1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Atatürk’ün eşyalarını,görmek, O’nu görmektir
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk’ün eşyalarını,görmek, O’nu görmektir

A+A-

Türk Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 78 nci yıldönümünde bir kez daha saygı ve şükranla andık. Mekanı cennet olsun.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evde sergilenen kişisel eşyaları, Kocaeli Müze Müdürlüğünün başarılı çalışmaları nedeniyle Kültür Bakanlığı tarafından Kasr-ı Hümayun'da sergilenmesi için ilimize gönderilmişti.

Bilindiği gibi Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev, Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınmış, T.C. Selanik Başkonsolosluğu da bu evin müştemilatında hizmet vermeye başlamıştı. Selanik'teki tarihi konak, yine Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore edildi. Ata'nın burada sergilenen kişisel eşyaları da Türkiye'ye getirildi ve İzmit'e bir nevi ödül olarak İzmit Sarayı'nda sergilenmeye başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok özel bir çalışmayla Selanik'ten 80 parça eşya getirildi. Özel camekanlarda sergilenen eşyalar arasında biri beyaz, biri siyah iki smokin, bir golf elbisesi olarak bilinen Ata'nın traktör kullanırken üzerindeki elbise, bastonu, kül tablası, sigaralığı, kamçısı, ayakkabısı da bulunuyor.

Ata’nın Selanik’teki evini geçen haziran ayında ziyaret etmiştim. Bir balmumu heykel dışında Atatürk’ün hiçbir eşyası artık burada bulunmuyor. Tüm eşyalar İzmit Sarayı’nda. Yani bize emanet.

Okullar tatilde. Öğrenciler evde oturmaktansa mutlaka bir günü ayırıp İzmit Sarayı'nda Ata'nın eşyalarını görmeye götürülebilir. İstanbul dışındaki ilk Osmanlı Sarayı olan Kasr-ı Hümayun, çok titiz bir çalışmayla bugünkü haline getirildi. Bu güzel yapıda görülecek daha pek çok eser bulunuyor. Çocukların, gençlerin İzmit'i ve İzmit tarihini daha yakından tanımaları için müze gezileri büyük önem taşıyor.

atanin-evi.jpg

ATA’NIN EVİ- Makedonya-Yunanistan seyahatinde Selanik’teki Ata’nın evini ziyaret etme fırsatım olmuştu. Ata’nın evinde Atatürk’e ait hiçbir kişisel eşya bulunmuyor. Bu evde sergilenen eşyaların tümü İzmit Sarayı’na getirildi ve sergiye açıldı.

beyaz-smokin.jpggolf-elbisesi.jpg

kul-tablasi.jpgsiyah-smokin.jpgterlikleri-001.jpg

ATA’NIN İZMİT’TEKİ EŞYALARI- Selanik’teki evden getirilen Atatürk’ün kişisel eşyaları bundan böyle İzmit Sarayı’nda muhafaza edilecek. Özel camekanlar içindeki Ata’nın eşyalarını yakından görmek, Büyük Önder’i içinizde hissetmek için İzmit Sarayı’nı ziyaret etmeniz yeterli. Mustafa Kemal Atatürk’ün beyaz ve siyah smokinleri, golf elbisesi, terlikleri, kül tablası ve diğer eşyalar ilk günkü gibi canlı ve gıcır gıcır görünüyor.

Bu yazı toplam 2720 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.