• BIST 79.780
 • Altın 125,578
 • Dolar 3,0811
 • Euro 3,3456
 • Kocaeli 15 °C

AVM’LER HEP NALINCI KESERİ MODELİNDE, KİRACILAR İSYANLARDA..

Cem ŞAKOĞLU
Eyvallah büyüyoruz, gelişiyoruz, modernleşiyoruz ve çağın gereklilikleri olarak da alışveriş anlayışımız değiştiği için kentin bilimum yerlerine AVM’lerin açılması için ruhsat veriyoruz. Kimine yol yaptırıyoruz, kimine başka bir şey ama olmazları bir şekilde olura çeviriyoruz. Maksat vatandaşın işi görülsün. Yoksa arada her hangi bir kötü durum yok. İyi de vatandaşın işi görülsün derken devlet olarak, kent yöneticileri olarak kendi istediğinizi yaptırdıktan sonra AVM yönetimleri içerideki kiracılara neredeyse bildiğiniz tecavüz ederlerken hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Daha AVM muhabbetinden haklı çıkan bir kiracı duymadım neredeyse. Ancak benim dinlediğim çoğu AVM kiracısı haklı. Haklı da haklarını arayacakları makamları bir türlü bulamıyorlar. E doğru nasıl bulacaklar kimisi koca yolu yaptırmış, kimisi yöneticileri sanırsınız AVM’ye ortak almış. Alan razı, satan razı. Hal böyle olunca dükkanını büyük umutlarla açan ya da açmaya çalışan esnaf, yani kiracı ‘Nasıl bilirdiniz? İyi bilirdik’ nidalarıyla el sallayıp ticari hayata veda ediyor.
Dünyada bizim ülkemizdeki AVM mantığının eseri olduğunu zannetmiyorum. Ben daha kiracısına termin verip de zamanında dükkan teslim eden AVM’ye rastlamadım. Ya da satana kadar bir milyon takla, sağında şu marka olacak, solunda bu, yok şu marka geliyor, yok bu derken adam bilmem kaçıncı katın dibinde, etrafında üç dükkan boş bekliyor ki müşteri gelip alışveriş yapacak. Yahu hani bu dükkanları kiraya verecektiniz? Hani bir dolu marka talipti buralara. E buraları boş olunca insanlar bize de gelmiyorlar. Bari kiramızda bir indirim….’ dediğiniz anda geçmiş olsun ki dünyanın en kötü insanısınız. Rezalet bir esnafsınız. Bu güne kadar görülmeyen ne kadar olumsuz durumunuz varsa hazır olun hepsi bir bir önünüze konacaktır. Sözleşmenize konmayan, sözlü olarak size taahhüt edilen her şey bildiğiniz yalan olmaya başladığı andır işte o an. Sen kimsin ki kiranın düşmesini talep ediyorsun. Hani bir dönemin klasik söylemiydi ya ‘Benzin vardı da biz mi içtik?’ söylemi, bu da öyle ‘Kiraya tutan vardı da, biz mi vermedik?’ Evet siz vermediniz arkadaş. İstediğiniz yüksek kirayı yakalamadan dükkanı kiraya vermiyorsunuz. Bunun için de o civardaki esnaflar bildiğiniz iflas ediyorlar. Bildiğiniz siz batırıyorsunuz insanları. Da bu durum sizin ne kadar umurunuzda o tartışılır. 
Bu şehirde kaç tane AVM var say deseniz şu an sayamam ama en eskisinden, en yenisine ve hatta henüz açılmamış olanına kadar hepsi esnafın canına okuyor. İnanın bir denetleme mekanizması da yok. İçeride istedikleri gibi at koşturuyorlar. Belediyeler, kent idarecilerinin bu durum umurlarında bile değil. İsmi lazım değil henüz açılmamış olan büyük bir AVM benim bildiğim 3 veya 4. Kez açılış tarihini erteliyor. Oradan dükkan kiralayan esnafın bir çoğu başka yerlerdeki dükkanlarını o henüz açılmayan AVM’nin sözüne güvenerek devretti. Ne olacak şimdi? Adamın senin o dükkanları açmadığın süre içerisindeki zararını kim karşılayacak? Bakın bu daha açılmadan olan. Peki açık olanlar? Dükkanların metrekaresi bilmem kaç dolardan gidiyor. Yanlış anlamayın ülke sınırları dışından bahsetmiyoruz. Türkiye’deki para yani kira oranını konuşuyoruz. Bilmem kaç dolar. Niye Türkiye’nin ekonomik gidişatına mı güvenmiyorsunuz? Çıkıp bir taneniz bunu delikanlı gibi söyleyebilir misiniz? İçtenlikle soruyorum metrekaresi neden bilmem kaç dolar da, bilmem kaç Türk lirası değil. Neden sabit tutmuyorsunuz ki? Memlekete mi güvenmiyorsunuz, yoksa hükümete mi? Bir söyler misiniz lütfen. Türk parasının gidişatı mı sizi endişelendiriyor? Bunu çıkıp direk olarak cevaplayacak AVM sahibi, idarecisi ya da her necisiyse alnının ortasından şak diye öpmeyi taahhüt ediyorum. Hem de Türk öpücüğü cinsinden. 
Dükkanları kiracıya yaptır, yangın bilmem nelerini kiracıya yaptır, bir şey talep edenin burnundan getir, istediğin yere istediğini koy, su bassın bilmem neyi bahane et, müşteri gelmesin ekonomiyi bahane et, AVM yansın neredeyse parayı kiracıdan al, oh ne ala Mualla. Peki kim denetleyecek bunları? Soruyorum herkese, kim sorumlu bu işlerden. Devlet var mı bu konuda? Yani devletin bir kurumu bu işlerden sorumlu mu? Yoksa bu işlere de karayolları ya da eski adıyla yol su elektrik idaresi mi bakıyor? Bıyık altından gülenleri hissediyorum, gülmeyin hiç ben sizin kim olduğunuzu biliyorum da, yakın da isim isim kimi yazarım, kimi yazmam onu bilmiyorum. 
Burası Türkiye, her şey düzene uyar. Konuyu öyle çok da uzatmadan geçtiğimiz gün bir dost sohbetinde eski bir Teknik Direktör, şimdilerin Scout’u olan bir dostumuzla sohbet ediyorduk. Avrupa’da futbolcu yetişmesini ve Türkiye’de yetişememesinin sebeplerini konuşuyorduk. Memleketi kurtarıyorduk sizin anlayacağınız. Öyle güzel bir tespit yaptı ki. Dedi ki ‘Avrupa’da çocuk evinden çıkıyor kural. Yolda yürüyor kural. Arabaya biniyor kural. İdmana geliyor kural, maça çıkıyor kural. Ve herkes de uyuyor bu kurallara. Hiç kimse için bir ekstra yok. Yani öyle torpil morpil, tanıdık manıdık, siyaset miyaset yok. Çocuk bunların olmadığını biliyor ve öyle büyüyor. Gelişirken öyle gelişiyor. Kaytarmak yok. Kaytarırsa yerini kaptıracağından adı gibi emin. Mecburen işine sarılıyor. Şunun adımı, dayısı bu, şu siyasetçinin yeğeni, bu başkanın akrabası, şu hocanın oğlu işine yaramıyor’ Bayıldım hocamın tespitine.
Biz burada çene patlatıyoruz, yazı yazıyoruz, siz orada maddi manevi telef oluyorsunuz ama size sahip çıkacak AVM patron ya da idarecilerine karşı sizi savunabilecek bir merci maalesef ki yok. Hem de büyük harflerle YOK. Biz savunuyoruz diyebilecek bir baba yiğidin de bu yol meselelerinden sonra çıkabileceğini sanmıyorum. Yani demem şu ki AVM esnafları şunu bilin ki ufak ufak yolunuzu yapıyorlar. Allah hepinize kolaylık versin. Daha çok beklersiniz sizin kattaki dükkanların kiraya verilmesini, size verilen sözlü taahhütlerin yerine getirilmesini, şu tarihte açıyoruz deyip dükkanlarınızın açılmasını. Yeni trend bu olsa gerek ki artık AVM’ler de aynı şeyi söyleyecekler sanırım ‘E yol yaptık ya’!!! Vatana millete hayırlı olsun….
KURŞUN KALEM
Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı’dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir.”
Çocuk, büyükbabasının mektup yazışını izliyordu.
Birden sordu: Bizim başımızdan geçen bir olayı mı yazıyorsun? Benimle ilgili bir hikâye olma ihtimali var mı? ”
Büyükbaba yazmayı kesti, gülümsedi ve torununa şöyle dedi :
“Doğru, senin hakkında yazıyorum. Ama kullandığım kurşun kalem yazdığım kelimelerden çok   daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin.”
