• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 6 °C

Ayıp denilen bir şey var

Cem ŞAKOĞLU
Biz öyle ayarı çok tutan bir millet değiliz. Neye kızıp neye sevineceğimiz çoğu zaman rüzgarın yönüne göre değişebilir. Bu gün kızdığımız şeylere yarın alkış tutabilir ya da tam tersi bir durumu yaşayabiliriz. Nedendir bilmiyorum ama bu böyle değil mi sizce de. Söylemlerimizle eylemlerimiz çoğu zaman birbirinin tersi tutum sergiler. 
Bunların yanında kanımızda acayip bir şey var. Tamam insanoğlunun tümüne yasaklar cazip gelmiştir ancak bizde bu durum daha bir inatlaşma şeklinde gelişir. Konu biraz hassas açık konuşmak gerekirse. 
Geçtiğimiz akşam çok da sevdiğim bir lise arkadaşım aradı. Telefonda biraz hasbıhal ettik karşılıklı. Gazete yazılarını yazacağımdan, aklına takılan bir konu olup olmadığından bahsederken ‘Aslında bir konu var’ diye girdi konuya. Bu arada konuştuğum sınıf arkadaşımın bir bayan olduğunu hatırlatmak isterim. ‘Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarla 42 Evler çocuk parkının içerisinde bir olaya şahit olduk. Son zamanlarda sıklıkla rastladığımız ancak burada yerin çocuk parkı olması ve hemen karşısının okul olması sebebiyle ciddi bir rahatsızlık hissettik hepimiz. İki genç parkın içerisinde, umduğunuz sahnenin epey bir üzerinde ateşli bir şekilde öpüşüyorlardı demeyi çok isterdim, çünkü çok üzerinde bir haldeydiler. Etraftaki çoluk çocuklar dönüp dönüp bakıyor, gülüşüyorlardı. İnanılmaz rahatsız olduk. Hatta beni eve bırakan işyerinden arkadaşım ‘Figen Hanım arabada siz olmasaydınız ben bu çocuğu iner epey bir tartaklardım’ dedi. Civarlarından geçerken özellikle kornaya sağlam sıkı bir şekilde basarak kendilerine çeki düzen vermeleri için dikkatlerini çekmeye çalıştık’
Anlatırken gerçekten inanılmaz rahatsız olduklarını anlıyordum. Ben de şaşkınlığımı ifade etmeye çalışırken devam etti. ‘O kadar alıştık ki bu durumlara. Mesela Seka Parkta akşam yürüyemiyorsunuz arkadaşlarınızla. İş çıkışı gidip şöyle bir yürüyelim deseniz, her ağacın dibinde bayağı bir işi ilerletmiş çiftle karşı karşıya geliyorsunuz. İşin daha enteresan tarafı siz rahatsız oluyorsunuz ama onlar bu durumdan asla rahatsız olmuyorlar’
Şaşırdım açık konuşmak gerekirse. Üzüldüm, belki biraz sinirlendim. Herkes genç oldu. Hepimiz belli yaşları yaşadık. Ancak dün ile bu gün arasında inanılmaz bir fark var. Teknoloji bazen istemediğiniz yerlere de taşıyabiliyor toplumu. İnternet üzerinden istediğiniz bilgiye erişebildiğiniz gibi istediğiniz her şeye de ulaşabiliyorsunuz. Etkileniyor genç nesil. Televizyonlar, diziler, yasaklar, sürekli pompalanan cinsellik zaten enerjisi tavanda olan gençleri ateşle barut misali tutuşturuveriyor. Tabi bunun yanında zaten toplum olarak iyiden iyiye kaybettiğimiz değerlerimizi de yerleştirdiğinizde ortada ayıp mayıp kalmıyor. Aman birileri görür, aman çocuklar var düşüncesi otomatikman kayboluyor. Yazık oluyor. Zaten inanç sistemi ilgisizlikten çoktan başını alıp gitmiş olunca da gençleri frenleyebilecek hiçbir olgu kalmıyor ortalıkta. 
