1. YAZARLAR

  2. Süleyman PEKİN

  3. “Atatürk’ün ruhaniyetinden istimdat ”
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Yazarın Tüm Yazıları >

“Atatürk’ün ruhaniyetinden istimdat ”

A+A-

Türkiye’nin dönemsel travmaları durumdan vazife çıkaran bir kısım zevat için de yırtıcıların avlanmaları gibidir. 5 yıllık 28 Şubat sürecinde yaşadığımız Müslüman kitlelerin değerleriyle ilgili incitici ve ötekileştirici yaklaşımlar 12 yıllık AKP devrinde tersinden bir vahşi doğa belgeseli gibi izliyoruz. Bir türlü Atatürk’ü ve Müslümanlığı, Cumhuriyet’i ve Osmanlı’yı, vatanseverliği ve evrensel değerleri, sosyal demokrasiyi ve Anadolu gelenekselliğini cem edemedik.

 Oysa 25 Ekim’de yitirdiğimiz ve Atatürk’le birlikte yeni Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyetlerinin fikir babası konumundaki Ziya GÖKALP, Türkleşmek-İslamlaşmak-Muasırlaşmak üçlemesini kurtuluş reçetesi olarak sunmuştu. Bkz: Azerbaycan Bayrağındaki 3 renk. 
“10 Kasım’da, saat 9’u 5 geçe kenefe gidin. Husumetinizi, hissiyatınızı diri tutun!” diyen Bakırköy kaçkını o Fes-leğen çiçeğine inat, filozof Rıza Tevfik Bölükbaşı'nın önce çok karşı çıktığı fakat sonra büyüklüğünün hakkını teslim etmek zorunda kaldığı ve sözün namusu adına yazdığı şu meşhur “II. Abdülhamit’in Ruhâniyetinden İstimdat” şiirini güncelleyerek ve revize ederek paylaşmak istiyorum.
Atatürk'e saldırma modasını Cennet talebi misal dinin gereği gibi sunanlar siyaseten ve ticareten rantını deve misal hamuduyla götürüyorlar. Onlar bu dünya yada öbür dünyada mahkeme kabul etmedikleri için Gazi Mustafa Kemal’e atılan dinsizlik iftiralarının hesabı gaza gelen samimi Müslümanların boynuna kalır. Kadir-kıymet bilmese de kul hakkı bilenlerin 76 kere dikkatine..
Nerdesin şevketli Mustafa Kemâl?
Feryadım varır mı Anıt Kabrine?
Ölüm uykusundan bir lâhzacık kalk,
Şu nankör milletin bakma gadrine.
 
Tarihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek koca kahraman;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en mucizevî liderine.
Divâne sen değil meğer bizmişiz,
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz.
Sade deli değil, edepsizmişiz;
Sövdük milletin ortak değerine.
Çok kişiye şimdi vatan mezardır,
Herkesin belâdan nasibi vardır,
Selâmetle eren pek bahtiyardır,
Bu ak zûlmetin aydınlık fecrine.
Türk-İslâm dâvâsı fıska büründü,
Müslümanlık sancağı yerde süründü,
Mü'min ruhlar zorla âsi göründü;
Hem Allah'ına, hem peygamberine.
Bu yazı toplam 553 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.