1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Aslında hepsinin işine yaradı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Aslında hepsinin işine yaradı

A+A-
15 Şubat Pazar günü, CHP MYK’sından çıkan, “Kocaeli adayların merkez yoklaması ile belirleneceği 30 ilden biridir” kararı İzmit’e ulaşıp duyulduğu andan itibaren CHP’liler adeta ayaklanmıştı. 
Şehrimizde sözde partinin bütün önemli isimleri, kent ve parti kamuoyu gibi, partide adayların ön seçimle belirlenmesini istiyorlardı. Üstelik, hakim nezaretinde, bütün üyelerin katılımıyla ön seçim istiyorlardı. Üstelik, bu ön seçimden çıkacak sonuç aynen onaylansın, “Kontenjan”, “Fermuar” falan da olmasın istiyorlardı. 
CHP’liler hayata kolay bir açıdan bakarlar.. Kendileri bireysel manada risk almak istemez,  hep kendilerine yontar,  herhangi bir olumsuzluk halinde de hemen suçlu aramaya başlarlar.. 
CHP Genel Merkezi, Kocaeli’deki seçmenlerine, yerel örgütlerine tam anlamıyla çok ağır bir hakaret niteliği taşıyan “Merkez yoklaması” kararı alınınca, yine aynı tablo ortaya çıktı. CHP Genel Merkezi’nin Kocaeli’yi dışlamasındaki en büyük neden, bu kentte 1980’li yıllardan buyana parti adına yaşanan olumsuzluklardı. Hele hele, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde 
8 Şubat’ta yapılan İzmit Belediye Meclisi aday listesinin belirlendiği resmi olmayan ön seçimde yaşanan skandal, 30 Mart seçimlerinde partinin bütün adaylarının resmi olmayan ön seçimle belirlenmesine rağmen seçimde alınan hezimet, parti genel merkezini de artık bıktırmıştı.
…………
İlimizdeki CHP’liler, genel merkezin “Merkez yoklaması” kararı almasından öncelikle Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan’ı sorumlu tuttular. Hem Sayın Güneş, hem Sayın Kuşkan’la samimiyetimden hep onur duyarım. 15 Şubat’taki karar alınana kadar yaşanan süreçte de çok sık konuştuk.  Güneş ve Kuşkan, bu kentteki CHP’liler içinde resmi ön seçimi en fazla ve en samimi olarak isteyen kişilerdi. Belki bu taleplerini yeterli bir ağırlık ve etki gösterecek bir dozda genel merkeze iletmemiş olabilirler. Ama samimiyetle ön seçim istediler. Hatta Hurşit Güneş, pek çok görüşmemizde, “Senin de parti üzerinde etkin var. Ön seçim konusunda parti genel merkezinin, Genel Başkanın kafası biraz karışık. Bu şehirden de çok kişi, (aman ön seçim olmasın. Sirmen ile Erenkaya çıkar) baskısı yapıyor. Mutlaka ön seçim yapılması lazım. Sen de bu konuda bastır” demiştir. 
……….
Ortalık karıştı. Partililerin hepsi adeta isyan etti, “Merkez yoklaması olur mu” diye bas bas bağırdılar. Sonra ne oldu?. Cebine 5 bin TL’yi koyan, çaktırmadan Ankara’nın yolunu tuttu. 
Muhtar Süleyman Şen bile aday adayı oldu. 1 Mart’ta CHP’de aday adaylığı başvurusu süresi biterken, öyle sanıyorum ki, AKP’deki 70 rakamına ulaşılamasa da, CHP’de sayı 50’yi bulacaktır. 
