1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atakan’ın ardından
Atakan’ın ardından

Atakan’ın ardından

Leyla Atakan ve arkadaşlarının ölümünün üstünden yıllar geçti. Geçtiğimiz günlerde, yani ölüm yıldönümlerinde anmıştık kendilerini. Emekli öğretmen Şerafettin Turan, Leyla Atakan’la ilgili

A+A-

Leyla Atakan ve arkadaşlarının ölümünün üstünden yıllar geçti. Geçtiğimiz günlerde, yani ölüm yıldönümlerinde anmıştık kendilerini.

Emekli öğretmen Şerafettin Turan, Leyla Atakan’la ilgili bir anısını yollamış. Günümüze bir gönderme olsun diye gelin paylaşalım sizlerle…

“Ben emekli öğretmen Şerafettin Turan. Bugün sizlerle, rahmetli Belediye Başkanımız Leyla Atakan ile ilgili küçük bir anımı paylaşmak istiyorum.

Anım, 1960 – 1961 yıllarında, Ali Hocalar İlkokulu’na atanmam ile başladı. İzmit’ten Ali Hocalar’a hareket eden otobüse binince, otobüsün Sevindikli’ye kadar ilerleyebildiğine, Sevindikli – Ali Hocalar arası köy yolunun olmadığına, aynı zamanda köy halkının birçok sorunu olduğuna da ilerleyen zamanlarda tanık oldum. Ne var ki, yolu olmayan bu köyün sorunlarının çözümünün çok zor olduğunu biliyordum.

İlerleyen yıllarda, daha önceden de yakından tanıdığım merhum Leyla Atakan’ın, 1968 yılında Belediye Başkanı olduğunu öğrendim ve kendisini kutlamak için ziyaretine gittim.

Atakan’ın halkın sorunlarıyla birebir ilgilendiğini biliyordum. Sohbetimiz sırasında kendisine, öğretmen olduğum Ali Hocalar köy yolunun olmadığını ilettim. Daha sonra, Köy Muhtarı İbrahim Çimen’i yanıma alarak kendisini yeniden ziyaret ettim. Ziyaretim sırasında, Leyla Atakan’ın çok yoğun olduğunu, toplantıda olduğunu, benimle görüşemeyeceğini öğrendim. Sekreter hanıma adımı verdim ve kendisine iletmesini istedim. Adım iletildikten sonra Leyla Atakan dışarı çıktı, çok yoğun olduğunu bizzat bildirdi ve uygun olduğu bir güne randevu verdi. Verdiği günde benim işlerim vardı ve gelemeyeceğimi, kendisini köy muhtarıyla tanıştıracağımı, sorunların böylece çözümü için yardım istediğimi bildirdim kendisine.

Randevu günü, köy muhtarı Atakan’ın yanına gitti. Atakan, köy muhtarını da yanına alarak Vali’ye gitti ve Ali Hocalar köyünün yolunun olmadığını Vali’ye iletti. Bunun üzerine Vali bey, yolu olmayan köy için Köy Hizmetleri’ne gereken bilginin verileceğini ve en kısa zamanda Ali Hocalar köy yolunun gerekli işlemler yapılarak hizmete açılacağını söyledi. Ben de bunu duyunca köy halkına, yol çalışmalarında görevli çalışanların öğle yemeklerinin köy halkı tarafından verilmesi ricasında bulundum. Köy halkı da bunu memnuniyetle kabul etti. Kısa zamanda çalışmalar başladı ve köy halkı yoluna kavuştu.

Bu yolun, merhum Belediye Başkanımız Leyla Atakan’ın bir eseri olduğunu bir vesileyle anlatmış bulunuyorum. Kendisinin halkın sorunları ile ne kadar ilgili olduğunu umarım bir parça da olsa paylaşabilmişimdir.

Merhum Leyla Atakan’ı rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun…”

Şerafettin öğretmenin notları burada bitiyor. Bitiyor da, insanın aklına bitmeyen şeyler geliyor!..

O zamanın kıt olanaklarıyla bir şeyler yapmaya, yaratmaya çalışanlara bakın, bir de bugünün bol bulamaç olanaklarıyla kırık keman ve uyduruk bilgisayar dağıtmaya çalışanlara bakın!..

Atakan ve arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.