1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aydın’dan önemli değerlendirmeler
Aydın’dan önemli değerlendirmeler

Aydın’dan önemli değerlendirmeler

ASKF Başkanı Murat Aydın bugün yönetimiyle birlikte spor basınıyla kahvaltıda buluştu. Sekapark’taki Palmiye Cafe’deki bilgilendirme ve değerlendirme başlıklı toplantıda Aydın, yaklaşık bir saat konuştu, tüm konularla ilgili detaylı açıklamalar yaptı.

A+A-
Başkan Aydın, birçok ilke imza attıklarını, örnek projeleri hayata geçirdiklerini söyledi, “Türkiye’ye model olduk. Kent sporunun çıtasını yükseltmek, Türk sporuna daha fazla katkı vermek için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi. ASKF Başkanı Murat Aydın’ın toplantıdaki açıklamaları şöyle: 
“FARUK DENLİ’YE GEÇMİŞ OLSUN”
 “Hem geride kalan sezonla, hem yeni sezonun planlaması konusunda fikir alışverişi yapmak için bu toplantıyı düzenledik. Katılımınız için teşekkür ediyorum. Öncelikle amatör spora büyük katkılar sağlayan kısa bir süre önce trafik kazası geçiren Hereke Yıldızspor Başkanı Faruk Denli’ye geçmiş olsun diliyoruz. Kendini yoğun bakımdan çıkmış, normal servisi alınmıştır. Durumu iyiye gitmektedir. En kısa sürede yeniden aramıza dönmesini temenni ediyoruz” 
“İNTERNET SİTEMİZ BERBATTI”
“İnternet sitemiz bu yıl çok berbattı. Çok önemli eksiklerimiz oldu, özür diliyorum. Yeni sezonda internet sitemizde büyük değişimler olacak. Çalışmalara başladık. İnternet sitemiz 3 yıldır faaliyette ve bu süreçte tam 2 milyon 100 bin kişi ziyaret etmiş. Günlük ortalama 1400 kişi bu siteyi tıklıyor. Böylesi önemli bir hizmet veren internet sitemizi yeni sezonla birlikte günde ortalama 3 bin kişinin ziyaret etmesini hedefliyoruz”

“SAĞLIK KONUSUNDA ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK”

“Sağlık konusunda sorunu en az indirmek için elimizden gayen gayreti gösterdik. Acıbadem Hastanesi ile yaptığımız sponsorluk anlaşması çok önemli bir hizmetti. Bu anlaşma sayesinde sosyal güvencesi olmayan sporcular ücretsiz olarak hastanenin imkanlarından yararlandı.  İlk sezonda 40 sporcu ameliyat oldu, 1300 sporcunun Mr’ı çekildi, ayrıca iki sporcu da plastik cerrahi operasyonu geçirdi.  Yeni sezon Acıbadem ile anlaşmayı yenilemek istiyoruz. Ayrıca sponsorluk anlamında beklettiğimiz iki hastane var. Yaklaşık 5 yıldır sağlık sponsorluğumuzu yapan Gebze Merkez Hastanesi’ne, sahibi Hasan Öbek’e buradan teşekkür ediyorum. Gebze Merkez Hastanesi ile birlikteliğimiz devam edecek. Sonuçta sağlıkla ilgili ilk anlaşmayı 2007 yılında Kocaeli Tıp Merkezi ile başlatmıştık. Bu anlaşma için bize yardımcı olan Şenol Çiçek arkadaşımıza da teşekkür ediyoruz. Mevcutlarla birlikte iki yeni hastane de yeni sezonda amatörlerin hizmetinde olacak” 
“AMBULANS SORUNUNU 112 ACİL İLE ÇÖZECEĞİZ”
“Ambulans konusunda zaman zaman sıkıntılar çekiyoruz. Şu bir gerçek ki, tüm sahalarda ambulans bulundurmak gibi bir gücümüz yok. Bu sorunu Sakarya’daki futbol buluşmaları toplantısında Futbol Direktörümüz Fatih Terim’e aktardık. Fatih Terim, “Ambulansları sahalara göndersek, hastalara ambulans kalmaz” şeklinde yanıt verdi. Ciddi sporcu sakatlıklarında 112’den ambulans talep edildiğinde zaman zaman gecikmeler oluyorsa da, mutlaka hizmet veriliyor. Sahalarda sağlık memuru bulundurulması noktasında birkaç sahada sıkıntımız var, onları da çözeceğiz.  Bilindiği gibi Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ile Sağlık Bakanlığı arasında daha önce bir anlaşma olmuştu. Sanıyorum yeni sezonda uygulama başlayacak. Sağlık memurları İl Sağlık Müdürlükleri tarafından resmi olarak maçlarda görevlendirilecek ve inanıyoruz bu sorun kökünden çözülecek” 

