1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Autoport alanı 5 Şubat’a kadar boşaltmalı”
“Autoport alanı 5 Şubat’a kadar boşaltmalı”

“Autoport alanı 5 Şubat’a kadar boşaltmalı”

Yeniköy Serbest Bölge’de bulunan Arkas ve Zeytinoğlu grubunun ortak kuruluşu olan Autoport Limanı ile ilgili olarak, Mehmet Coşkun’un yönetim kurulu başkanı olduğu Turgut Reis A. Ş. tarafından

A+A-

Gölcük Yeniköy Serbest Bölge’de bulunan Arkas ve Zeytinoğlu grubunun ortak kuruluşu olan Autoport Limanı ile ilgili olarak, Mehmet Coşkun’un yönetim kurulu başkanı olduğu Turgut Reis A. Ş. tarafından yürütülen hukuk mücadelesi sürüyor. Turgut Reis A. Ş.’nin Danıştay 13. Dairesi’nde açtığı tahsisin iptal davası sonuçlandı. Mahkeme, tahsis işlemini iptal etti, karar Autoport’un aleyhine, Turgut Reis A. Ş.’nin lehine çıktı.

Bu durumda, Milli Emlak Müdürlüğü Arkas Grubu’na ait Autoport firmasını tahsisi yapılan bu alandan 30 gün içinde tahliye etmek üzere işlem yapacak. Milli Emlak’in eline bu kararın 5 Ocak 2011’de ulaştığı, tahliyenin de 5 Şubat’a kadar yapılması gerekiyor. Ancak, Autoport da tam aksini savunuyor.

Yapıların hepsi kaçak

Turgut Reis A. Ş. Yönetim Kurulu Bakanı Mehmet Coşkun, Autoport firmasının Yeniköy’de yaptığı yatırımındaki tüm iskele, dolgu, idari bina ve köprü inşaatlarının kaçak olarak yapıldığını öne sürdü. Coşkun, b.u kaça yapıların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi7nin gözü önünde ve devletin kurumlarını hiçe sayarak gerçekleştirilmesine kamu menfaati yönünden bir anlam veremediklerini de söyledi. Turgut Reis A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Coşkun, 41 bin metrekare alanın kaçak doldurulduğunu, 24. 545 metrekarelik iskelenin kaçak yapıldığını, 1100 metrekarelik idari bina ve 300 metrelik köprü inşaatının ruhsatsız ve kaçak olduğunu dile getirdi.

Autoport: “Hukuki süreç devam ediyor”

Autoport  A. Ş. ise yaptığı açıklamada, Yeniköy’deki bu yatırımı önce Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden alınan ön izin ve akabinde verilen 49 yıllık kullanma iznine istinaden yapılıp tamamlandığını,  bu süreçteki tüm faaliyetlerin devletin yetkili kurumlarının izin ve ruhsatlarına bağlı olarak yapıldığını açıkladı. Autoport yetkilileri, Coşkun’un öne sürdüğü

söz konusu yapıların kaçak olduğu şeklindeki tüm iddiaların gerçek dışı olduğunu savundular. Autoport A. Ş.’den yapılan açıklamada şu görüşe yer verildi:

“-Danıştay 13’ncü Dairesince kullanma izninin imar planı nedeniyle iptali yönünde verilmiş karar ise Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından temyiz edilmiş olup, nihai kararı Danıştay Dava Daireleri kurulu verecektir. Dolayısıyla şirketimize verilen dolgu ve iskele alanının tahliye edileceği yönündeki iddialar da doğru değildir. Zira hukuki süreç devam etmektedir”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.