1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Askerle protokol ne oldu Başkanım?
Askerle protokol ne oldu Başkanım?

Askerle protokol ne oldu Başkanım?

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı başında yapılan toplantısında önemli bir madde gündeme geldi, oy birliği ile kabul edildi. Hoş, Büyükşehir Meclisi’nin pek çok toplantısında

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı başında yapılan toplantısında önemli bir madde gündeme geldi, oy birliği ile kabul edildi.

Hoş, Büyükşehir Meclisi’nin pek çok toplantısında yaptığı gibi, Başkan Karaosmanoğlu, yine kendisine bir iş yaratmış, uyduruk bir toplantıyı bahane edip, Denizli’ye giderek Meclis’i Şeker’e bırakmıştı.

Ama kuşkusuz Başkan’ın ekim toplantısında mecliste oy birliği ile onaylanan karardan haberi vardı. Söz konusu madde, taa İzmit Büyükşehir Belediyesi zamanında 15 nci Kolordu ile Belediye arasında imzalanan bir protokolün hayata geçirilmesi konusunda Başkan’a yetki veriyordu.

Söz konusu protokol,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi döneminde yani AKP’li yöneticiler zamanında da yeniden üzerinden geçilerek kabul edilmişti. Özet olarak, İzmit şehir merkezinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı’na, yani askere ait taşınmazların Belediyeye devrine karşılık, Doğu Kışla bölgesindeki boş bırakılan alanda, Büyükşehir Belediyesi’nin bir orduevi binası ile, subay lojmanı yapmasını öngörüyordu.

Protokolün içeriğine, askeri kesimlerin itirazı yoktu. Zaten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sorunları tamamen ortadan kaldırmıştı. Hatta bu protokol, Başbakan tarafından da onaylanmıştı. Yine bu protokol sayesinde, çok gecikmeli de olsa Büyükşehir Belediyesi, Doğu Kışla alanının kendilerine verilen bölümünde Gençlik Parkı Projesini uygulamıştı.

Halen Van Valisi olan Münir Karaloğlu’nun Genel Sekreterliği döneminde, Büyükşehir Belediyesi ile asker arasındaki protokolün uygulanmasına yönelik karşılıklı niyetler teyit edilmiş, hatta Büyükşehir Belediyesi bu konuda artık adım atacak hale gelmişti.

Ama Karaloğlu gitti, Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok projesi gibi, bu konu da tozlu raflara kaldırılıp, unutuldu.

Belli ki Başkan Karaosmanoğlu, bu protokolü yeniden canlandırmak için, ayrıntılar üzerinde yeni pazarlık gereği duymuştu. Bu pazarlık için de Meclis’ten kendisine yetki istemişti. Başkan’ın katılmadığı Meclis toplantısında, CHP’li üyeler de hiç itiraz etmediler. Başkan’a istediği bu yetkiyi verdiler.

Ama aradan bir ayı aşkın süre geçti. Başkan Karaosmanoğlu ile askeri yetkililer arasında konunun görüşüldüğü, Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçtiği konusunda en küçük bir haber ya da bilgi gelmedi.

Geçen gün akşam saatlerinde gazeteden çıktım, arabamla eve gideceğim. Valilik binası önünden Ankara (Şahabettin Bilgisu) Caddesine girişin imkanı yok. Koca cadde, tamamen tıkanmış.. Valilik binası önünden sola döndüm. Ekşi İş Merkezi önü, Eski Emniyet Binası önü.. Tamamen tıkalı.

Ankara Caddesi’ndeki sıkışıklık, D-100’e kadar uzanmış. Araçlar Leyla Atakan Kavşağından İzmit’e giremiyor. Garibim bir araç, Leyla Atakan’dan girip, yukarı İnönü Caddesi’ne çıkacak olsa, o da Ankara Caddesi’ndeki sıkışıklık nedeniyle giremiyor, bekliyor.

Yazık bu kente. Bu tablo, bir gün değil, hergün böyle. Yalvardım Büyükşehir yetkililerine. Onlarca defa yazdım. İzmit trafiğini mahveden, üstüne üstlük bu kentin belediyesinden büyük paralar kazanan ukala, iş bilmez sözde uzman danışmanlık şirketi yöneticilerinin yüzüne vurmak için. Anlamadılar. Halbuki, bir Koruma İşhanı(eski Kuryapı İşhanı) yanından

D-100’e çıkış açılsa, Ankara Caddesi’ndeki bu sıkıntı bitecek. Açmadılar. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri dedi ki; “Sabret biraz. Jandarma Lojmanlarını alıp, yıkacağız. Oradan

D-100’e çıkış açacağız.”

Aradan üç yıl geçti. Jandarma Lojmanları orada duruyor. Ankara Caddesi’nden D-100’e ne giriş, ne çıkış var. İzmit sıkılıyor, İzmit bunalıyor.

Yukarıda sözünü ettiğim Büyükşehir Belediyesi ile askeriye arasındaki protokol uygulamaya konsa, Büyükşehir Belediyesi Doğu Kışla’nın boş arazisinde yeni Orduevi binasının inşaatını başlatsa, asker hemen bu lojmanları boşaltacak. Yol açılacak, trafik rahatlayacak.

Asker, sadece bu lojman binalarını vermekle kalmayacak. Eski Kolordu binasını, yanındaki kullanılmayan eski Orduevi Sineması binasını, hatta Gültepe’deki lojmanları, hatta D-100 kenarındaki Orduevi binasını Büyükşehir’e verecek.

İnönü Caddesi’nden yolunuz düştüyse, 50 nci Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu karşısındaki tarihi Redif Binasını görüyorsunuzdur. Özel İdare, bu tarihi binayı restore ettirdi. Pırıl pırıl oldu. Askerle Büyükşehir arasındaki protokol uygulansa, bunun yanındaki misafirhane olarak kullanılan askeri bina alınacak. Sinema binası alınacak. Bu bölge rahatlayacak. Kültür Tepesi Projesi uygulanabilecek. İzmit’in otopark sorunu en fazla olan bölgesinde otopark yapma imkanı doğacak.

Yok, yapmıyorlar. Büyükşehir’e, askerin Doğu Kışla’da istediği Orduevi binasının maliyeti

-15-20 milyon TL civarında- fazla geliyor.

Yetki almış Başkan. Otursun, askeri yetkililerle konuşsun. Yeni bir anlaşma için pazarlık yapsın. Ben bu konuları yazınca, birkaç ay önce askeri yetkililerle görüşüp, bilgilenme fırsatı da bulmuştum. Asker bütün pazarlıklara açık. Büyükşehir gelsin, görüşelim diyorlar.

Ama Büyükşehir’in İzmit’in problemleriyle ilgili bir heyecanı yok. İmam Hatip Lisesi yapılsın diye bina satın alırlar, uydur kaydır projelere kentin milyonlarını harcarlar.

Meclis size oy birliği ile yetki verdi Sayın Başkanım. Otursanıza askerlerle. Bitirsenize şu protokolle ilgili sıkıntıları. Yapsanıza Doğu Kışla’ya askerin istediği orduevini de, alsanız ve yıksanıza şu şehir içinde kalmış askeri binaları.

Yazık günah değil mi bu kente. Çıkın bir gün akşam vakti de şu Ankara Caddesi ne haldedir. D-100’den Leyla Atakan’a giriş ne haldedir görsenize. Çıkıp Kozluk’a, otopark sıkıntısı ne büyük sorundur görsenize.

Kımıldayın Sayın Başkanım, biraz kımıldayın. İzmit’in çözüme muhtaç acil sorunları için lütfen biraz kımıldayın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.