“3.LİG’İN KALDIRILMASI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI”

“Fatih Terim, Sakarya’daki toplantıda bize 3.Lig’i kesin olarak kaldıracaklarını, bunun için düğmeye bastıklarını söyledi. Kriterlere göre mevcut 3.Lig takımlarından kimileri 2.Lig’e alınacak, kimisi BAL’a düşürülecek. Şu an için bir tarih verilmedi ancak birkaç yıl içerisinde 3.Lig’in kaldırılacağı söyleniyor.  Sakarya’daki futbol buluşmalarında Sakarya ve Düzce illeri bizden çok daha fazla sıkıntı içerisinde oldukları için tesis konusunda talepte bulundular. Bizim tesis anlamında bir isteğimiz olmadı. Fatih Terim’den tek bir talebimiz oldu. Kocaeli ilinde Sporcu Sağlığı Merkezi açmak istiyoruz. Yeriyle ilgili çalışmalarımız var. TFF’den sağlık merkezinin ihtiyacı olan malzemeler konusunda destek istedik” 

“TERİM’E İSTEKLERİMİZİ BİLDİRDİK”

“Mutlaka masör kursları açacağız ve kentte 150 kadar masör olsun istiyoruz. Her kulübün bir tane sağlık konusunda bilgisi bir masörü bulunsun arzusundayız. Fatih Terim ile yaptığımız görüşmede sorun ve beklentilerimizi aktardık. Amatör Süper Lig’i 18 takımlı oynatmak istediğimizi, küçük yaş gruplarındaki tüm kategorilerde üçer hakemin görev yapmasını istedik. Kendisi bu konuların kendisiyle değil Amatör Kurul ile ilgili olduğunu ancak yine de alakadar alacağını söyledi. Küçük yaş gruplarındaki Türkiye Şampiyonaları’nda büyük kulüplerin alt yapıları ile yarışmamız adil değil. Fatih Terim’e bu konuyu hatırlattık. Kendisi bize en küçük yaş grubu olan U13 ile U15 arasındaki kategorilerde Türkiye finallerinde böyle bir durumun olmamasına yönelik çalışmaları olduğunu söyledi”

“YEREL YÖNETİMLERDEN BÜYÜK DESTEK ALIYORUZ”

“Yerel yönetimlerden gereken desteği alıyoruz, hiçbir sıkıntımız yok. Tesis konusunda büyük bir hamle başlatıldı. Şu anda 10 yeni sahanın hizmete girmesi için çalışmalar sürüyor. 27 tane mevcut sahamız vardı, yakında sayı 40’a yaklaşmış olacak. Büyükşehir Belediyesi her yıl kulüplerimize yaklaşık 2.5 milyon TL tutarında malzeme yardımı yapıyor. Bu yıl için benim bir önerim oldu. Malzeme yardımı yapılmasın, kaynak tesisler için kullanılsın istedik ve bu talebimizi Büyükşehir Belediye Başkanımıza aktardım. Kendini başta çok sıcak bakmadı, “Malzeme dağıtımı bizim sözümüz, her yıl yerine getirmeliyiz” dedi. Ben ısrar ettim, kulüplerin şu an için malzeme ihtiyacı yok, tesise yüklenelim dedim. Yine de malzeme ihtiyacı olacak kimi kulüpler çıkabilir. Bunların sorununu da gidereceğiz. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza amatör spora olan destekleri için teşekkür etmeyi görev biliyorum” 

