1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “ASM çalışanları sessiz devrim gerçekleştirdi”
“ASM çalışanları sessiz devrim gerçekleştirdi”

“ASM çalışanları sessiz devrim gerçekleştirdi”

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker Aile hekimlerinin 7 aydır nöbete gitmemesini değerlendirerek, “ASM çalışanları sessiz devrim gerçekleştirdi” dedi.

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının cumartesi nöbetlerine gitmemesi ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Denetleme Kurulu Üyesi Erkan Temel, Yönetim Kurulu eski Üyesi Erol Kalamer katıldı. 

BAKANLIK BAŞARIYI HAZMEDEMEDİ

Çeker yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “ASM çalışanları Sağlık Bakanlığına karşı verilen hak arama mücadelesinde ipi göğüsleyen taraftır. Sağlık Bakanlığı usulsüz nöbet uygulamasından zorunlu olarak vaz geçmek zorunda kalmıştır. ASM çalışanlarının hak arama mücadelesinde elde etmiş oldukları başarıyı hazmedemeyen Bakanlık Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı elemanlarına mesai dışı nöbet tutturabilmek için yasal düzenleme yoluna gitmiştir. Yapılan bu düzenleme ASM çalışanlarının da karşılık bulmadığı gibi halk arasında kabul görmemiştir. 

SESSİZ DEVRİM 

Ocak 2015 tarihin den buyana Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanları sendikalarının, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin almış oldukları kararlar çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya çalıştığı cumartesi nöbetlerine iştirak etmeyerek son otuz yılın en büyük hak arama mücadelesini vermektedirler. Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları hak arama mücadelesinde adeta bir sessiz devrim gerçekleştirmişlerdir. İdarelerin her türlü psikolojik baskısına, usulsüz uygulamalarına, mobinglerine, kral dan çok kralcı olan bazı kendini bilmez idarecilerin tutumlarına rağmen Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanları 7 aydır cumartesi nöbetlerine iştirak etmemektedir. 

ÇALIŞANLARI YILDIRMAYA KALKTILAR

İdare çalışanın bu tavrından, boyun eğmeyişinden o kadar rahatsız oldu ki ceza ihtar puanını 4 katı arttırarak 20’ye çıkardı. Soruşturma ve cezalarla çalışanları yıldırmaya kalktı. Tüm bu yapılanlara karşı yinede Aile Hekimleri, Aile Sağlığı elemanlarının yüzde 80’ni cumartesi nöbeti tutmamakta kararlı davranıyor. Cumartesi eylemlerinin gerçekleştirildiği süre içinde, bazı Aile Sağlığı Merkezleri telefonla aranarak Aile hekimlerinin nöbete gelip gelmediklerinin sorgulandığı, bazı Aile Sağlığı Merkezleri'ne gönderilen memurlar tarafından usulsüz bir şekilde yetkileri olmadan tutanak tutturulduğu iddiası ile soruşturmaların açıldığı varit olunmuştur” 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum