1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aslında borcumuz 35 milyon
Aslında borcumuz 35 milyon

Aslında borcumuz 35 milyon

Kocaelispor’un toplam borcunun ne kadar olduğu konusunda tahminler yapılıyordu ama kesin bir bilgi yoktu. Valimiz Ercan Topaca’nın talimatı üzerine İl Dernekler Müdürlüğü ve Kayyum Heyeti

A+A-

Kocaelispor’un toplam borcunun ne kadar olduğu konusunda tahminler yapılıyordu ama kesin bir bilgi yoktu. Valimiz Ercan Topaca’nın talimatı üzerine İl Dernekler Müdürlüğü ve Kayyum Heyeti harekete geçti ve bir haftalık süreçte kulübün borçları detaylı olarak çıkartıldı. Açıklamayı Kayyum Heyeti adına Rafet Kırgız yaptı. Devlete 30-35, federasyona 10 olmak üzere toplam borç 70 milyon TL.

Her ay 150 bin TL

Zaten tahminler de buna yakındı. Devlete olan vergi ve SGK borcuyla ilgili malum yeni bir yasa çıktı. Borcu taksitlendirme böylece faiz yükünden kurtulma fırsatı verildi. Bu yasadan yararlanırsak 30-35 milyonluk borç, direkt olarak 13 milyona iniyor. 13 milyon ana parayı 7 yıl 84 ay taksitle ödeme imkanı da sağlanıyor. Hesap yaptım, aylık ödeme tutarı 150 milyona geliyor. Yıllık 2 milyon gibi. Çok önemli bir ayrıntı var bu taksitlendirme işinde. Yasadan yararlanmak için taksitlerin zamanında ödeme şartı getiriliyor. Bir taksit gecikti, hemen kapsamdan çıkartılıyorsunuz.  Yeniden faiz yüküyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Vali ile Başkan çözer

7 yıl süreyle, her ay 150 bin TL vergi taksiti ödemek yönetimlerin kaldırabileceği bir yük gibi gözükmüyor. Düşünün ki daha bir sürü gider var. Bu noktada vergi taksitlerinin ödenmesinde güçlü kurumların devreye girmesi olmazsa olmaz koşul gibi gözüküyor. O kurumlar da Valilik ve Büyükşehir.  Bu iki kurum dışında bu vergi borcunun altına kimse girmez, giremez. Valimiz ilgisi ve duyarlı. Mutlaka bir şeyler yapmak istiyor ama imkanlarının kısıtlı olduğunu vurguluyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız vergi borcunun ödenmesi konusuna nasıl bakar bilmiyorum. Bu konuyu kendisine götürmek, fikrini almak gerekir. Vali ile Başkan, birlikte bu sorunu çözebilirler, Kocaelispor’u büyük bir yükten kurtarabilirler diye düşünüyorum.

Yarı yarıya düşürmek mümkün

Hazır böyle bir fırsat gelmiş değerlendirmek gerek. Nerede 35 milyon, nerede 13 milyon. Bir kalemde 22 milyonluk faiz yükünden kurtulmak mümkün. 70 milyonluk toplam borcu da otomatik olarak 50 milyon seviyesine indiriyorsunuz. Bu 50 milyonluk borçla ilgili yapılacak çalışmalarla bu rakamın da yarı yarıya düşürülebileceği kanısındayım. Peşin, nakit parayla, bağışlarla rakam aşağıya çekilebilir. Vali ile Başkan öncülük eder, kentteki sanayi kuruluşları, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere halkın da katkısı olursa, büyük bir borçtan kurtulma seferberliğiyle borcumuzu 70 milyondan 30-35 milyon seviyesine indirebiliriz.

Kartepe’nin dergisi

Maşukiyeliyim, dolayısıyla Kartepeliyim. İlçemizde olup bitenlerle çok yakın olmasa da ilgilenmeye çalışırım. Tabi ki konumun gereği öncelikle işin sportif yanına bakıyorum. Diğer yapılanları da uzaktan takip ediyorum. Pazartesi akşamı Tavukçu Necdet’teyiz. Her pazartesi televizyon programı öncesinde tek geçtiğim adrestir Tavukçu Necdet. Yiğit Özcan ile baş başa bir güzel karnımızı doyurur, oradan televizyona geçeriz. Herkes Necdet’in kızarmış tavuğuna bayılır, benim ilgi alanım kanattır. Izgarada kanat, nefis oluyor. Tavsiye ederim. Kanatları afiyetle yerken Necdet ile sohbetin tadına doyulmuyor.

İbrahim Üzülmez röportajı ilgi çekici

Neyse asıl konumuza gelelim. Necdet’te kanatları yerden genç biri yanımıza geldi, bir dergi uzattı. Baktım Genç Kartepe dergisi. Teşekkür ettim. İsminin Gürkan Ay olduğunu, derginin reklam ve dağıtım sorumlusu olduğunu söyledi. Kartepeli olduğumu bilmiyormuş, söyleyince sevindi.  “Çok iyi o zaman, önümüzdeki sayıda Maşukiye’ye geniş yer vermek istiyoruz, sizinle de röportaj yapmak isteriz” dedi. Telefonumu verdim. Genç Kartepe dergisinin ikinci sayısı piyasada. Yakında üçüncü sayı çıkacak. Sahibi Özel Yelken Org. Araş. adına Hilal Şeyma Gökdemir. Genel yayın yönetmeni Murat Yıldız, editör Hasan Altınkaya, halkla ilişkiler müdürü Hasan Meral, reklam ve dağıtım Gürkan Ay. İkinci sarıda Arslanbey’in bağrından çıkan Beşiktaşlı İbrahim Üzülmez ile yapılan röportaja geniş yer ayrılmış. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyorum. Öne çıkan diğer konular:  “Cennete açılan kapı Kartepe”, “Kartepeli üreticinin gururu Eşme ayvası”, “Kartepe’de öğretmenler günü kutlaması”, “Kartepe havaalanına kavuşuyor”, “Ah kalbim tırı Kartepe’de”, “Karateciler Kartepe’de yarıştı”  Kartepe’de olup bitenden haberim olsun istiyorsanız bu dergiyi okumalısınız.

İlçenin ihtiyacı olan bir yayın organı. Emeği olanları kutluyor ve başarı diliyorum. Kartepeli bir gazeteci olarak her zaman yanlarında olduğumu da bilmelerini isterim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.