Çocuk kaleme merakla baktı ama özel bir şey göremedi.
“İyi ama bu kalem benim hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden hiç farklı değil ki !” 
“Bu tamamen nesnelere nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş önemli özelliği var ve sen de bu özellikleri kendinde benimseyebilirsen hep dünyayla barışık bir insan olursun.”
“Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı’dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir.”
“İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemimin ucunu açmam gerekir.    Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar.”
“Üçüncü özellik: Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır. Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir.”
“Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabınya da dışarıya yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın.”
“Beşinci ve son özelliği ise her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın.”
ESKİCİ BABA
Binek taşının üzerine oturmuştu! Hava iyice ayazlamıştı, neredeyse sabah ezanları okunacaktı. Ağlayan adam, birden dizi dibinde bir kimsenin belirdiğini gördü. Gelen çok sessiz gelmişti. Onun zuhur anında, ağlayan, içinde en ufak bir kederi, bir sıkıntısı kalmadığını anlayıverdi. Başını kaldırıp gelenin yüzüne baktı çocuksu çocuksu, gözlerini, gözyaşlarından ıslanan sakalını sildi. 
-Neden ağlıyorsun?
 –Karım evden kovdu?
-Kimsin Sen? 
–Ben mi? Eskici Baba! Şu köşedeki küçücük dükkânda…
-Beni hiç görmedin mi? 
-Gördüm. 
-Ben kimim. Biliyor musun? 
–Şeyh Üftade’sin. Seni tanımayan var mı? 
-Neden evden kovuldun? 
–Hacca gidemediğim için… Karım hacı karısı olmak istiyor… Yıllardır başımın etini yer, ama ben fukara bir eskiciyim, iki kuruşu bir araya getiremiyorum ki! 
-Şimdi hacca gitmek ister misin? 
–Neye yarar? Yarın hacılar Arafat’ta olacaklar, onlara yetişmemin imkânı yok ki! 
– İstersen sen de yarın Arafat’ta olabilirsin. 
–Benimle şaka etme üftade! 
-Hayır, şaka etmiyorum, kapa gözünü! Haydi, Allah selamet versin! 
Davacı kadını, Bursa’nın en ünlü kadısı Aziz Mahmut Hüdaî Efendinin önüne getirdiler; nefes almadan belki bir saat konuştu. “Artık bu adamla oturamam Kadı Efendi!” diyordu. “Kurban bayramından iki gün evvel Bursa’da olduğunu herkes biliyor. Hâlbuki ona sorun Hacca gitmiş, Arafat’a çıkmış, şeytan taşlamış, zemzemler, sürmeler getirmiş… Beni aldatıyor, nasıl gidermiş? Bir alayda yalancı şahit bulmuş. Hepsi Eskici Baba orada bizimle beraberdi diye yemin üstüne yemin basıyorlar. Kadı Şahitleri dinledi: Evet! Eskici Baba Hicaz’a gitmiş hacı olmuştu. Bursa’daki şahitleri dinledi: Evet Eskici Baba Kurban bayramından iki gün evvel Bursa’daydı. Bursa’nın ünlü kadısı şahitlerin sözüne göre Eskici Babayı Hac yapmış kabul ederek kadının boşanma isteğini geri çevirdi. Fetvayı vermişti ama bu işte anlayamadığı bir yan vardı. Zaten son zamanlarda her işte ona iki yan görünüyordu; bir akıl erdirebildiği, bir de akıl erdiremediği yan! Bilgindi, develer yükü kitap okumuştu. Aklı her şeye erer zannediyordu. Fakat bir gece rüyasında cehennemi görmüş, rahatını huzurunu kaybedivermişti. O günden sonra Ferhadiye medresesinde kürsüdeyken ya da bir davayı halle uğraşırken aklına gelse soğuk terler döküyordu. Bozulmuş düzenini yerine getirecek, kaybettiği huzurunu ona geri verecek bir şey arıyordu. Bu aradığı neydi? Kimdi? Sorsanız ünlü kadı cevabını veremezdi. Aziz Mahmut Efendi, Eskici Baba’yı dükkânında buldu: 
-Bana bak eskici! Diye başladı. “Fetvayı aldın. Şahitlerin seni kurtardı Şimdi söyle bakalım bu işin iç yüzünde ne var?” Eskici saflık kapısından girdi, hangi işti, ne olabilirdi? İç yüzü filan yoktu… diye kem küm etti , kadıyı kandıramadı. İnkâr kapısından girdi: gittim işte geldim işte… diye kem küm etti. Kadıyı kandıramadı. Yalanı, dolanı beceremez de… Oturdu, o sabah ezanı başına gelenleri bir bir anlattı. Lakırdısının sonu yarım kalmıştı. Kadı Üftade’nin adını duyunca yerinden fırladı. Aradığı oydu işte! Daha adını duyar duymaz gönlüne bir aydınlık gelmiş, kalbinin üstündeki ağır yük kalkmıştı. Şeyh Üftade, Aziz Mahmut Hüdai’yi dinledi, dinledi, dinledi. Sonra nazlı nazlı boynunu büktü: “Yazık Kadı Efendi!” dedi “Yanlış kapı çaldın. Burası yokluk kapısıdır, biz yokluk kapısının kuluyuz. Sen ise varlık kapısının adamısın, ikimiz bağdaşamayız. Senin ilmin var bilgin var şanın, şerefin, malın, mülkün… Kısaca Allah’tan başka her şeyin, yani dünyan var. Bizim hiç, hiç bir şeyimiz yok! Allah’tan başka! Aziz Mahmut’un gözlerinden iki sıra yaş iniyordu. “Her şeyimi, bu kapının önünde bırakıyorum. Şanımı şerefimi, malımı, mülkümü… Her şeyimi. Yeter ki sen elini üzerimden çekme!” dedi. Ertesi gün ve daha sonraki günler Bursa Şer’iye mahkemesinin en ünlü kadısı, görevi başına gelmedi, makamı boş kaldı. İşini gücünü, kitabını defterini, adını şanını bırakmış bir aba bir asa, Üftade’nin kapısına kul olmuştu. Halkın nazarında Velî ile deli arasında büyük fark yoktur. Aziz Mahmut Hüdai’nin adı tez vakitte Bursa’da Deli Kadı oluverdi. Şehir çalkalandı, çalkalandı, günlerce bu olayı konuştu. Sonra her zaman olduğu gibi usandı, peşini bırakıverdi. Mürşit ve mürit baş başa, can cana kaldılar. Aziz Mahmut Hüdai mürşidini aştan üstün bir duyguyla seviyordu. Develer yükü kitabın ona öğretemediğini Üftade’nin bir bakışı öğretiyor, gönlünden geçen bir sualine bin cevap birden geliyor, müşküller müşkülden çözülüyor, imkânsızlar mümkün oluyordu. Üftade müridine “Hakkı sevmek ancak Halkı sevmekle mümkün olur” diye öğretiyordu. “Her zerrede Hakkı göreceksin, Her zerreye Hak muamelesi yapacaksın, başka yolu yok ki bu böyledir.” Aziz Mahmut, Hak tecellisiyle içi nur kesilmiş, mürşidinin yüzüne baktıkça gerçekten Hakkı görüyor ve “Ne doğru söylüyor” diyordu. Bir kış sabahıydı, gözlerini açtı ki mürşidin abdest alma vakti gelmiş, ama o abdest suyunu ısıtmaya geç kalmıştı. Bu gafletini affedemedi, ateş yakmaya vakit yoktu, bakır ibriği kalbinin üstüne koydu cübbesiyle sardı, içten zikre başladı ”Allah! Allah!” diye inliyor, suyu ateşiyle ısıtmaya çalışıyordu. Üftade abdest alırken başını kaldırıp eline su döken ünlü Kadı’ya baktı. ” Aziz’im!” dedi, “Bu su odun ateşiyle ısınmış suya benzemiyor, aşkının ateşiyle kaynamış bu su… Bizi de yaktı.”
MONA LİSA
Perulu mimar Lorenzo Piqueras’ın tasarımı “Salle des Etat” adlı salonun sadece ışıklandırmasına bile milyonlarca dolar harcandı. Müze sözcüsü Mona Lisa’ya ayrı bir salon ayırmalarının nedenini şu sözlerle açıklıyor: “Ziyaretçiler, ona bakmaya doyamıyorlar. Çoğu kez 2 hatta 3 kez daha bakıyorlar. Ve tablonun önünde yığılma oluyor.” Peki, Mona Lisa’nın dünyanın en popüler tablosu olmasının sırrı ne? İşte Mona Lisa’yla ilgili az bilinen 10 gerçek.
1- Mona Lisa’yı Fransızlar “La Joconde”, İtalyanlar ise “La Gioconda” olarak biliyor yani “Madonna Lisa”nın kısaltması. Bu da “Leydim Lisa” dernek.
2- Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğu hâlâ bir sır. Ancak tarihçiler onu Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanıyor.
3- Diğer teoriler ise, Da Vinci’nin annesi, Meryem Ana, hayat kadım ve hatta Da Vinci’nin kendisi olduğu.
4- Da Vinci tabloyu 1503-1506 arası yaptı. Resme aşık olduğu sanılan Da Vinci, tabloyu Francesco del Giocondo’ya vermek yerine Fransa’ya kaçırdı.
5- Fransız Devrimi’ne kadar birçok Fransız Kralı’nın sarayında yer alan tablo, Napolyon’un metresi Josephine’in yatak odasını da süsledi.
6- 1804′ten beri Louvre’da sergilenen Mona Lisa’nın kaşı yok. Kadınların kaşlarını traş etmesi 16′ncı yüzyıl Avrupa’sında yaygın bir gelenekti.
7- Louvre’da 6 bin tablo olmasına rağmen ziyaretçilerin yüzde 95′i ilk iş olarak 77 cm x 53 cm ebatlarındaki bu küçük tabloya koşuyor.
8- Saatte 1500 kişinin ziyaret ettiği tablo sabit 20 derece ısıda 3 kat camın arkasında korunuyor. Müze ise her yıl 330 bin Mona Lisa konulu ürün satıyor.
9- Tablo 1911′de çalındı. 2 yıl sonra yaratıldığı yer olan Floransa’da bulundu. Soygunla ilgili sorgulananlar arasında ünlü ressam Picasso da vardı.
10- Yağlı boya tablo her yıl bir gün indirilerek temizleniyor. Mona Lisa’nın ziyarete açık olmadığı o gün Louvre Müzesi’nin en sakin günü oluyor.
TEMEL’CE..
Güzel bir bahar gününün sabahında İETT şoförü garaja gider, otobüsünü çalıştırır ve yola çıkar. Sorunsuz bir şekilde bir duraktan diğerine ilerler. Yolcularını alır, indirir. Derken; durağın birinde iri yarı, güçlü kuvvetli ve oldukça tehlikeli görünüşe sahip bir adam otobüse biner. Şöföre sert bir bakış fırlatır ve;
-Karagümrüklü bilet atmaz." diyerek arkadaki bir koltuğa geçer ve oturur. Ertesi gün, ondan sonraki gün ve hergün aynı şey tekrar olur. Karagümrüklü, aynı sözlerle ve aynı sert bakışlarla bilet atmadan koltuğa geçip oturur. Bu durum otobüs şoföründe kompleks yaratmaya başlar. 
Hat değiştirme dilekçesi de ret edilince son çare olarak bir jimnastik kursuna yazılır. Her akşam devam ettiği kursta; judo, karate, aikido ve benzeri tüm dövüş teknikleri konusunda ihtisas yapar. Yazın sonlarına doğru, kendine güveni olan iyi bir dövüş ustası haline gelmiştir.
 Kursları bitirdiğinin ertesi günü tekrar otobüsüyle yola çıkar. Uzaktan, Karagümrüklü'nün durakta beklediğini görür. Sinirini gizlemeye çalışırken, dişlerini gıcırdatarak otobüsün kapısını açar. Karagümrüklü otobüse biner, şoföre sert bir bakış fırlatır ve
-Karagümrüklü bilet atmaz." diyerek ilerleyecekken tam o sırada, sıkı bir kavgaya hazır 
olan şoför birden koluna yapışır:
- Neden atmıyormuş bakalım?? 
Şoföre şaşkınlıkla bakan adam şöyle der:
 - Karagümrüklü'nün mavi kartı var.
GÜNÜN ÖZÜ….
Sen doğru ol da 
Varsın sanan eğri sansın. 
Lâkin sakın unutma ki; 
Sen kendini bir şey sanmadığın sürece doğru insansın. 
(YUNUS EMRE)
Bu yazı toplam 259 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37