1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Asker, demokratik meşru bir güçtür!
Asker, demokratik meşru bir güçtür!

Asker, demokratik meşru bir güçtür!

Bölücü terör örgütü, asker, polis, sivil gözetmeden saldırılarını yoğunlaştırarak sürdürüyor. En son, Siirt Pervari’deki karakol baskınında 6 şehit verdik. Şehitlerimiz hep gariban çocukları. Hepsinin

A+A-

Bölücü terör örgütü, asker, polis, sivil gözetmeden saldırılarını yoğunlaştırarak sürdürüyor.

En son, Siirt Pervari’deki karakol baskınında 6 şehit verdik. Şehitlerimiz hep gariban çocukları. Hepsinin ayrı bir öyküsü var. Bayrağa sarılı tabutlarla son yolculuklarına uğurladık.

Bugün, yarın, öbür gün muhtemeldir ki yeni saldırılar, çatışmalar olacaktır.

Bölücülere sorarsanız, ağızlarından “Barış” kelimesi düşmüyor.

Sanki ortada bir “Savaş” varmış gibi…

Bu terör ve çatışma ortamı bir savaş değildir.

Bu, düpedüz bir isyandır…

Askersiz, silahsız bir çözümden asla söz edilemez ve edilmemelidir.

Demokratik çözümden söz edenler derhal ağızlarını kapasınlar.

Tarihte bütün isyanlar demokrasiyle mi çözüldü?

Kabakçı İsyanı, Patrona Halil İsyanı, dahası bu zamana kadar olup biten tüm Kürt isyanları demokrasiyle mi çözüldü? Mesela şu Kurtuluş Savaşının tam orta yerinde patlak veren Koçgiri İsyanını demokrasi mi çözdü?

PKK terörünü 1991’de en alt düzeye demokrasi mi indirdi?

Hepsine cevabımız “hayır”dır.

Askeri kurumlar da demokrasinin sorun çözme aygıtı değil mi? Asker demokrasi dışı bir varlık mı? Demokrasinin üzerinde bir yük, olumsuz bir öğe mi? Demokrasinin askerleri, sorunları demokrasinin askeri olmanın gereği ile çözer, Krallığın askerleri de krallığın beklentilerine uygun olarak çözer. Fark bundan ibarettir.

Askerin davranışlarının demokrasiye uygunluğunu tartışabilirsiniz, ancak askersiz çözüme aklı başında kimseyi inandıramazsınız.

Asker devlet gücüdür. Meşru güç.

Yetkilerinin kaynağı anayasa ve elbette hukuktur. Askerin kullandığı şiddet de yasaldır. Çünkü yetkiyi veren anayasa ve yasalardır. Yani “demokrasi şiddet içermiyor sananlar” yanılıyor. Demokrasi şiddet içerir ve kullanır. Demokrasinin kullandığı şiddetin kaynağı demokrasinin de varlık sebebi olan hukuktur. Dolayısı ile meşru güç, meşru kaynağa dayanarak toplumsal alanı tahrip edenlere karşı şiddet kullanır.

Siz, askeri sonuçlara göre şekil almayan bir isyan hareketi, bir barış anlaşması, yahut çizilmiş bir ülke sınırı gösterebilir misiniz?

Lafa bak: “Terörü, askerle çözemezmişiz.”

Bal gibi çözeriz.

Yeter ki demokrasi askerin işini kolaylaştırsın.

Siz, polisin, askerin hareket alanını, silahından çıkacak merminin meşruiyetini yasal düzenlemelerle daraltmayın. Elini güçlendirin. Demokrasiyi, ülkeler arası diplomaside kullanarak askere yardımcı olun. Mali kaynaklara yönelik olarak demokrasinin kararlar almasını sağlayın. Kuzey Irak’a, İran, Suriye ve Türkiye birlikte ortak silahlı hareket oluşturacak diplomasiyi başlatın. Demokrasi önce kendi ödevini yaparak yükümlülüklerini yerine getirsin. Eğer yumuşak siyaset arıyorsanız, asker zafer kazandıktan sonra yaraları sarmak için demokrasiyi, yumuşak siyaseti, devreye koyarsınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.