1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Ata’nın eşyaları, artık bize emanet
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Ata’nın eşyaları, artık bize emanet

A+A-

Türk Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77 nci yıldönümünde geçen 10 Kasım’da anıldı.

Elbette ki, Atatürk’ü anmak yetmez… Anlamak da lazım. Atatürk’ü anlamak için onu daha yakından tanımak gerekiyor. İzmitliler için böyle bir fırsat var. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evde sergilenen kişisel eşyaları, Kocaeli Müze Müdürlüğünün başarılı çalışmaları nedeniyle Kültür Bakanlığı tarafından Kasr-ı Hümayun'da sergilenmesi için ilimize gönderilmişti.

Bilindiği gibi Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev, Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınmış, T.C. Selanik Başkonsolosluğu da bu evin müştemilatında hizmet vermeye başlamıştı. Selanik'teki tarihi konak, yine Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore edildi. Ata'nın burada sergilenen kişisel eşyaları da Türkiye'ye getirildi ve İzmit'e bir nevi ödül olarak İzmit Sarayı'nda sergilenmeye başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok özel bir çalışmayla Selanik'ten 80 parça eşya getirildi. Özel camekanlarda sergilenen eşyalar arasında biri beyaz, biri siyah iki smokin, bir golf elbisesi olarak bilinen Ata'nın traktör kullanırken üzerindeki elbise, bastonu, kül tablası, sigaralığı, kamçısı, ayakkabısı da bulunuyor.

Ata’nın Selanik’teki evini geçen haziran ayında ziyaret etmiştim. Bir balmumu heykel dışında Atatürk’ün hiçbir eşyası artık burada bulunmuyor. Tüm eşyalar İzmit Sarayı’nda. Yani bize emanet.

Okullar tatilde. Öğrenciler evde oturmaktansa mutlaka bir günü ayırıp İzmit Sarayı'nda Ata'nın eşyalarını görmeye götürülebilir. İstanbul dışındaki ilk Osmanlı Sarayı olan Kasr-ı Hümayun, çok titiz bir çalışmayla bugünkü haline getirildi. Bu güzel yapıda görülecek daha pek çok eser bulunuyor. Çocukların, gençlerin İzmit'i ve İzmit tarihini daha yakından tanımaları için müze gezileri büyük önem taşıyor.

Bu yazı toplam 402 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.