İşin bir ilginç yönü de denetim. Haydi çocuk parkını görmediniz diyelim. Ki bence asıl görülmesi ve izlenmesi gereken yerlerdir, Seka Parka ne demeli. Kaç tane güvenlik görevlisi ile yürürken neredeyse çarpışırsınız. Bu kadar yoğunluğun içerisinde halkı bu denli rahatsız edebilecek rahatlığı nasıl bulabiliyor bu işi yapan insanlar şaşırıyorum. Ya denetlenmiyorlar, ya da başka bir şey. 
Yetkililere düşüyor bu iş. Yarın öbür gün öfkesi burnunda bir aile babası gördüğü manzaraya tepki vermeye kalkarsa, ateşi başına vurmuş bir genç ile girişebilecekleri gereksiz bir tartışma işi çok başka boyutlara taşıyabilir. Onun için denetimlerin biraz daha dikkatli yapılmasını bu satırlardan rica ediyoruz. 
MEŞE PALAMUTUNDAN İNSANIN ÖZÜNE YOLCULUK…
Sevgili Dostlar bu yazıları sizlere yazmaya çalışırken yorgan döşek modunda yatıyorum. Öyle kolay hasta olan bir yapım yoktur. Bir tek baş ağrım tuttu mu ki dostlar bilirler iyi tutar. Uzun bir zamandan bu yana hissettirmemişti kendisini. Şu an hasret gideriyoruz ki sıkı bir hasret giderme. Onun için şu an okuduğunuz yazıyı, yani meşe palamutunun hikayesini 2014 yılında yazmıştım. Migren ağrısından ekrana bakamadığımdan dolayı aynı yazıyı tekrar sizlerin ve okumamış olanların beğenisine sunuyorum. Anlayışınıza şimdiden teşekkür ediyorum. 
‘Pazar Pazar hiç kimseye tarım ve ormancılık dersi verecek değilim elbette. Konum da değil ayrıca. Epey bir süre önce Yıldız Parkında yürüyüş yaparken yerde birkaç tane Meşe Palamudu bulmuştum. Hatta sanki üzerime vazifeymiş gibi alıp cebime attım belki bir yerlere ekerim diye. 
Kabuğu sert ve hatta kabuğunun etrafında kısa bir süre önce bir katman daha varmış gibiydi. O katman artık palamudun alt kısımlarında kalmıştı bir miktar. Sonra kendi kendime hayal kurmaya, daha doğrusu bir kurgu oluşturmaya başladım. Bir meşe palamudu ile bir insanın benzeşlikleri geldi aklıma nereden geldiğini hiç anlayamadan. Kurgu sürdükçe enteresanlıklar çıktı karşıma. İlk başlarda sanki tesadüfmüş gibi başlayan ancak sonrasında hayatın özüne doğru ilerleyen gerçek yakalamaya başladı beni. 
Şaka gibi gelebilir ama değil, bu anlattıklarımın tamamı gerçek. Adam yaşlandıkça kafayı kırmaya başladı diye düşünebilirsiniz. Evet, öyle de olabilir tabi ki ama kim bilir belki de arada bir kafayı kırmak insanı doğru yola sokabilir bilemiyorsunuz. Neyse zırvalamadan konuya geri dönelim. Meşe palamudunun dış kabuğu sertti. Kocaman bir meşe ağacından düşmüş olmalıydı. Çünkü sonrasında yaptığım bir araştırma bana meşe ağaçlarının meşe palamutlarını oluşturmaya başlama zamanı 50 yıl. Yani en az 50 yıllık bir meşe ağacı gövdesinde meşe palamutlarını oluşturmaya başlıyor. Oluşum kaç yıl sürüyor onu bilemiyorum ama bu palamudu gövdesinden düşüren veya yere bırakan meşe ağacı her hâlükârda benden en az 1 yaş büyük. 50 küsur yaşında bir ağaçtan toprağa düşüyor meşe palamudu. Daha ağacın dalında iken direnmek için etrafındaki dış etkenlere kabuğunu iyice sertleştiriyor. Yağmur, kar, rüzgar, fırtına, kavurucu güneş vs. vs. Aynı insanlar gibi dış etkenlere karşı sürekli bir tedbir halinde değil miyiz hepimiz. Aman bir zarar görmeyelim diye dışımızı her zaman sert tutmaz mıyız? Günlük kaygılar, gelecek kaygıları, yaşamsal tedirginlikler, sağlık, ekonomi, daha müreffeh bir yaşam. Herkes bu ve bunlar gibi şeylerin peşinde değil mi? Bunları kovalarken de bizi hedeflerimizden uzaklaştıracak şeylere karşı hep tedbirli olmaz mıyız? Yani dışarıda gözle görünen bir kabuğumuz olmasa da, kendi kendimize fark etmeden bir kalkan oluşturmaz mıyız? Oluştururuz elbette. Aynı meşe palamudu gibi. 
İşte o kabuğu sert meşe palamudu hayatı algılamaya en az 50 yılını vermiş ve ortalama ömrü 500 yıl olan bir meşe ağacından ‘artık senin de hayatı öğrenme vaktin geldi evlat’ dercesine toprağa bırakıldı. Hem de öyle toprağın altına falan değil. Meşe palamudu benim kurgum içerisinde hayatı öğrenmek için düştüğü toprağın üzerinde bir anda neye uğradığını şaşırdı. Çünkü daha önce kuvvetli bir rüzgar estiğinde en kabadayı biraz üşüyebilirdi. Ancak sağa sola savrulma, yuvarlanma ya da bunlar gibi dış etkenlerden çok da haberdar değildi. Çünkü hayata köklerinden sıkı sıkı bağlanmış meşe ağacının dalları onu sıkı sıkıya tutuyordu. Yağmur ancak birkaç damlasını üzerine düşürebiliyordu. Çünkü meşenin yaprakları ve dalları onu yağmurdan, güneşten, kardan, fırtınadan koruyordu. Oysa şimdi bir parça kuvvetli rüzgar onu toprağın üzerinde bir sağa bir sola savuruyordu. Allahtan dış kabuğu sertti ve içinde sakladığı nüvesine bir zarar veremiyordu. 
Hani klasiktir ya belli bir yaşa gelinceye kadar insanoğluna ebeveynleri bakmakla yükümlüdür. Belli bir yaşa geldikten sonra o yükümlülük artık yavaş yavaş insanın kendisine geçmeye başlar. Mahalledeki bir kavgada kanayan dudağınızı ağlayarak anlattığınız Anne ya da Babanız size bu zararı veren çocuğu azarlamanın yanında, ailesi ile de görüşüp belli uyarılarda bulunur. Böylelikle çocuk kendisini koruyan ve kollayan gücün farkına varır. Ancak ileri yaştaki bir yetişkinin sokakta tartıştığı ve belki biraz da hırpalandığı şeyi gelip Anne Babasına ağlayarak ‘Beni dövdüler’ diye anlatması pek de yaşanan ve alışılmış bir durum değildir. Yaşlar ilerledikçe kendi paranızı kendiniz kazanmak ve artık aileye yük olmamak için çıkılan yolculuk hayatın o çocuk yüzünün sadece çocuklar için geçerli olduğu gerçeğini koymaz mı karşımıza. İster istemez direnç başlar. Hayat zorluklarıyla sizi kavurmaya, pişirmeye başlamıştır. Yaşam yeni başlıyordur aslında. 
Meşe palamudu için de öyleydi. Çünkü artık kendisini tutan bir dal, koruyan bir yaprak, besleyen ağaç gövdesi yoktu. Bir başınaydı koca toprağın üzerinde. Ayrıca sadece yağmur, kar, rüzgar, güneş gibi etkenlerde yoktu. Sincaplar vardı peşinde. Kabuğu git gide daha da sertleşti. Kimse bana zarar verememeli diye. 
Hayata kendi içimizden baktığımızda dışarıdaki etkenlerin neredeyse tamamını bize zarar verebilecek şeyler olarak görürüz. Acıları, zorlukları, sıkıntıları hep bizim zararımıza olan şeyler olarak görürüz. Meşe palamudu da öyle görüyor olmalıydı ki kabuğunu git gide sertleştiriyordu. Fırtına onu sağa sola savuruyordu. Yağmur sel gibi yağdığı toprağı çamur haline getirmiş, sıçrayan bütün çamurlar meşe palamudunun üzerine yığılıyordu. Rüzgar da inat yapar gibi etraftaki diğer çamurları da meşe palamudunun üzerine taşıyordu sanki. Git gide kaybolmaya, git gide daha bir toprağın altına girmeye başlıyordu. Ya da başka bir hikaye çizerek rotayı yine aynı yere bağlayalım. Onu bulan bir sincap kışın yiyebilmek için toprağın altına gömerek saklıyordu meşe palamudunu. Artık bu onun için son gibi bir şeydi. Toprağın altına girmiş, dışarıdaki ışığı, onu koruyan dalları, yaprakları kaybetmiş, karanlık bir toprağın içerisinde onun için her şey bitmişti. 
Öyle anlarımız vardır ki, hayata maalesef isyan noktasına geliriz. ‘Hep mi ben?’ diye sorarız bazen kendimize. Ya da ‘Niye hep beni buluyor?’ demez miyiz? Bu yazıyı okuyan siz, kaç yaşında olursanız olun bu gün ki yaşınıza gelene kadar kim bilir kaç kez bu çıkmaza düştünüz ve kim bilir kaç kez ‘Yok bu kez bittik’ dediniz? Yakınlarınızı, akrabalarınızı, eşinizi, dostunuzu kaybettiniz ve ‘Bu acıyla yaşanmaz, yaşayamam’ diye kim bilir kaç kez hıçkırıklara boğularak ağladınız? Ekonomik sıkıntılar, aile içi tartışmalar, çıkılamayacak gibi görünen onca dar boğazlar derken, bakın işte bu gün hala yaşıyorsunuz. Öyle ya da böyle yaşıyorsunuz. Hala ‘Gel de bana sor nasıl yaşıyorum’ diyenlerinizi duyabiliyorum. 
Meşe palamudunun sert bir kabuğu vardı istemeden de olsa toprağın altına girdiğinde. Dış etken olarak rüzgar yoktu ama acayip bir rutubet vardı. Kim sever ki rutubetli ortamı? Yağmur ve kar direkt olarak üzerine yağmıyordu artık ama toprağa süzülerek onun da üzerinden geçiyordu. Eskiden kendisini meşe ağacı besliyordu ancak şimdi kim besleyecekti ki onu diye düşünürken, meşe ağacının da köklerini salarak beslendiği toprağın içerisinde olduğunu hatırladı. Hatırladığı anda da yavaş yavaş dış kabuğunun sertliğinden vazgeçmeye, kötü etkilendiğini düşündüğü dış etkenlere direnmek yerine teslim olmaya, kendisini bırakmaya başladı. Akış o olsa da, olmasa da sürüyordu. Teslim oldu. Dış kabuğu yağan yağmur ve karların sularından, toprağın rutubetinden, neminden yavaş yavaş yumuşadı. Pamuk gibi oldu. Toprağa, yani meşe ağacını da besleyen toprağa teslim ettikçe kendini, içerisindeki nüve uyanmaya ve dışarıya çıkmaya başladı. Önce iyice yumuşayan kabuğunu kırdı ve başını kabuğundan çıkartarak toprakla direkt olarak hemhal oldu. Artık yağan yağmur ve kar, topraktaki rutubet ona zarar vermiyor, aksine onun büyümesine, gelişmesine sebep oluyordu. Meğer hiçbirisi benim düşmanım değilmiş demeye başladı meşe palamudu. 
Farkına varsak da, varmasak da yaşadığımız sıkıntılardır bizi en çok Allaha yaklaştıran. Sürekli en sıkıştığımız anlarda anmaz mıyız yaratanımızı? İçine düştüğümüz sıkıntıdan bizi kurtarması için ellerimizi açmaz mıyız? Aslında görebilsek o sıkıntıların içerisinde pişirilmeye, olgunlaştırılmaya, asıl olanın gösterilmeye çalışıldığına, sizi, bizi doğru yola iletmek için yaşatıldığına alışabilsek, gelen her sıkıntıya ağam paşam diye sarılacağız ama kabuğumuzu kırmayı, yumuşamayı, sahibine teslim olmayı beceremiyoruz bir türlü. 
O teslimiyetle başını topraktan çıkartarak, yine eskisi gibi gün ışığına kavuşmuş meşe palamudu. Artık kabuksuz ve hayata daha farklı bir göz ile bakarak. Yağmurun ve karın, rüzgarın ve güneşin faydasını görebilerek ve onları hissederek büyümeye başlar artık palamuttan fidana doğru ilerleyen meşe filizi. Rüzgar onu yine sağa sola sıkı ve kuvvetle sallıyordur ama o rüzgarın bunu kendisini geliştirmesi, dış etkenlere gövdesini sağlamlaştırmasını sağlamak için yaptığını biliyordur artık. Başını olabildiği kadar göğe ulaştırmaya çalışırken, özünü kaybetmemek ve yaşam kaynağını asla bırakmamak için köklerini de toprağın daha altlarına doğru salmayı sürdürüyordur. Sağlam köklü bir meşe olabilmek için çıkılan uzun bir yolculuk daha yeni başlamıştır. Sabır, teslimiyet, bakış açısı ve inanç ona ortalama 500 yıllık bir yaşam sunacaktır. 
Amerika’nın Güney Carolina eyaletinde bulunan Charleston kentindeki ‘Angel Oak’ isimli bir parkta 1500 yaşını aşmış bir Meşe ağacı bulunuyor. Boyu yaklaşık 27 metre. Gövde genişliği 20 metre olan bu ağaç, dallarının yayılması ile birlikte yaklaşık 1600 m2’lik bir alanı kaplıyor. Sert kabuklu küçük bir meşe palamudu olarak başlayan bir hayatı 1500 küsur yıldır doğanın etkenleri ile bir birliktelik içerisinde sürdürüyor. Sürekli doğadan alıyor ve sürekli doğaya veriyor. Müthiş bir alışverişin görebilenlere gözle görünebilecek bir fotoğrafı. 
İnatla direniyoruz kime ve neye karşı direndiğimizin farkında bile olmadan. Kaçıyoruz gerçeklerden neden ve nasılına bakmadan. Daha dünyaya gelmeden 300 milyon spermden seçilmiş olan olduğumuzu fark bile etmeden, sanki sıradanmış gibi yaşıyoruz hayatı. Kendi değerimizi bilmiyoruz. Karşımızdaki insanların, karşımızdaki hayvanların, varlıkların, hiçbir şeyin kıymetini bilmiyoruz. Kimi zaman bir çiçeğe, kimi zaman bir böceğe, bir hayvana, makro çekilmiş bir fotoğrafa bakarak ‘Yüce Allah neler yaratıyor’ diyebiliyoruz ama kendimize bakmıyoruz bir türlü. Kıymetimizi değerimizi bilmiyoruz. Her kim olursanız olun, sahibi olsanız veya olmasanız, önünüze getirip Kaşıkçı elmasını koysalar, elinize de bir çekiç verseler ve bunu kır deseler kaçınız tereddüt etmeden çekici o paha biçilmez elmasın üzerine indirebilir. İçtenlikle cevap verin. Hemen hemen kimse yapamaz bunu. Oysa o bir taş. Siz ondan fersah fersah daha değerlisiniz. Karşınızdaki insanlar o taştan fersah fersah daha değerli. O insanları nasıl kırabiliyorsunuz? İnsanın değerini bilmedikten sonra bizim hedefe ulaşabilme gibi bir lüksümüz yok. Çünkü kendi değerini bulamayan, yaratanının yüceliğini çok zor yakalayabilir. 
Bir meşe palamudundan çıktık yola, insanın özüne kadar geldik ne güzel. Lütfen değerinizin farkına varın ve size o değeri verene teslim olmayı deneyin. Hepinize İyi Pazarlar Diliyorum. Dostçakalın…’
BUYURUN MÜŞTERİ HİZMETLERİ 
Sevgili Dostlar aşağıdaki diyaloglar işkembe-i Kübra’dan uydurulmuş şeyler değildir. Firmaların, kurumların müşteri hizmetleri departmanlarındaki kayıtlardan birebir alınmış diyaloglardır. Pazar Pazar keyiflenmeniz için yayınlamak istedim. İyi eğlenceler. 
 İyi günler. Ben Yeşim. Nasıl yardımcı olabilirim?
- Hörmetler. Akbank'ın telefonunu verir misiniz?
- Beyefendi, burası Yapıkredi. Akbank'ın numarasını 118'den öğrenebilirsiniz.
- Allah Allah! Biz bilmiyor muyuz? İkiniz de bankasınız işte; ölür müsün bi yardımcı olsan?
- Bilmiyorum telefonu beyefendi.
- Bilen biri vardır bir sor bakalım yanındakilere.
- Kimse bilmiyor beyefendi.
- Ne zaman sordun da cevap veriyorsun?
-------------------------------------------------------------------------------
- İyi günler. Ben Sedef. Nasıl yardımcı olabilirim?
- Kaç Para?
- Pardon?
- Borcum kaç para kardeşim!
- Kimle görüşüyorum?
- Günde on sefer arıyorsunuz borcu ne zaman yatırıcan diye, şimdi de tanımıyor musunuz?
- Beyefendi, günde binlerce insan arıyor. Kendinizi tanıtmazsanız nereden bilebiliriz kim olduğunuzu?
- Selim Yurd... ben.
- Kayıtlarınıza ulaşacağım, bir saniye... Evet, 1,350 lira 87 kuruş borcunuz var efendim.
- Bu mu yani olay? Koca banka ben 1,350 lirayı verince rahatlayacak mı?
- Beyefendi bu bir borç ve gecikmiş bir borç. Ödemeniz gerekiyor maalesef.
- Ben de biliyorum; onun için aradım işte. Adamı hasta ettiniz be on gündür... Neyse yolla birini alsın parayı.
- Affedersiniz beyefendi, siz en yakın şubeye yatıracaksınız parayı.
- Ne demek? Yolla birini, alsın parayı ya! Bir de orda sıra bekleyeceğim; oldu be, dükkânımı kapatayım. Şubeden birini gönderin öyleyse.
-----------------------------------------------------------------------------------
- Telefonunuza bir şifre gelecek, şifreyi almalıyım.
- Telefon eşimde.
- Tamam, söyleyin eşinize şifreyi okusun.
- Tamam, gidip şöyleyim, geliyorum.
- …
- Geldim şimdi işlemi yapabilir misiniz?
- Şifre?
- Tamam, şifreyi okudu kendisi!
- Nasıl?
- Okusun dediniz, okudu. Ben gördüm okuduğunu. Hanımefendi inanmıyor musunuz? Aaa, işlemi yapın lütfen!
-----------------------------------------------------------------------------------
- Annenizin kızlık soyadını öğrenebilir miyim?
- Benim anamın bir ayağı çukurda, kızlığı mı kaldı?
-----------------------------------------------------------------------------------
- Medeni Durumunuz?
- Erkeğim.
------------------------------------------------------------------------------------
- İyi günler, Erdinç beyle görüşebilir miyim?
- Babam tuvalette. Hem de yeni girdi, bir saat çıkmaz şimdi.
-------------------------------------------------------------------------------------
- İyi günler. Ben Mukadder. Nasıl yardımcı olabilirim?
- Cüzdanımı kaybettim.
- Anlıyorum. Peki, ben nasıl yardımcı olabilirim? 
- Her şey gitti, kartlar martlar; karakoldayım, ifade veriyorum, arayıp haber veriyim dedim.
- Anlıyorum, ama ben size nasıl yardımcı olabilirim beyefendi? (Bunu sormaya mecburdur. Telefonu kapatma hakkı yoktur.) 
- İptal et kartlarımı, harcama yapmasın deyyuslar. 
- Cem bey şu an Omo müşteri hizmetleri hattındasınız. Bankanızın müşteri hizmetlerinizi aramalısınız. 
- Hepsi aynı değil mi ya? Sen hallediver bacım, kapattır kredi kartlarımı neyimi. 
- Cem bey görüşme sürem bitmek üzere. Eğer Omo ile ilgili bir sorununuz yoksa telefonu kapatmak zorundayım. 
- Nereye kapatıyorsun bacım; bütün deterjanların üstüne yazmışsınız telefonunuzu, "her türlü sorununuz için arayın" diye, arıyorum yardım edemem diyorsunuz. Hay ben sizin...  (Şahıstan sunturlu bir dizi küfür yendikten sonra "tekrar telefonu kapatmak zorundayım" denilerek kapatılmıştır.)
---------------------------------------------------------------------------------
- İyi akşamlar Türk Hava Yolları mı?
- Evet efendim. Size nasıl yardımcı olabilirim?
- Trabzon-İstanbul arası ne kadar sürüyor acaba?
- Bir saniye efendim.
- Teşekkürler, iyi akşamlar.
---------------------------------------------------------------------------------
- Çocuğumla ben uçacağım, oğluma çocuk fiyatı istiyorum, ne kadardı?
- 2 yaşına kadar ücretsiz, 12 yaşına kadar %15 indirimli efendim. Kaç yaşındaydı?
- 32.
---------------------------------------------------------------------------------
(Gecenin ikisi)
- Ben bir imac kullanıcısıyım.
- Buyrun hanımefendi, sorun neydi?
- Benim cd sürücümden içeri sinek girdi.
- Anlayamadım efendim?
- Imac'ime sinek kaçtı. Görüyorum, yürüyor içerde.
- Böcek ilacı falan sıkın isterseniz.
- Bir şey olmaz mı?
- Bilmem? Aslında biz imac’e destek vermiyoruz. Vestel olsaydı yardımcı olabilirdim.
----------------------------------------------------------------------------------
- Merhaba. ben Batur. Nasıl yardımcı olabilirim?
- Benim telefonda bir problem var yönlendirme ile ilgili…
- Peki, ilk önce telefonunuzun ”menü’ tuşuna sonra da ”5” tuşuna basın…
- Evet… Tamam…
- Ekran da ne var şimdi?
- Show TV…
TEMEL’CE..
Temelin ayağında bir teki siyah bir teki beyaz çorabı gören arkadaşı soruyor;
-"Gözlerime inanamıyorum bu nasıl çorap ?"
Temel:
-"İnanmayacaksın ama evde bunlardan bir çift daha var!..."
GÜNÜN ÖZÜ..
İnsanın bilmesi gereken tek şey, bir şey bilmediğini bilmesidir. (Amak-ı Hayal / Filibeli Ahmed Hilmi)
Bu yazı toplam 190 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37