1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Ayaküstü sohbette aldığım önemli bilgiler
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Ayaküstü sohbette aldığım önemli bilgiler

A+A-

Kocaelispor’un ilk idmanında ayaküstü sohbet ettim Başkan Bahri Yavuz ile. O gün Büyükşehir Belediye’den Atış Poligonu Kamp Merkezi’nin tahsil edildiği haberi gelmişti, haklı olarak çok mutluydu. Büyükşehir Belediye Başkanı önemli bir jest yapmıştı. Yavuz, sıranın diğer ilçe Belediye başkanlarında olduğunu söyledi, yakın yerler İzmit, Kartepe, Başiskele, Gölcük başta olmak üzere tüm ilçe belediye başkanlarını ziyaret edeceklerini söyledi. Başkan kulüp için lojistik destek talep ediyor. Düne kadar Büyük Başkan adım atmadığı için, ilçelerden de ses çıkmıyordu. Büyük Başkan elini uzattığına göre ilçe belediyeleri de artık gereğini yapacaktır.

İLÇE BELEDİYELERİ ELLERİNİ UZATMALI 
 İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Alikahya’daki tesisteki sahayı TFF’nin kriterine uygun hala getirmesi, çok hayırlı bir hizmet olacaktır. İnşallah bu katkıyı esirgemez. İzmit Belediyesi için çok basit bir iş. Yeter ki, Başkan istesin. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un Kocaelispor’a olan sevgisini biliyoruz, mutlaka bir katkı verecektir. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, birçok dönem Kocaelispor’da yöneticilik yapmış bir isim. Destek talebine kayıtsız kalmayacaktır. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in de elinden geleni yapacağı inancındayız. Taraftar yoğunluğu İzmit merkez olsa da, bu kulüp ilin adını taşıyor. Dolaylısıyla sıkıntılı dönemden geçen Kocaelispor’a tüm ilçe belediyeleri elini uzatmalı. Başkanlara yapılan ziyaretlerden olumlu geri dönüşler bekliyoruz.

KAMPANYA İÇİN ASKF BEKLENİYOR 
 Başkan Yavuz’a 50.Yıl Hatıra Forma kampanyasını hatırlatarak, “Haziran sonunda kampanya bitecek demiştiniz, 10 gün geçti bir açıklama yapmadınız. Nedir durum ?” diye sordum. Başkan Yavuz, “ASKF’yi bekliyoruz, sonrasında açıklama yapacağız” dedi. Buradan ASKF Başkanı sevgili Murat Aydın ve amatör kulüp başkanlarına seslenelim. Kampanya sizi bekliyor, lütfen bildirimlerinizi yapın. Kamuoyunda en büyük katkının geleceği yerlerden biri olarak bakılıyor ASKF’ye. Dilerim bir hayal kırıklığı yaşamayız. ASKF Başkanı ve amatör kulüpler yakışanı yapar. Sadece ASKF değil, Kocaeli Sanayi Odası’ndan da hatırı sayılır bir katkı bekliyoruz. En son rakam 500 dolayındaydı. Hedeflenen 1000 olması gibi artık bir beklentimiz yok ama hiç değilse 700’lere ulaşmalıyız. 

“BİZ DE ÇOK İYİ ÜCRETLER VERDİK”
Başkan Bahri Yavuz ile grup kurasıyla ilgili konuşamamıştır. Hazır fırsat bulmuşken, grupta ilgili düşüncesini sordum. “Zorlu rakipler, ciddi bütçeli takımlar var” diye başladı sözü ve aldığı duyumlar, bilgiler doğrultusunda Bayburtspor, Çorum Belediye ve Kızılcabölük’ün iddialı kadrolar kurduğunu söyledi. Elbette ki, çok para harcayan, flaş transferler yapan takım mutlaka başarılı olacak diye bir kural yok. Başkan sözlerinin devamında, “Biz de futbolcularımıza iyi ücretler verdik. Şampiyon olmuş kadroyla yola devam ediyoruz, bu önemli bir avantaj” dedi. Kesinlikli katılıyorum. Hatta taraftar gücü ve kadro istikrarı anlamında rakiplerin bir adım önünde yarışa başlayacağımızı söyleyebilirim. Sevgili Yavuz, sohbetimizin sonuna doğru futbolculara bir de müjde verdi, “Şampiyonluk primlerini kampa giderken ödemeyi düşünüyoruz. Yeni sezon ödemelerini de geçen yılki gibi günü gününe yapmak istiyoruz” dedi. 

Takım yok ki, hakem olsun ! 

Yeni sezon hakem klasmanları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bazı kesimler çok başarısız, dibe vurmuş bir tablo varmış gibi gösteriyor. Özellikle Nihat Samuk ile Mehmet Güngör’ün küme düşmelerinin büyük şok, haksızlık olduğu belirtiliyor. Hele başarısızlığın Hakemler Derneği’nden kaynaklandığına yönelik yorumlar yapılmıyor mu, gülmekten kırılıyorum. 

GÜNGÖR’ÜN DURUMU ENTERESAN 
Baştan söyleyelim kesinlikle aynı görüşte değilim. Kuşkusuz tabloya bakıp Kocaeli hakemliği başarılı diyemeyiz ama ortada önceki yıllara göre çok kötü bir durum da yok. Sayılardan yola çıkıp kıyas yaparsak. Klasmanda, yani profesyonel ligdeki hakem sayımız değişmemiş. Üst klasman yardımcı kadrosunda zaten bir hakemimiz vardı, onun düşmüş olmasını da büyük bir yıkım olarak göremeyiz herhalde. Mehmet Güngör’ün durumu enteresan. Hakem başarısızsa genellikle bir klasman aşağıya indirilir. Güngör Süper Lig’e ilave giderken,  bırakın 2.Lig’i, 3.Lig’i, BAL’a düşürüldü. Tam anlamıyla tepetaklak olmak gibi bir şey. Düne kadar MHK’nin gözdesi olarak gösteriliyordu, bir anda ne oldu bilemiyorum. Ancak bu soruya en başta kendisi cevap vermeli. Bir haksızlık olduğunu düşünmüyorum, çünkü MHK aynı MHK. 

YERİMİZDE SAYDIK DİYEBİLİRİZ
Geçen yıl Süper Lig’e ilave gönderirken iyiydi, şimdi düşürünce mi kötü oldu? Demek performansı, notları kötü. Yoksa hiçbir hakemi bir anda bu kadar aşağıya indirmezler. Mehmet Güngör amatör kümede çok canlar yakmış, ahlar almıştı. Birçok kulüp onu istenmeyen adam ilan etmişti. Benim de kendisiyle ilgili sayısız olumsuz yazım, yorumum vardır. Kuşkusuz sevinmedim başına gelene ama üzüldüğümü de söyleyemem. Diyecek fazla bir şey yok geçmiş olsun. Mehmet Süper Lig ilaveden, BAL’a düşmeyi içene sindirebilir bu şartlarda devam edebilir mi? Doğrusu bunu merak ediyorum. Hakkında hayırlısı diyorum. Neyse, dönelim genel tabloya. Klasman sayılarını verdim, başarısızlık yok. Bölgesel hakemlikte sayımız iki azalmış. Bölgesel yardımcı hakemlik kaldırıldığı için bunu da doğal karşılıyorum. Sonuçta Kocaeli hakemliği ne başarılı, ne başarısızdır. Bir sezon öncesine göre yerinde saymıştır dersem doğru bir tespit yapmış olurum. 

ÖNCE TAKIMLARI ÇIKARTALIM 
Bu ilin Süper Lig’de, Ptt 1.Lig’de maç yöneten hakemi, hakemleri olsun isteriz elbette. Ancak bu biraz da ildeki futbol takımlarının konumuyla ilgilidir. Bu ilin ne Süper Lig, ne Ptt 1.Lig’te tek bir temsilcisi bile yokken, en üst iki kategoride neden hakemimiz bulunmuyor diye ağlamanın, bunun için birilerini suçlamanın bence pek anlamı yok. Takımların hangi kategorideyse, hakemlerin de orada. Bu durumu fazla yadırgamamak lazım. Önce takımları üst liglere çıkaralım, göreceksiniz hakemler de aynı şekilde yükselecektir. 

Bu açıklama hiç olmadı

Körfez’de Kulüpler Birliği oluşumunun hayata geçirilmiş olmasını memnuniyetle karşılamış ve Kocaeli Birlikspor’un ilçede kalması için verdiği mücadeleyi de köşemde alkışlamıştım. Şunu da ilave edeyim yıllardır Esenspor’u ayakta tutmaya çalışacak, büyük fedakarlıklar yapan Kenan Ay’ı çok sever, takdir ederim.

SON AÇIKLAMAYA ÇOK ŞAŞIRDIM 
 Sadede geleyim. Körfez Kulüpler Birliği’nin Kocaeli Birlikspor alt yapı oluşumuna dair son açıklamasına çok şaşırdığımı ve hatta öfkelendiğimi belirtmek isterim. Okuduğumda ilk tepkim, “Böyle açıklama mı olur Allah aşkına” oldu.   Önce açıklamaya bakalım. Şöyle deniyor : “Kocaeli Birlikspor'da yeni oluşan yönetim kurulu belli bir maddi yükün altına girecek. Devir tasarruf devri. Alt yapıda görevli yönetici arkadaşın biraz daha görevine ağırlık vermesi,  "Koordinatör" olayının ortadan kaldırılması, geçen yıl başarılı olan hocalarımızın branşlarında devam etmesi, işleyen sistemin geçiş döneminde de işlemeye devam etmesi ve yapılabildiği kadar tasarruf yapılmasına yardımcı olunması için Körfez Kulüpler Birliği olarak desteğimiz şartsız verilecektir”

MASÖRÜN KİM OLACAĞINI DA SÖYLEYİN!
Kulübün ilçede kalması, A takımın başına ilçeden birini getirilmesi yönünde görüş belirtmek, öneride bulunmak elbette oluşumun en doğal hakkıdır. Bunlara saygı duyuldu, hatta takdir edildi. Ancak, “Yöneticiler daha çok çalışsın, koordinatörlük kalksın, aynı teknik ekip devam etsin, böylece tasarruf sağlansın” gibi açıklama görüş veya öneri getirmekten çok akıl vermeye, yönetimin işine karışmaya girer ki, bu hiç doğru değil. Oldu olacak, malzemeci ile masörün kim olacağını da söyleyin! Böyle bir şey yok. Abartmayın lütfen.  Sonra çok önemli bir nokta var: Akademi Ligi’ne katılan kulüplerde koordinatörlük zorunlu bir görevlendirme.  Öyle kafana göre koordinatörlüğü kaldıramazsın. Ayrıca, koordinatörlük tamamen teknik bir iş ve akademi liginde bu görev için belli bir bilgi gerekir, bu gerçek varken o görevi yöneticilerin yapmasını istemek de abesle iştigal.  

Bu yazı toplam 1369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.