15 Mart’ta CHP genel merkezi aday belirleme yöntemleri ile ilgili kararı almadan bir gün önce bu sütunlarda yazdığım yazıda, “Ön seçimden Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya çıkar korkusu var. Bu nedenle ön seçim kararı alınmazsa partiye yazık olur” diye yazmıştım. O gün Hikmet Erenkaya aramıştı. Erenkaya, yazımdaki görüşlerin tamamına katıldığını belirterek şöyle demişti:
“-Ancak bir konu var. Sefa Bey ile beni, hep eski olarak nitelendiriyorsunuz. Aday adayı olacakları iyi analiz edin. Sefa Bey ile ben, 1989’dan beri varız. Üstelik partimizin adayı olduğumuz neredeyse her seçimi kazandık. Şimdi aday adayı olanları göreceksiniz. Çoğu bizden daha eski. Her seçimde aday adayı olmuşlar. Kiminde aday gösterilmemişler. Aday gösterildikleri seçimleri de kaybetmişler. Onlar yeni, biz eski olarak değerlendirilemeyiz. Bu haksızlıktır” demişti. 
CHP’de 27 bin üyenin katılımıyla ön seçim yapılsaydı, iddia ediyorum;  Sirmen ve Erenkaya bir ve iki olamazlardı.  Listenin ilk iki sırası için Hurşit Güneş ve Yalçın Kuşkan çok şanslı olurlardı. 15 Mart’ta “Merkez yoklaması” kararı çıktığı için partiye isyan eden, ama daha sonra tıpış tıpış Ankara’ya gidip adaylık dosyası verenlerin büyük bölümü de, “Ben ön seçimden çıkamam” diyerek hiç başvuruya bile kalkışamazlardı. 
Bu tablo, herkesin işine yaradı. Herkesi umutlandırdı. Üstelik, aday adayı olanları, 29 Mart’ta yapılacak resmi ön seçime kadar parti içinde kent kamuoyu nezdinde çalışmak, koşturmak zahmetinden de kurtardı. 
Madem, merkez yoklaması kararı parti Kocaeli örgütüne hakaretti-ki bence de öyledir- bu tablo içinde gidip, aday adayı olmak en hafif tabirle büyük bir çelişki değil midir?.. Bakın tabloya, 2009’da, 2011’de önceki yıllarda yine aday adayı olmuş pek çok “Milletvekili heveslisi” göreceksiniz. Merkez yoklamasını içlerine sindirdiler. 30 Mart’ta Derince Meclisi için ön seçimden kaçanlar; 2011’de aday listesine giremeyince kabahati başkalarında arayanlar  gidip, dosyayı verdiler. Şimdi 7 Nisan’da parti genel merkezi listeyi açıklayacak. 
AKP’de liste dışı kalanların hiç biri ses çıkartmayacak. Ama CHP’de, hem bu modeli içine sindirip, aday adayı olmuş, hem de listeye alınmaya layık görülmemiş kişiler, 8 Nisan sabahı yine bas bas bağıracak, “Böyle parti olmaz olsun. Bana haksızlık yaptılar” diye saldıracak ve 7 Haziran seçimlerinde de partisine açık açık ihanet etmekten hiç çekinmeyecek.
………
Birbirimizi kandırmayalım..  CHPde merkez yoklaması ile aday belirleme yöntemi, bu şehirde Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya ve belki biraz da Fikret Toker hariç bütün partililerin işine yaramıştır. Ön seçimle aday belirlendiğinde, ilk 20’ye bile giremeyenlerin söyleyecek lafı olamazdı. Şimdi, ilk 3 dışında kalan aday adaylarının hepsi bağıracak. Hayatları boyunca “Ben yoksam, partim de olmasın” mantığı ile hareket edenlerin hepsi, bir kez daha ihanet için kendilerine hak doğduğuna inanacak. Öyle bir partiden söz ediyoruz ki, 2011’de listenin 6 ncı sırasına konulduğu için adaylıktan çekilen, partisini zor duruma sokan bile, şimdi gidip aday adayı olabiliyor. Bu tabloda parti genel merkezi ilimize dışarıdan atamalar yaparsa, hiç yadırgamam ve doğru bulurum.
Yazık bu CHP’ye. Yazık  mevcut iktidardan kurtulmak için, umudu CHP’de arayan Kocaeli’nin aydın insanlarına.. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin de bizim ilimizde CHP açısından büyük bir hüsrana doğru gittiğini bugünden görememek için kör olmak gerekiyor.
Bu yazı toplam 479 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum