1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Ayın Şeref Kürsüsü; amatör futbolumuza değer katacak
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Ayın Şeref Kürsüsü; amatör futbolumuza değer katacak

A+A-
Yaklaşık bir haftadır bu sayfada amatörlere güzel bir haberimiz, müjdemiz var anonslarını geçiyorduk. Meraklı bekleyiş sona erdi. Bugün müjdemizi açıkladık. Yan tarafta detayları okuyacaksınız. Geçmişte Samuray Spor Mağazası ile ortaklaşa çok organizasyonlar yaptık. Özellikle haftanın en iyilerini ödüllendirdiğimiz yarışmalar uzun yıllar sürdü. Başarının teşvik edildiği, amatörlerin desteklendiği bu organizasyonlar hem gazete olarak bize, hem ödülleri takdim eden Samuray Spor Mağazaları sahiplerine büyük bir memnunluk veriyordu.  Güzel bir hizmet yaptığımızı düşünüyorduk. Özgür Kocaeli Gazetesi ile Samuray Spor Mağazaları adeta etle kırnak olmuş, bu işbirliği güzel projeleri beraberinde getiriyordu. Samuray Spor Mağazaları yeni atılımlar yapıyor, dünya markası olma yolunda ilerliyordu. Kolay değildi, tempolu bir çalışma istiyordu. Bu yüzden ara vermiştik projelerimize. İki yıl sonra yeniden kaldığımız yerden devam ediyoruz.

FAİR-PLAY DAVRANIŞINI DA EKLEDİK 
  Daha önceki yıllar haftalık ödül törenleri düzenliyorduk. Bu yıl formatı değiştirdik, aylık olmasında karar kıldık. Önceden sadece başarılıları ödüllendiriyorduk. Oysa sporda başarı kadar centilmenlik de önemliydi. Bu yıl Fair-Play davranışını da ödüllerimize ekledik. Amatör Süper Lig’de her ay en iyi takım, futbolcu, teknik adam ve hakemi ile birlikte Fair-Play davranışını seçip şeref kürsüsüne çıkartacağız, ödüllendireceğiz. Ayın Şeref Kürsüsü amatör kümeye aynı bir renk, bir heyecan getirecektir. Ayın şeref kürsüsüne çıkmak için sıkı bir yarış izlenecektir. Sezon boyunca devam edecek ayın şeref kürsünü yarışması. Sezonun bitimiyle birlikte de otomatikman yılın şeref kürsünü ortaya çıkacak. Yılın karması, yılın antrenörü, yılın hakemi ve yılın futbolcusu ile yılın Fair-Play davranışı için sezonun bitiminde ayrıca bir ödül töreni düzenleyeceğiz. 

BAŞKA PROJELERİMİZ DE OLACAK 
Bu yarışmayı her yıl geleneksel olarak yapmak ve en üst amatör ligimiz olan Amatör Süper Lig’e bir değer katmak istiyoruz. Sadece ayın şeref kürsünü değil, Samuray Spor Mağazaları ile birlikte farklı projelerimiz de olacak. Bizim düşündüğümüz işler var ancak sizlerin de fikir ve önerilerinizi bekliyoruz. Samuray Spor Mağazaları gibi dünya markası güçlü bir sponsorumuz, destekçimiz varken, en güzel projeleri yapalım, amatörlere hizmet sunalım istiyoruz. Süper lig eylülün ilk haftasında başlayacak. Bu demektir ki,  eylül sonu itibariyle ilk seçimleri yaparak startı vereceğiz. Sezonun sonunda yılın karmasını ortaya çıkartacağımız için her ayın futbolcusunu farklı mevkiden seçeceğiz. Seçimler için bir komide kurmayı düşünmedik, buna gerek duymadık. Çünkü bu işi en adil, en doğru yapacak uzmanımız ve ekibimiz var. 

AMATÖRLERİN GÖZÜ AYDIN OLSUN 
Sevgili Uğur Uludağ hem kendi gözlemleri, hem spor servisimizde çalışanlardan alacağı bilgilerle seçimleri yapacak. İşin başında o olacak. Bu kentten bu iş için ondan iyisini bulabileceğimizi düşünmüyorum.  Her ay sonu isimleri ilan edeceğiz ve ödülleri de Samuray Spor Mağazalarının Çarşı Yapı’daki dev mağazasında düzenleyeceğimiz törenlerle vereceğiz. Buradan Samuray Spor Mağazaları sahipleri Mustafa Yoldaş, kardeşi Halit,  oğulları Salih, Fatih ve Barbaros’a amatörlere olan bu ilgi ve destekleri için teşekkür ediyorum. Evet Özgür Kocaeli Gazetesi ile Samuray Spor Mağazaları iki yıl sonra yeniden bir araya geldi, projeler için düğmeye basıldı. Hayırlısı olsun. Amatörlerin gözü aydın olsun. 

Tarih, geleneği bitirenleri ne unutur, ne de affeder
Kartepe Kupası’nın benim için ayrı bir yeri vardır. Hani Kartepe Kupası ile büyüdüm dersem doğruyu söylemiş olurum. 70’lı yılların başında Acısu’da yapılan ilk organizasyonlara yetişemedim ama 1979’dan 1990’lı yalların ortalarına kadar Maşukiye’de düzenlenen turnuvaları hiç kaçırmadım. Her yıl yaz aylarında yörenin kalbi Kartepe Kupası’nda atar, insanlar Maşukiye Stadı’nda akın ederdi. Bırakın tribünleri, sahanın etrafında boş yer kalmazdı. Yarışmak bir yana, yöre insanlarını tanıştırmak, kaynaştırmak adına çok yararlı bir organizasyondu. Bu organizasyon sayesinde Kartepe eteklerindeki köylerde, beldelerde yaşayanlar çok iyi dostluklar kurdu. İnsanlar her yıl yaz aylarını heyecanla, özlemle bekler oldu. 2000’li yıllarla birlikte organizasyon sekteye uğradı, düzenlenmez oldu. Ta ki, Kartepe Kulüpler Birliği kurulana kadar. 

ARSLANBEY’E ALINMASI DOĞRU BİR DÜŞÜNCEYDİ  
Kulüpler Birliğinin öncülüğü ve tabi Kartepe Belediyesi’nin maddi desteğiyle Kartepe Kupası yeniden düzenlenmeye başladı. Geleneği yaşatma adına atılan bu adım çok önemli ve değerliydi. Köşemden Kartepe Kupası’nı yeniden hayata geçirenlere teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmuştum. Birkaç yıl B.Derbent organizasyona ev sahipliği yaptı. Fırsat buldukça gittim, finalleri kaçırmamaya özen gösterdim. Büyükşehir Belediyesi Arslanbey sahasını sentetik çime dönüştürüp tesisi baştan sona yenileyince bu yılki organizasyonun burada düzenlenmesine yönelik bir karar verildi. Doğru bir düşünceydi, kimse karşı çıkmadı. Her yıl olduğu gibi ilçedeki federe kulüplere davetiye çıkartıldı. Eski Kartepe Kupaları’na uzun yıllar ev sahipliği yapan ve birçok şampiyonluk yaşayan Maşukiyespor maddi sıkıntı ve A takım kadrosunun boşalmasından dolayı turnuvaya iştirak edemedi. Balabanspor ve Acısuspor’un durumları da aynıydı, onlar da katılamadı. Karetepe kulübü zaten kapanmıştı. Geriye 11 kulüp kalıyordu.

SON DERECE CENTİLMENCE GEÇİYOR 
 Gayri federe olan ama bu organizasyona ne zamandır katılmak isteyen Avluburunspor da misafir takım olarak davet edildi ve 12 takımlı olarak turnuva başladı. Geçmiş yıllarda yaşanan olaylarla, hakeme yönelik saldırılarla gündeme geliyordu Kartepe Kupası. Bu sezon en azından şu ana kadar bu yönde bir olumsuzluk olmadı. Bırakın olayı, kırmızı kart bile çok az çıkıyor. Kulüpleri centilmenliklerinden dolayı kutlayalım ve sonuna kadar böyle devam etmesini temenni edelim. Aslında turnuva, amatör ligler için iyi bir hazırlık fırsatıdır.  Hazırlık maçı ayarlamak, rakip bulmak gibi bir derdin olmuyor. Şirinspor başta olmak üzere kimi takımlar böyle baktılar. Hem geleneksel organizasyondaki yerlerin aldılar, hem de lig için hazırlık yaptılar. Süper Lig için iddialı bir kadro kuran B.Derbentspor ise farklı düşündü. Sakatlık yaşama korkusundan as takımı turnuvaya göndermedi. İlk iki maça genç ağırlıklı kadrolarla çıktılar ve farklı kaybettiler. Son maça ise çıkmadılar. 

AVLUBURUN VE B.DERBENT’E YAKIŞMADI 
Aynı şekilde turnuvaya misafir takım olarak davet edilen Avluburunspor da ilk iki maçta aldığı farklı yenilgiler üzerine üçüncü maçına gelmedi. Avluburunspor beni çok üzdü ve hatta öfkelendirdi. Bizzat şahidim yıllardır turnuvaya katılmak için verdikleri mücadelelere. Haklı bir talepti bu ve geçen yıl bizzat devreye girerek sevgili Hacı Ağdaş’a Avluburunspor’un turnuvaya alınması gerektiğini söylemiştim. Nitekim bu yıl o daveti yaptılar. Ama gelin görün ki, Avluburun iki maç kaybettim diye, üçüncü maça gelmiyor. İşte bu olmadı, yakışmadı. Bu turnuvaya uzun yıllar ev sahipliği yapan B.Derbentspor’un sakatlık gerekçesiyle asıl takımı turnuvaya göndermemesini bir yere kadar kabul edebilirim ama son maça çıkmamalarının haklı bir nedeni olamaz.  Zaten eksik başlayan turnuva iki takımın maça çıkmamasından dolayı sekteye uğradı. B.Derbentspor ile Avluburun’un organizasyonu sıkıntıya sokmaya hakkı yoktu. Katepe Kupası’nın yeniden düzenlenmesindeki asıl amaç bir geleneği yaşatmaktır. Yöredeki kulüplerin bu amaca uygun hareket etmesi ve katkı vermesi, yani organizasyonu ciddiye alması gerekir. Yoksa Kartepe Kupası diye bir şey kalmaz, tarih geleneği bitirenleri nu unutur, ne de affeder.  
Bu yazı toplam 336 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum