1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Asıl büyük mücadele muhtarlık için olacak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Asıl büyük mücadele muhtarlık için olacak

A+A-

Artık yerel seçimlerin 2019 yılı mart ayının son pazar günü yapılacağından eminim. 
Yerel seçimlerde ortam, genel seçimlerden çok daha fazla gerilecektir. Türkiye’de milletvekili olmanın artık fazla bir anlamı kalmadı. Tamam, maaşı iyi.  Milletvekilliği sonrası “Emeklilik” maaşı ve alınan hizmetler süper.
Ama artık milletvekili olanların Bakan olma şansı bile yok. Siyasi partiler, milletvekili aday listelerini Ankara’da belirliyor, illere gönderiyorlar. Kimsenin de sesi çıkmıyor. 
…………….
Yerel seçimler öyle olmayacak. Şimdi Kocaeli’de bir ilçenin belediye başkanı olmak, milletvekili olmaktan çok daha havalı. Mevcut belediye başkanları kendilerini çok başarılı görüyor, yeniden adaylığı hak ettiklerini düşünüyorlar. Kötü manada söylemiyorum. Ama öyle görünüyor ki, belediye başkanlığı çok havalı bir iş. Etrafınızda bir ton yağcı, yalaka tip. Bol bol yurt içi, yurt dışı beleş seyahat imkanı. Festivaller, şenlikler gırla. İlimizdeki en küçük belediye başkanı bile, milyonlarca liralık bütçeleri yönetiyorlar. 
Belediye Başkanlığı çok havalı bir iş. Kimse bırakmak istemez ve elbette şimdilerinin yerine çok büyük talep de gelecektir. 
……………
Önümüzdeki mart ayının son pazar günü Belediye Başkanları, belediye meclisi üyeleri ile birlikte mahalle ve köy muhtarları seçimi de yapılacak. Artık Kocaeli’de il genel meclisi yok. Özellikle köylerin tek seçilmiş temsilcileri muhtarlar. 
İlimizde 500 civarında muhtarlık var. Türkiye genelinde ise 53 binden fazla muhtar seçilecek.
Eskiden muhtarlık büyük bir angaryaydı. Maaşı yoktu. Kendi büronu kiralayacaksın. Mahallenin büyüklüğüne göre yanında eleman çalıştıracaksın. Her gün büronda oturacak, nüfus kağıdı sureti, ikametgah ilmühaberi çıkartacak, bunlar karşılığında 5 TL ücret istediğinde vatandaşla kavga edeceksin. Muhtarın devlet nezdinde de itibarı yoktu.
Şimdi öyle değil. Her muhtar, doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan torpilli. Muhtarlar Beştepe’nin sürekli müdavimi. Tabii Cumhurbaşkanı bu itibarı gösterince, Belediye Başkanları, Valiler de muhtarlara kendilerini sevdirmek zorunda kalıyorlar.
Daha önemlisi. Muhtarın artık maaşı var. Bürolarının kiralarını kendileri ödemiyorlar. Bütün işlemler kağıt yığınları olmaksızın bilgisayar ortamında yapılıyor. Ara ki, bürosunda muhtar bulasın. Hemen hiç biri yerinde oturmaya bile gerek duymuyor. 
Yani, eskiden muhtarlık angaryaydı ama, şimdi büyük bir lütuf. Büyük bir etiket ve kazancı da hiç fena değil. 
Bu nedenle bulunduğu mahallesi veya köyünde biraz tanınan, sevildiğini düşünen herkes, özellikle mahalle ve köylerin genç emeklileri muhtar olmayı istiyorlar. Görürsünüz, her mahallede muhtarlık yarışı müthiş olacak. Bazı mahallelerde 10-15 muhtar adayı çıkarsa, buna da şaşmamak gerekecek. 
……………
Bu tabloya rağmen, muhtarlık seçimi çok basite alınıyor. Bütün muhtar adayları, kendi oy pusulalarını bastırıyorlar. Seçim günü sandık kabinlerine bu pusulalar yığılıyor, vatandaş içinden birini alıp, zarfa koyuyor. Çok fazla oy iptal oluyor. Sandık kabinlerinden oy pusulaları çalınıyor, kavga çıkıyor. Üstelik, seçim günü son ana kadar oy pusulasını getirip kabine koyarak aday olabiliyorsunuz.
Bu sistemde düzeltmeler yapmak lazım. Türkiye genelinde 53 binden fazla muhtarlık. Her muhtarlık için birleşik oy pusulası zorunluluğu getirmek pek mümkün değil. Ama daha düzenli bir sistem olabilir. En azından muhtar adaylığı için bazı kıstaslar (yaş sınırı, eğitim kriteri gibi) konulabilir. Her önüne gelenin aday olması engellenir. Muhtar adaylığı için başvuru süresi belli bir aralığa alınabilir. Her mahallenin muhtar adayları, seçimden bir hafta önce seçim kurulu tarafından açıklanıp, ilan edilir, son anda adaylık başvurularının önüne geçilebilir 
Muhtarlık seçimleri için mutlaka bazı kurallar ve düzenlemeler yapılmalıdır. Aksi halde yerel seçim günü, muhtarlık rekabeti nedeniyle istenmeyen pekçok olay yaşanabilir. 

Vahit Eryılmaz’dan pratik
ve gerçekten faydalı öneriler

Aslında doğru dürüst kullanılsa, basit siyasete alet edilmese, her üye dersini çalışarak gelse, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, bu kent için çok değerli bir platform. 
İlimizde ufak tefek pekçok sorun var. Bu sorunların dil getirileceği en önemli yer de kuşkusuz Büyükşehir Belediye Meclisi. Ama üyeler meclise saygı göstermiyor.  Meclis toplantısına katılmışsa Başkan bir uzun konuşma yapıyor. Sonra CHP grubu, uzun bir muhalif söylem. Eller kalkıyor, iniyor. 
Oysa Büyükşehir meclisinde metro, alt yapı gibi büyük yatırımlar kadar, kentin ufak tefek sorunları da konuşulmalı, gündeme getirilmeli. 
Bu konuda mevcut meclisin en çalışkan ve üretken üyesi, MHP Grup Başkan Vekili Körfez ilçe üyesi Vahit Eryılmaz. Eryılmaz, şehri sürekli dolaşıyor. Gördüğü sorunları, eksikleri fotoğraflıyor. Büyükşehir Meclisi’nde yazılı veya sözlü önerge olarak yönetime sunuyor. Belki çok fazla dikkate alınmıyor. Ama MHP’li üye Vahit Eryılmaz, bu sayede pekçok sorunu da çözdü. 
…………….
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında Vahit Eryılmaz yine pekçok basit gibi görünen ama önemli konuyu, fotoğraflar da ekleyerek yazılı soru önergesi olarak yönetime sundu. Eryılmaz’ın bu önerilerini kısaca aktarmak istiyorum
x- “İzmit Cumhuriyet Caddesi’nde bayram tatilinde geçici parklanma yapılabilir. Cadde ortasındaki dubalar kaldırılıp, caddenin bir yanına araçların park etmesi sağlanabilir. Böylece İzmit esnafı için de  fayda sağlanabilir.”
x- “İzmit’in alt yapısına büyük para harcandı. Ama buna rağmen, büyük sel sırasında kolektörlerin elektriği kesilince bazı bölgeleri sel bastı. Bu kolektörlerin kesintisiz çalışması için jeneratör alınamaz mı?”
x- “Temmuz ve ağustos aylarında İzmit tamamen boşalmışken, Yürüyüş Yolu zemininde  baştan başa bir onarım düşünülemez mi. Bazı bölgelerde parkeler kırık. Aydınlatma yok. İzmit’in tenha olduğu dönemde bu sorunlar neden giderilmiyor?”
x- “Hürriyet Caddesi’ndeki parkomat alanında, araçlar park yaptığı zaman yürüyüş yolunun yüksek parke taşları nedeniyle sürücüler kapılarını açamıyor. Bu yüksek parke taşlarının alçaltılması sağlanamaz mı?”
x- “Acısı Parkı yanındaki yoldan, İzmit’in üst mahallelerinden gelen araçların Cumhuriyet Caddesi’ne dönüşleri için neden Gar’a kadar gitmek zorunda kaldıkları izah edilebilir mi?. Cumhuriyet Caddesi’ne dönüşü sağlayan cep, niçin kapalı tutuluyor. Burası açılsa, pekçok araç için rahatlık sağlanabilir.”
MHP’li Vahit Eryılmaz’ın bu tespitlerinin dikkate alınmasını diliyorum.

vahit-eryilmaz-mhp-b.sehir-meclis-grup-baskan-vekili-37344.jpg

VAHİT ERYILMAZ

DUVAR YAZISI 

Tatile gidenler, dönüş
için bavulları toplamaya
başlıyorlar. Şimdi dönüş
yolunda ne çile çekecekler 

Bu yazı toplam 3527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum