1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ata'mızı saygıyla anıyoruz…
Ata'mızı saygıyla anıyoruz…

Ata'mızı saygıyla anıyoruz…

Bugün 10 Kasım… Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü. Dünyada, ulusunun gönlünde bu kadar uzun yıllar yaşamış ve yaşatılmış başka bir lider yok. Zaten...

A+A-

Bugün 10 Kasım…

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü.

Dünyada, ulusunun gönlünde bu kadar uzun yıllar yaşamış ve yaşatılmış başka bir lider yok. Zaten dünyada, böylesi bir unutulmazlığı ve saygıyı hak etmiş başka lider olduğunu da sanmıyorum...

Atatürk ülkeyi kurtardı. Bir milletin kaderini değiştirdi. Dünyadaki bütün mazlum toplumların umudu ve örneği oldu.

Savaşı kazandı, sonra Cumhuriyeti kurdu. Ardından devrimleri yaptı.

Bu nedenle unutulmuyor. Bu nedenle anılmayı, her zaman hatırlanmayı fazlasıyla hak ediyor.

Benim çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda 10 Kasım'lar büyük bir kasvet içersinde geçerdi. Alkollü içki satışı yasak olurdu. Eğlence yerleri kapatılırdı.

Özal döneminde bu yanlış uygulamadan vazgeçildi…

Büyük kurtarıcımız da rakı soflarını, rakıyı severmiş, içermiş… O'nun hayatını anlatan bütün filmlerde bu vurgulanıyor. Bugün bir rakı masasına oturursanız Ata'mızın anısına da kadeh kaldırabilirsiniz.

Gulfstar'ı ölü aldılar, ayağa kaldırdılar

İzmit'in burnunun dibinde, Sefa Sirmen döneminde Gulfstar Alışveriş Merkezi yapılmıştı. Fuar alanının hemen girişindeki bu dev binayı ilk sahibi iddialı açtı. Önemli markalar gelmişti.

Ama ilerleyen sürede Gulfstar kötü yönetildi. Üstelik Gulfstar'ın açıldığı dönemde İzmit çevresinde böyle alışveriş merkezleri yoktu. İstanbul'da bile çok azdı. Gulfstar yürümedi. Yürüyebilirdi ama kötü yönetildi, kapandı. Üzerine büyük deprem felaketi geldi. Dev bina, deprem sonrası Bölge Koordinatör Valiliği binası olarak kullanıldı.

Birkaç yıl sonra ise boşaltıldı. O dönemde İzmit esnaflarına, esnaf derneklerine, Ticaret Odası'na, Sanayi Odası'na çok cazip tekliflerle  Gulfstar binası sunuldu. Ama İzmit esnafları cesaret edemediler. Kimse elini taşın altına sokmadı, almadı.

Gulfstar Binası, şimdilerde İzmit için çok ihtiyaç duyulan Kapalı Pazar Yeri de olabilirdi. Buna da kimse yanaşmadı. Bizim kentimizin esnafları, odaları, dernekleri, her şeyin hazır hâlde kendilerine sunulmasını sevdiği için riske girmedi.

Bu sürecin ardından Gulfstar binasına müşteri çıktı. Ankara'da faaliyet gösteren Kimlik Mağazaları'nın önderliğinde bir grup işadamı binayı satın aldı. N City ismiyle yeni bir Alışveriş Merkezi olarak faaliyete soktular.

İzmit ve çevresinde yeni AVM'ler açıldığı için buranın tutmayacağı düşünülüyordu. Ama binada ruhsatlı ruhsatsız pek çok yeni düzenlemeler yapıldı. Vatandaşın ilgi gösterdiği markaların gelmesi sağlandı.

Takip ediyorum özellikle son 1-1,5 yıl içersinde N-City büyük aşama gösterdi. Yeni Belediye Sarayı'nın arkasında yapılan otoparkın da bu gelişmede önemli payı var. Pek çok İzmitli otomobilini ücretsiz ve yer bulma sorunu olmayan bu parka bırakmaya başladı. Aracını bırakır ya da alırken de hemen yanıbaşındaki N-City'den alışveriş yapıyorlar.

Kıskanmamak, takdir etmek lazım. O binayı Gulfstar'ken, boşken, satılık haldeyken bu kent sermayesi almış olsa, eminim bu hâle getiremezlerdi. Yeni sahipleri önemli iş başardı. N City; mağazaları, sinemaları, eğlence, yaşam merkezleri ile bu kadar kısa zamanda bu kadar hareketlendiyse, kutlamak lazım. Bu N City olayı, İzmit'in potansiyelinin de çok belirgin bir kanıtıdır, ders çıkartmak lazım.

Bekir Coşkun çok formda

Bekir Coşkun Hürriyet'ten ayrıldıktan sonra yeni kurulan Habertürk gazetesine geçmişti. Coşkun'un büyük reklam kampanyalarıyla başlayan Habertürk macerası bir yıl içersinde sona erdi. Gazetenin patronu Turgay Ciner, Bekir Coşkun ile yolları ayırdı.

Bekir Coşkun'un köşesini 30 yıl öncesi Günaydın Gazetesi zamanından beri zevkle takip ederim. Doğrusunu söylemek gerekirse Habertürk'te geçen bir yıllık dönemden pek keyif almamıştım. Her zamanki tadı yoktu.

Bekir Coşkun 12 Eylül referandumundan birkaç gün önce kapadığı “Dokuzuncu Köy” isimli köşesini 3 Kasım'dan itibaren Cumhuriyet Gazetesi'nde yeniden açtı.

Cumhuriyet'in ikinci sayfasında sağ üst kısımda İlhan Selçuk'tan yadigar köşede çıkan yazıları büyük keyifle takip ediyorum.

Bekir Coşkun Habertürk'te kendini bulamamıştı. Cumhuriyet'te tekrar eski “Dokuzuncu Köy” ü gördük, okuduk…

Cumhuriyet Gazetesi 52 bin civarında olan satış rakamını geçen haftadan itibaren 60 bine çıkartmış. Yüzde 15'lik ciddi bir artış var. Bu durum, Dokuzuncu Köy'ü Cumhuriyet'e yakıştıran önemli sayıda okur olduğunun ciddi bir göstergesi…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.