1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var!
Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var!

Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var!

Sempatik sinir sistemi, sıcak veya soğuk havalarda vücudun ısısını ayarlamak için ter salgılamaya neden oluyor. Ancak bu sistem bazen hiçbir nedene bağlı olmadan çok yüksek seviyede çalışara

A+A-

Sempatik sinir sistemi, sıcak veya soğuk havalarda vücudun ısısını ayarlamak için ter salgılamaya neden oluyor. Ancak bu sistem bazen hiçbir nedene bağlı olmadan çok yüksek seviyede çalışarak koltuk altında, el içlerinde ve yüzde aşırı terlemeye neden oluyor. Günümüzde aşırı terleme ilaç tedavileri, pomad ve losyonlar, iyontoforez tedavisi, botox enjeksiyonu ve cerrahi yöntemle tedavi ediliyor.

Dr. Bülent Öztürk, bebek ve çocuklarda görülen aşırı terleme sorunu hakkında bilgiler verdi. Bazı özel durumlar dışında aşırı terlemenin nedeninin bilinmediğini belirten Dr. Öztürk, “Çocuklarda aşırı terlemenin en önemli nedeni genetik yada ailesel olarak tanımlanır. Aileler terleme ile ilgili sorgulandığında ya birinci derece akrabalarda ya da daha uzak akrabalarda mutlaka aşırı terlemenin olduğu birileri olduğu öğrenilebiliyor” dedi.

En Çok Terleten Hastalıklar

Genetik ya da ailesel faktörler dışında en çok terlemeye neden olan hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

- Hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması),

- Beyin ile ilgili bazı hastalıklar,

- Psikiyatrik hastalıklar,

- Obezite (şişmanlık),

- Diyabet (şeker hastalığı),

- Hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü),

- Rikets (D vitamini - kalsiyum eksikliği ve kemik bozukluğu ile giden bir hastalık),

- Böbreküstü bezi hastalıkları,

- Kalp yetmezliği,

- Romatolojik hastalıklar (bazı eklem hastalıkları),

- Vücutta oluşan bazı enfeksiyonlar (tüberkuloz, brucelloz, sıtma),

- Bazı kanserler (lenfoma)

Ayrıca bazı ilaçların kendini aşırı terleme ile gösterebileceğini de belirtebiliriz.

Tedavide 5 Yöntem Var

Terlemenin çocukların ve ergenlerin sosyal yaşantısını, okul ve iş hayatını, psikolojik durumunu etkiliyorsa tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öztürk, “Öncelikle terlemeye sebep olacak bir rahatsızlığı olmadığı kanıtlanan hastanın dermatoloji uzmanına yönlendirilmesi gerekiyor. Dermatoloji uzmanı hafif ve orta derecede şikayeti olan hastalara öncelikle terlemeyi önleyen pomad ve spreyler önerebilir. Bu tedaviden yarar görmeyen ve ileri derecede şikayeti olan hastalarda diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır” diye konuştu. Bülent Öztürk, bu tedavi yöntemleri hakkında da şu bilgileri paylaştı:

İlaç Tedavileri:

Terlemeyi etkileyen birçok ilaç mevcuttur. Psikotrop (sedatif) ve antikolinerjik (atropin) gibi ilaçlar bir süreliğine faydalı olabilir. Ancak bunların durgunluk yaratma, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, idrar yolları problemleri ve hatta kalp krizi riskini artırma gibi yan etkileri bulunduğundan genellikle önerilmezler.

Terleme önleyici merhemler ve spreyler:

İlk önerilen basit tedavi şeklidir. El ve ayak terlemelerinde hafif ve orta şiddetteki olgularda kullanılabilir. Sıkıştırma etkisi ile ter kanalının ağzını fiziksel olarak tıkar ve ter bezlerinden ter atılımını önler.

İyontoforez tedavisi:

Aşırı el ve ayak terlemesinde kullanılır. Eller ve/veya ayaklar içinde elektrolit solüsyonu veya metal plaka bulunan küvete konulur. Solüsyon veya plakadan insanı rahatsız etmeyen düşük şiddette elektrik akımı verilir. Etki şekli elektrik akımının oluşturduğu iyonların ter kanallarını (basit olarak su musluğunu) belirli bir süre kapatılması olarak tanımlanabilir.

Botulinum toksin tedavisi (botoks):

Özellikle koltuk altı terlemelerinde kullanılır. El ve ayak terlemelerinde de uygulanabilir. Terlemeye neden olan sempatik sinirleri felç ederek ter bezlerinden ter üretimini önlemek için kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi:

Özellikle el ve koltuk altı terlemelerinde uygulanmaktadır. Kalıcı çözüm sağlar. Cerrahi tedavinin esası aşırı çalışarak fazla terlemeye neden olan sempatik sinirlerin kesilmesi veya çıkarılmasıdır. Bazen sempatik zincir ve dalları klips ile sıkıştırılabilir veya koter ile yakılabilir.

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.