transfer yapamayan bir 3’üncü Lig takımının oynamasını nasıl içlerine sindirecek?.. Nasıl o stada gelip de maç izleyecek?..

Artık kimse kıvırtmasın. Bu şehrin seçilmiş insanları, bu şehrin yöneticileri hemen devreye girsinler. KEV yönetiminin “Hayır biz tesisi vermiyoruz” deme lüksü olamaz. O tesis KEV’in malı falan değildir. Zaten KEV’in yaptığı hiçbir iş de bulunmuyor. Bu ay sonuna kadar bu işi bitirelim. Bahri Yavuz yönetimine ben güveniyorum. Hesap bütün şehrin önünde açık olacak. KEV’den Kocaelispor’a kaç para geldi. Bu para nerelere gitti. Kuruşuna kadar bu hesap kentin önünde olacak. Bir daha Kocaelispor’un yanlış transferlerle parayı savurmasına, devlete borçlanmasına izin verilmeyecek. Belki de 4-5 yıl sonra Türk futbolundaki en güçlü kulüp haline geleceğiz.

Bursa’nın, Konya’nın, Gaziantep’in, Kayseri’nin, hatta Akhisar’ın bu kadar gerisinde kalmış olmak sizin gücünüze gitmiyor mu?.. Şimdi zamanıdır. Karacabey deplasmanında alınan üç puanla birlikte, bu konunun kökten çözümü için artık gereken adımlar atılmalıdır. Bu vergi affı sürecinde de Kocaelispor’un sahip olduğu malı paraya çevirip, kulübü kurtaramazsak, belki de bir daha önümüze böyle bir fırsat çıkmayacaktır.

CHP, MHP’ye haksızlık yapıyor

Dünya savaş halinde. Biz, Başkanlık Sistemi’ni konuşuyoruz. Artık açıkça belli ki, bu “Başkanlık Sistemi” konusu milletin önüne gelmeden, öyle veya böyle gündemden düşmeden kapanmayacak.

Başkanlık Sistemi’ni, “Ama bu sistem gelirse Recep Tayyip Erdoğan Başkan seçilir” gerekçesiyle dışlayamazsınız. Doğru dürüst bir Başkanlık Sistemi’nin, özgürlüklerin, hukukun üstünlüğü prensibinin ve halkın seçtiği güçlü bir meclis varlığının tesisi halinde bugünkü sistemden çok daha iyi olacağını da söyleyebiliriz.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çok güzel bir siyasi adım attı, bu konuyu gündeme getirdi. Bahçeli, “Ben Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan olmasını destekliyorum” demedi. Mevcut durumun anayasaya aykırı olduğunu özellikle belirtti, “Gelsin bu Başkanlık sistemi önerisi, tartışalım. Meclis’ten yeterli oyu alırsa halka gidelim. Bu konu ortadan kalksın” dedi.

CHP’nin kendisine güveni yok. Bahçeli’ye ve MHP’ye yönelik saldırı başlattılar. Aslında bu tavır,  CHP’nin kendi içindeki tutarsızlığını, aczini gösteriyor.

Başkanlık Sistemi konusu Meclis’e gelecek. CHP külliyen karşı çıkmak yerine, bu sisteme katkı sağlamalıdır. Nasıl olsa CHP’nin tek başına eğer bu sistem gelecekse bunu engelleme gücü yok. Bağırıp çağırmakla karşı tarafı da kilitliyor. CHP Başkan’ın denetlenmesini istesin. CHP, barajların kalkmasını, dar bölge sistemini, siyasi partiler yasasındaki yanlışların düzeltilmesini istesin. Hukuk devleti ilkeleri için dirensin. Bu sistem böyle aksak aksak gideceğine, halk da kabul ederse yeni sistem gelsin.  AK Parti’nin Meclis’e getireceği Başkanlık Sistemi önerisinde, ABD’deki gibi bir kişi ancak 2 dönem aday olabilecek. 5+5 yıl yani toplam 10 yıl Başkanlık yapabilecek. CHP, bu teklif Meclis’ten referandum eşiğinde geçerse, yapılacak seçimde Erdoğan’ın karşısında kimi aday gösterecek-her halde bu defa Ekmelettin Bey olmaz- bunu düşünsün. CHP, bu tartışmayı, liderler arasında bir tv açık oturumuna götürmeye ısrar etsin. Millete konu anlatılsın.

Bugün, AK Parti’nin meclis grubu içinde Başkanlık Sistemi’ne karşı olanlar var. Seçimlerde AK Parti’ye oy veren insanlar arasında Başkanlık Sistemi’ne karşı olanlar var. CHP  “istemezük tavrı” ile bu insanları da karşısına alıyor, aslında Başkanlık Sistemi’nin tam da AK Parti’nin istediği biçimde yasalaşmasının yolunu açıyor.

Elektrik sistemi kışa hazır mı?

Geçen 2-3 yıl önce bu kentin çok ciddi, çok büyük “Elektrik sorunu” vardı. SEDAŞ, bu şehri umursamıyor, yatırım yapmıyor, evinde elektriği kesilen vatandaşın telefonuna bile çıkmıyordu. Geçen zaman içinde elektrik konusunda önemli iyileşme sağlandı. Kabul edelim ki, artık eskisi kadar sık ve uzun süreli elektrik kesintisi olmuyor. En azından SEDAŞ’ın telefonları çalışıyor, cevap veriyor. Geride bıraktığımız yaz sezonunda da şebekelerde ciddi çalışmalar yapıldı. Ama bu kentin bütün elektrik sisteminin yer altına alınması lazım, bu yapılmadı.

Son günlerde ufak ufak yeni elektrik kesintilerine tanık oluyoruz. Önümüz kış. Uzmanlar sert bir kış uyarısı yapıyorlar. Hatırlarsınız geçen yılbaşında bu şehirde bazı bölgelerde 10-15 gün elektrikler kesik kalmıştı. Yazın elektriğiniz kesilirse, sıcaktan bunalırsınız. Buzdolabınızdaki, derin dondurucunuzdaki yiyecekler bozulur, dondurmalar erir. Kışın elektrik kesilirse, insanlar donar. Çocuklar hastalanır. Yeni bir kış sezonuna yaklaşırken ilimizde elektrik şebekelerinin durumu nedir merak ediyorum. SEDAŞ’ın arıza ekipleri yeterli midir?.. Kar köy yollarını kapadığında SEDAŞ’ın müdahale için yeterli araçları var mıdır?.. Bütün bunları gözden geçirmek lazım. Eskisine, birkaç yıl öncesine göre, çok daha başarılı, çalışkan bir SEDAŞ var. Ama kışın halimiz ne olacak doğrusu merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum