1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Askerliği ne yapmalı?
Askerliği ne yapmalı?

Askerliği ne yapmalı?

CHP’nin TBMM Başkanlığına verdiği bedelli askerlik önergesiyle yeni bir tartışma başladı. Bedelli askerlik bir çözüm müdür? Profesyonel askerlik bir çözüm müdür? Mevcut durumun korunması mı

A+A-

CHP’nin TBMM Başkanlığına verdiği bedelli askerlik önergesiyle yeni bir tartışma başladı.

Bedelli askerlik bir çözüm müdür?

Profesyonel askerlik bir çözüm müdür?

Mevcut durumun korunması mı daha iyidir?

Bu tartışmaların sonu gelmez.

Geçen yıl Toktamış Ateş, askerlik meselesinin ortak kabulle çözülebileceğini söylemiş ve şöyle demişti:

“Ulus devlet "ulusçuluk" ideolojisinin yaygınlaştığı dönemin bir ürünüdür. Ulus devlette insanlar "vatandaşlık" düzeyine ulaşmamış olsalar bile; belirli "hakları" ve belirli "sorumlulukları" vardır. "Vatandaş" düzeyine ulaştıktan sonra; bunlar daha bir anlam kazanacaktır. İşte "askerlik" bu sorumluluklar çerçevesinde bir "görevdir."

Ancak savaş teknolojisindeki değişme ve gelişmeler sonrasında ve ülke nüfuslarının hızla artmasının sonucu olarak; artık tüm vatandaşları kapsayacak bir "askerlik sorumluluğu" ortadan kalkmaya başlamıştır. Pek çok devlet için; öyle yüz binlerle ifade edilen ordu gereksinimleri ve böyle orduların bir anlamı kalmamıştır.

İşte bu aşamada "profesyonel ordu" kavramı ortaya çıkacaktır. Bir ordunun "subay" ve "astsubay" kadroları doğal olarak profesyoneldir ve bunlar birer meslektir. Profesyonellik mesleği askerlik olmayan insanlar açısından söz konusudur. Ancak günümüzün profesyonel ordularına baktığımız zaman; bu "çarenin"  pek de "çözüm" olmadığını görüyoruz.

Profesyonel ordunun günümüzdeki en tipik örneği ABD'nin silahlı kuvvetleridir genellikle "bir baltaya sap olamayan"; "işsiz-güçsüz" ve belki de "kan dökmekten hoşlanan" bu tiplerin; "şerefli" bir ülkenin "şerefli" ordusuna yakışmayacağı çok açıktır. Zaten bu görüşümüzü doğrulayan sayısız örneği; ABD'nin Afganistan, Irak gibi ülkelerde düştüğü duruma bakarak görebiliyoruz. ABD silahlı kuvvetlerinin kimi mensuplarının yaptıkları gün ışığına çıktığı zaman kendi kamuoyları bile bundan müthiş rahatsız olmaktadır.

Peki nasıl bir çözüm bulunacaktır? Bir ülkede "askerlik çağı"na gelenlerin tümüne gereksinim olmadığı düşünülürse ne yapılacaktır? Profesyonel bir orduya karşı çıktığımıza göre çözüm nerededir?

Burada; akla gelen birkaç seçenek vardır. Bunlardan biri; profesyonel olmayan "gönüllülük"; bir diğeri "bedelli askerlik" ve nihayet bir diğeri de "kura"dır. Bunların dışında zorunlu askerlik süresini kısmak vb. gibi çözümler akla gelmektedir ki; bu çözümün de çare olmadığı açıktır. Zira aylar süren bir eğitimden sonra belli bir aşamaya gelen gençten yararlanma olanağı kalmamaktadır. Düşünülen bir başka çözüm yolu, farklı eğitim düzeyindeki gençler için farklı askerlik süreleri belirlemektir ki; "demokratik" bir ülkede böyle çözümlere gidemezsiniz. Bir demokraside insanlar eğitim düzeyleri ne olursa olsun belirli konularda mutlak eşitlik içindedirler ki; "askerlik" bunlardan biridir. Aynen "seçmenlik" gibi...

Bence profesyonel olmasa bile; gönüllülük profesyonel ordunun sakıncalarını içerir. Gönüllü olabilecek gençlerle profesyonel bir orduya katılmak isteyen gençler arasında pek fark olabileceğini zannetmiyorum.

"Bedelli askerlik"; bizim gibi bir açıdan savaş sürdüren ülkeler için asla düşünülmemesi gereken bir (sözde) çözümdür. Ekonomik gücü olmayanlar askerlik hizmeti görür ve çok düşük bir olasılıkla da olsa yaralanır ve hatta ölebilirken; ekonomik gücü olanların rahat yaşamlarını ve hatta para kazanmayı sürdürmelerini açıklamak mümkün değildir. Hele demokratik bir ülkede böyle bir düşünceye asla yer yoktur.

Geriye kala kala "kura" yöntemi kalıyor ki; buna kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Eşitlik içinde ve dürüst bir kura herkesin kabul edebileceği bir şeydir. Çözülmesi gereken bir sorun varsa; bu sorun "konsensüs" yani ortak kabulle çözülür. Demokraside bunun başka yolu yoktur...”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.