1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Avrupa’yı gezmek yerine buradakileri ikna etmek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Avrupa’yı gezmek yerine buradakileri ikna etmek

A+A-
Kocaeli kenti için önemli konulardan biri, çöplerin geri dönüşümü ve bertaraf edilmesidir. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın nüfusu en hızlı artan şehirlerinden biri olan Kocaeli’de mutlaka çöplerin bertaraf edilmesine yönelik yeni yatırımlara ihtiyaç var. Aksi halde, 2-3 yıl sonra bu kentte toplanan çöplerin altında hepimiz ezileceğiz.
Büyükşehir Belediyesi, bu kent için yeni bir Katı Atık Bertaraf tesisi yapılmasının şart olduğunu çok iyi biliyor. Ama bu konunun önemini kent halkına anlatamıyor. Bu kentte yeni çöp tesisi için uygun bulunan alanlardaki insanlar, şiddetle kendi bölgelerine böyle bir yatırımın yapılmasını istemiyorlar. Büyükşehir, daha doğrusu AK Parti’nin ilimizdeki siyaseti de bu konuda kararsız hareket ediyor. 
Şimdi, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu,  ilçe belediye başkanları çöp tesislerinde incelemeler yapmak için Avusturya ve Almanya’ya gittiler. Modern zamanda bu tür çöp tesislerinin çevreye zarar vermediğini, bu konuda teknolojinin çok ilerlediğini, bu tür çöp tesislerinin büyük şehirlerin hemen yakınlarında yapıldığını biliyoruz. Başkanlar Avusturya ve Almanya’da ne görecekler?.. Elbette çevreye hiç zarar vermeyen çöp fabrikalarını gezecek, buraya dönüşte de “Bakın Avrupa’da biz gördük. Bu tesislerin çevreye zararı yok” diyecekler. İyi de millet ikna olur mu?.. Çöp fabrikası yapılacak bölgelerin yakınında oturan herkesi alıp Almanya’ya, Avusturya’ya götürseniz, bu tesisleri gezdirip gösterseniz belki bir anlamı olur. Ama Başkanlar gezip görecek, “Biz gördük. Bu tesisler zerre kadar zarar vermiyor” diyecek de onlara kim inanacak. Bu konuda yerel siyaset ile vatandaş arasında bir güven sorunu var. İnsanlara böylesi bir tesis yapmanın ne kadar büyük zorunluluk olduğu da, bu tesislerin yakın çevrelerine zarar vermeyeceği de anlatılamıyor. Ya da anlatanlara insanlar güvenmiyor. Sorun burada. Siz gidip dünyayı dolaşsanız, bütün çöp fabrikalarını gezseniz, yine amaca bir faydası olmayacaktır. 

*Geri Gönderme Merkezi
İzmit Ayazma Mahallesi’nde sessiz sedasız bir inşaat başladı. Öyle ufak tefek bir iş de değil. Maliyeti 12.5 milyon TL’yi bulacak. 5 dönümlük alan üzerinde, 2 bin metrekare kapalı alanı bulunan 3 katlı büyük bir bina inşa ediliyor.
Devletin yaptırdığı bu binanın benzeri, 20 ilde yapılıyormuş. Bu bina aynı zamanda Kocaeli Göç İdaresi’nin ilimizdeki ilk yatırımı. Tesis, 250 kişi kapasiteli, modern, temiz pak bir otel gibi olacak. Bu tesiste, başka ülkelerden mülteci olarak ülkemize sığınıp da ilimize kadar gelmiş, ortada kalmış garipler 2-3 gün misafir edilecek. Ya da, vize süresi dolmuş, sınır dışı edilmesi gereken yabancı uyruklular haklarındaki işlemler yapılana kadar bu tesiste ağırlanacaklar.
Daha önce kaçak yakalanan yabancılar Emniyet’in Kaşkaldere’deki binasında, genellikle de spor salonunda işlemlerinin tamamlanmasını beklerlerdi. Şimdi modern, bağımsız odaları, içinde banyosu, tuvaleti bulunan, muhtemelen yemek de çıkan bir tesiste bekleyecekler. İnsanlık adına önemli bir yatırım. Bu tesiste 50 kişi de istihdam edilecek. Ayazma’da inşaatına başlanan tesis, Türkiye’nin artık büyük bir ülke olduğunu, insan hakları konusunda da Avrupalılara ders verebilecek konuma geldiklerini gösteriyor. 

*Heyecanlı çocuklar
Hiçbir zaman öyle sekreterli, randevulu falan çalışmadım. Her zaman işyerindeyimdir, her zaman kapım hekese açıktır. Benimle görüşmek isteyen herkese zaman ayırmışımdır. 
Geçen gün, “Atik’ten randevu isteniyor” dediler. ATİK (Atılımcı İşadamları Derneği)ymiş. Buyursunlar, istedikleri zaman gelsinler dedim. Perşembe günü saat 11.00 için sözleşildi.
Tam vaktinde geldiler. İzmitli üç genç.. ATİK yönetim kurulu başkanı Kadir Çetin, Genel Sekreteri Fatih Sarıoğlu, Medya İletişim Komisyonu Başkanı, yönetim kurulu üyesi Doğukan Çağlayan..
Başkan Kadir Çetin aile şirketi Boğaziçi Pişmaniye’nin Genel Müdürlüğünü üstlenmiş.  Fatih, yine aile şirketi Kocaeli Tur’un yöneticisi. Doğukan, Çağlayan ailesinin oğlu.  Yapı denetim işinde, yönetici.
Üçü de okumuş, hayata atılmış gençler. Bir bakıma İzmit’in geleceği onlar.  ATİK Başkanı Kadir Çetin önce bana derneği anlattı.  Kıbrıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi’nde (Kıbrıs) okurken, oradaki İzmitli öğrenci gençlerle birliktelik oluşturmuşlar. Sora, İzmit’e dönüp, hayata atılınca,  bu birlikteliklerini geliştirerek devam etmişler.  Çetin şunları anlattı:
“-Aslında ilimizde çok fazla dernek, işadamı derneği vardı. Biz başlangıçta dernek olmak istemedik. Kendi içimizde toplantılar yapıyor, kamuoyuna duyurmadan kendi çapımızda hayır işleri ile ilgileniyorduk.  Aslında (ATİK)’in sonundaki (K) da kulüp kelimesinden geliyordu. Ama büyüdük.  Halen 43 üyemiz var. Bu kentte hemen hepsi aile şirketlerinde yönetimin başına geçmiş 2 nci kuşak işadamlarıyız.  Hiçbir siyasi partiye, hiçbir cemaate bağlı değiliz. İçimizde her siyasi görüşten arkadaşlar var. Biz bu şehir için bir şeyler yapmak istiyoruz. Topluma faydalı olmak istiyoruz.” 
ATİK’in bir önceki başkanı, inşaat alanında başarılı işler yapan, işadamı sıfatıyla babası Hikmet Erenkaya’yı geçmeye başlayan Ulaş Erenkaya’ydı. O da Kıbrıs’taki üniversiteden mezun. Bir ay kadar önce yapılan genel kurulda Kadir Çetin Başkanlığı Ulaş Erenkaya’dan devralmış. Derneği kente daha çok tanıtmak, açmak istiyorlar. 
Oğlum yaşında çocuklar. Nasihat ettim, “Bakın ben bu şehrin 160’lı, 70’li, 80’li, 90’lı yıllarını yaşadım, biliyorum. İzmit eskisinden daha kötü. Her geçen gün de kötüye gidiyor. Biz İzmit’e sahip çıkamadık. Ben şimdi eski İzmit’i arıyorum. Siz de 30-40 yıl sonra bugünlerin İzmit’ini özleyen insanlar durumuna düşmeyin. Bu şehir için, bu kentteki yaşam kalitesi için bir şeyler yapın. Fikir üretin. Doğruları destekleyin, yanlışlara karşı çıkın.” 
Benim açımdan çok hoş bir sohbet oldu. Bizim kentimizde derneklerin özellikle sayıları çok artan bu “İşadamı derneklerinin” suyu çıktı.  Sanki bu çocuklar, (ATİK )farklı gibi. Heyecanlı, sevimli çocuklar. Politize olmamışlar. Siyasetle vıcık vıcık ilişkiler içine girmemişler. Umutlandım, destek sözü verdim. 
ATİK Başkanı Çelik,  dernek için yeni ve özgün bir bina aradıklarını da söyledi. ATİK’e öyle “Ben geldim, üye olayım” diye girmek de söz konusu değilmiş. Başkan Çetin, “Bu konuda biraz masonik davranıyoruz. 5 kişilik bir üye kabul heyetimiz var. Üyelik için başvurular bu heyette değerlendiriliyor, başvuran kişi uygun bulunursa üyeliğe kabul ediliyor” diye anlattı. Umarım çizgilerini bozmaz, beni mahcup etmezler.


*Türkiye’de herkes sevinmelidir
Perşembe akşamı evde, sürekli haber kanallarını dolaşıp, son dakika haberini bekliyorum. Anayasa Mahkemesi’nde 15 üst düzey yargıç toplantı halinde. Önlerinde tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliye talebine ilişkin dosya var.
Nihayet, beklenen haber alt yazıda geçti. Yüksek Mahkeme 3’e karşı 12 yargıcın oyu ile, iki önemli gazetecinin hak ihlaline uğradığı, tahliye edilmesi gerektiğine karar verdi. Karar, bürokraside oyalanmadı. Gece gereği yapıldı, tutuklama kararı veren İstanbul 14 ncü Ağır Ceza Mahkemesi  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile, Ankara Temsilcisi  Erdem Gül’ün tahliyesine karar verdi. Dündar ve Gül, gece geç saatlerde Silivri’den tahliye oldular.
Türkiye’de, Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen Türkiye’de, iki gazetecinin sırf sansasyonel bir haber yaptıkları için tutuklanmış olmaları kabul edilemezdi. Tahliye kararına ben çok sevindim. Ama aslında bu ülkede herkesin sevinmesi gerekiyor. Çünkü, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, ülkemizdeki yargının hala pek çok kişinin öne sürdüğü gibi “Tam bağımlı” olmadığını gösteriyor. Bu ülkede hala özgür iradeleri ile, yasalar ve vicdanlarına bakarak karar alabilen en az 12 yargıcın bulunduğunu gösteriyor.
Tahliye kararı, Türkiye’nin son zamanlarda çok bozulan imajı için büyük ve şık bir makyaj olmuştur. Artık birbirimize karşı rövanş hisleri taşımaya, birbirimize düşman gözüyle bakmaya son vermeliyiz.  Anayasa Mahkemesi kararına hep birlikte sevinmeli, yargının bağımsızlığı ve basının özgürlüğünü hepimiz sonuna kadar desteklemeliyiz. 
Bir durum daha var. Türkiye’de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı da bu iktidar döneminde çıktı. Bu hak tanınmamış olsa, Gül ve Erdem, hala Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde tahliye için uğraşıyor olacaklardı.
*CHP seçmenlerinden de Akşener’e oy gidecek 
Türkiye siyasetinin önünde ciddi belirsizlikler var. AK Parti, iktidarda neredeyse 15 nci yılına giriyor. Bir yıpranma, bir yozlaşma var. AK Parti içinde de ciddi sıkıntılar taşıyan insanlar var.
Türkiye’nin görünür geleceğinde, 2019’a kadar seçim yok. Ancak şu bir gerçek ki, ülkemiz siyaseti, 2019’a kadar çok ciddi değişiklikler yaşayacak.
AK Parti’de neler olur?. Başkanlık sistemine geçilir mi?.. AK Parti kurucularından olan bir gurup partiden kopar da, yeni bir parti kurar mı?..
CHP’de Kılıçdaroğlu, şimdilik bir kurultayı daha kazasız atlattı. Ama Kılıçdaroğlu, 2019’a kadar partinin başında kalabilir, yeni bir seçime daha CHP Genel Başkanı olarak girebilir mi?.. Bu soruların yanıtları belirsiz.
MHP mutlaka değişecek. Devlet Bahçeli’nin neden böylesine umutsuz bir direnişi sürdürüp, kendi siyasi kariyerini zedelediğini anlayamıyorum. Meral Abla yola çıktı. Türkiye’yi dolaşıyor. İzmit Gündoğdu’nun kızı Meral Akşener’in MHP içindeki yıldızı sürekli yükseliyor. Çok büyük olasılıkla,  2019’daki seçimlere gidilirken, MHP’nin başında Meral Akşener olacak. MHP’yi çok iyi tanıyan, MHP’ye gönül vermiş ülkücü arkadaşlarla konuşuyorum. Hemen hepsi, “Meral Abla geliyor” diyorlar. Bu sert rüzgarın önünde Bahçeli ve ekibinin durabilmesi mümkün değil.
Daha ilginç bir saptama var: Bugüne kadar ağırlıklı olarak CHP’ye oy vermiş pek çok seçmen de, “Meral Akşener genel başkan olursa, MHP’ye oy veririm” diyorlar. Türkiye siyasetinde gerçekten ilginç değişmeler olacak. 2019’daki genel ve yerel seçimlere kadar, bugün zirvede gözüken siyasi aktörlerin bir kısmının yeri değişmiş olacak. Zaten hayatın olağan akıyı da bunu gerektiriyor. Yakın gelecek için yıldızı en parlak gözüken siyasetçi de Meral Akşener gibi görünüyor.

Bu yazı toplam 814 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.