“SPOR TARİHİNE GEÇECEK BİR 30.YIL KUTLAMASI YAPACAĞIZ”

“Başkanlar Kurulu Toplantısını geçen yıl mayıs ayında Antalya’da yapmıştık. Bu yıl bildiğiniz gibi ASKF’nin 30.Kuruluş yılı. Bu nedenle Başkanlar Kurulu Toplantımızı kuruluş tarihimize yakın bir zamanda yapmak istiyoruz. Federasyonumuz 31 Aralık 1985’te kurulmuştu. Başkanlar Kurulumuzu da ekim ayı gibi yapmayı düşünüyoruz. Zaten biz olduğumuz sürece Başkanlar Kurulu toplantıları her yıl geleneksel olarak devam edecek. ASKF’nin 30.Yılıyla ilgili farklı düşüncelerimiz, planlarımız var. Öncelikle 30 yılın tarihini çıkartalım istiyoruz. Bu konuda basından ve diğer kurumlardan arşiv konusunda yardım bekliyoruz. Bilgileri bir kitapta mı toplarız, yoksa bir slayt mı hazırlarız bunun kararını vermedik. Ancak ASKF’nin 30.yılıyla ilgili bizden sonra geleceklere bir eser bırakalım istiyoruz. Ayrıca 30.kuruluş yılıyla ilgili büyük bir kutlama yapacağız. Ülkemizin en önemli isimlerini davet edeceğimiz bir gece organize edeceğiz. İlçelerde sportif etkinliklerimiz, Çanakkale gezisi gibi organizasyonlarımız olacak. Spor tarihine geçecek bir 30.Yıl kutlama programı düşünüyoruz. Şimdiden bununla ilgili hazırlıklara başladık. Basından da neler yapılabileceğimize dair öneriler, fikirler bekliyoruz” 

“SON İKİ YIL LİGLERİMİZ SAKİN, CENTİLMENCE GEÇTİ”

“Bugün burada geride kalmak üzere olan liglerimizde ilgili detaylı bir analiz yapmak istemiyorum. Sadece son iki yıl, öncekilere göre liglerimizin daha sakin, daha centilmen geçtiğini söylemek ve buna çok sevindiğimi belirtmek isterim. Düşünün 3 yıl önce değerlendirme toplantısında 37 maçta olay çıktığını, hakeme saldırı olduğunu söylemiş, böylesi bir utancı yaşamıştık. Çok şükür son iki sezon iyi geçti. Geçmişte hataları hep başka yerde arayarak hata yaptık.  Biraz geç de olsa sorunun çözümünün kendimiz olduğu gerçeğini gördük. Kulüpleri gezdik, sorunları dinledik, toplantılar yaptık. Hala bitmiş değil ama büyük mesafe kat ettiğimizi ve çözüm noktasına çok yaklaştığımızı düşünüyorum. Buradan tüm kulüplerimize teşekkür ediyorum” 

“ÇOK MAÇ OYNATMANIN MEYVELERİNİ ALIYORUZ”

“Sezon sonu kupa töreni organizasyonumuz olacak. Daha önce 30 Mayıs olarak düşünmüştük ancak 29-31 Mayıs tarihlerinde Antalya’da Başkanlar Kurulu toplantısına gitmek durumundayım. Bu yüzden kupa törenini birkaç gün erteleyeceğiz. Kesin tarihi en kısa süreçte belirleyeceğiz. Şampiyon takımları buradan kutlamak istiyoruz. Küme düşün takımlara da geçmiş olsun diliyorum. Çayırovaspor U17 takımı Türkiye Şampiyonu oldu. Yaklaşık 20 yıl sonra böylesi bir başarı geldi. Emeği olanları alkışlıyorum. Son yıllarda Türkiye üçüncülüğü, dördüncülüğü gibi derecelerimiz de oldu. Ben toplantılarda çok maç oynatan illerden biri olduğumuzu söylediğimde kimileri çok maç oynatıyorsunuz da bunun ne faydası var diyordu. Faydasını görmeye başladık. Kimsenin kuşkusu olmasın bunun devamı da gelecektir” 

“KENDİ BÜTÇEMİZLE YAPABİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

“Sadece futbolda değil, tüm branşlarda Türkiye Şampiyonası’na giden takımlarımıza her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz. 5 tane personelimiz var, yıllık giderleri 80 bin TL dolayında. Geçen yıl amatör spor ailesini Antalya’ya götürdük. Başka bir türlü faaliyetimiz var. Tüm bunları ASKF’nin bütçesiyle yapabilmemiz mümkün değil. Zira aktarma ücretlerinden gelen resmi bütçemiz yıllık 150 bin TL dolayında. Oysa yılda 500 bin TL dolayında harcamamız oluyor. Yani bütçenin 3 katı gibi. Yönetim olarak katkı koyuyoruz. Örneğin Kartepe’de bir toplantı varsa yönetim kurulu üyemiz Selçuk Baysal’a tüm masraflar senin diyoruz. Tüm yöneticilerimiz gerektiğinde ellerini cebine atıyor.  Sponsorlardan ciddi anlamda destek alıyoruz. Bu vesileyle hepsine teşekkür ediyoruz. Ayrıca Ferruh Duygu Tesisleri’nden gelirimiz var. Lige katılım bedelleri konusunda iki yıl Büyükşehir Belediyemiz, bir yıl özel idare, bir yılda dönemin Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar katkı verdi. Teşekkür ediyoruz”

“İKİ YILDA ÜYE SAYISI 204’TEN 255’E ÇIKTI” 

“2013 yılında federasyonumuzun üye sayısı 204 iken bugün bu rakam 255’e kadar çıktı. Bunların 156’sı futbol, 99’u diğer branşlarda faaliyet gösteriyor. Her geçen gün büyüyen bir sivil toplum örgütüyüz. 2 yıl önceki kongrede verdiğimiz sözlerin yüzde 90’ını yerine getirdik. Hatta söz verdiğimiz birçok işi yaptık. Futbol il temsilcimiz Mithat Ağa hastanede tahlilleri olduğu için burada değil. Olsa bu konuya açıklık getirirdi. Özellikle maç saatleriyle ilgili şikayetler alıyoruz. Kimi gece oynamak istemiyor, kimi gündüz. Bakın Bursa’da hafta içi maçlar hep gündüz oynanıyor, Sakarya’da da öyle. İstanbul’da sabah 09.00’a maç veriliyor.  İl temsilcimiz, tertip komitesi üyeleri her hafta program için büyük çaba gösteriyor. Burada söylemekle anlaşılır bir durum değil. Görmek, yaşamak lazım çekilen sıkıntıları. Rica ediyorum basından bir temsilci tertip komitesi toplantılarımıza katılsın ve neler yaşanıyor görsün” 

“MERKEZDEKİ BİNA BASIN BİRİMİ OLACAK”

“Amatör Evi’ndeki yerimizde de büyük çaplı yenilikler, düzenlemeler yapıyoruz. İzmit merkezdeki binamızın tefrişi de bitmek üzere. Orasını Basın Birimi yaparak yakında hizmete sunacağız. Yeni basın biriminin kurulmasıyla birlikte yarım kalan dergi işini düzenli bir şekilde hayata geçireceğiz. Ayrıca 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle yani federasyonumuzun 30.kuruluş yıldönümünde bir gazete çıkarma yönünde hazırlıklarımız var. Özel bir sayı mı olur, aylık mı, haftalık mı, yoksa günlük mü henüz kesin bir karar vermedik. Hedefimiz günler bir gazete çıkarmak. Son yıllarda birçok ilke imza attık, çok önemli projeler geliştirdik. Tam tabiriyle Türkiye’ye bir model olduk. Bundan sonraki dönemde hizmetlerimiz, projelerimiz artarak devam edecek. Bu kentin spordaki çıtasını yükselmek, Türk sporuna katkı sunmak için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam edeceğiz” 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.