1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Baba-Oğul, Balkan turu
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Baba-Oğul, Balkan turu

A+A-

Ailem, Makedonyalıdır. Balkan topraklarına doğal olarak bir ilgi duyuyorum. O topraklarda 500 yıl hüküm sürmüş bir ecdadın torunu olarak, Ecdadı Fatihan olarak da kendimle gurur duyuyorum. Anne ve babası, yani ataları Makedonya topraklarından göç etmiş bir ailenin çocuğu olduğumdan, küçüklüğümden beri büyüklerimizin göç anılarıyla büyüdüm. Bu yetmezmiş gibi, halen hayatta olan annem de 60 yıldır oraları anlatıp duruyor. Eşim ve çocuklarım da adeta ezber etti. Geçen yıl eşimi götürmüştüm, bu yıl oğlum Barış’ı götürdüm. Anlatılanları yerinde görsünler, gönül köprümüz hiç yıkılmasın, hep ayakta kalsın diye…
Yunanistan, Makedonya, Kosova ve Bulgaristan’ı kapsayan Balkan turumuz, Edirne İpsala Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a girişle başladı. Türk-Yunan doğal sınırı olan Meriç Nehri’ni geçerken, suyun öbür tarafına geçmek, suyun öbür tarafından gelen bir ailenin mensubu olarak bana bir kez daha heyecan verdi. Oğlum ise daha ziyade Meriç Nehri’nin tam ortasındaki Türk-Yunan askerlerinin adeta burun buruna nöbet tutmalarıyla ilgilendi.

ÖNCE KAVALA VE SELANİK
Yolculuğumuz Yunanistan’ın Ege Denizi kıyısındaki iki güzel kenti Kavala ve Selanik ile başladı. Kavala bizim Bodrum, Selanik bizim İzmir’in adeta birer kopyası. Selanik’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya geldiği evi ziyaret ederken çok duygulandık. 
Yolculuğumuz Makedonya’ya doğru devam ederken, bomboş ovada adeta sadece bizim otobüsümüz ilerliyordu. Yunanistan donuk, üretmeyen, çok ruhsuz bir ülke. Ama Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi, yani bir Haçlı Kulübü’nün kurucusu olduğu için de üretmediği halde bol bol tüketen şımarık bir çocuk… 
Kafe ve lokantalarda fiyatlar 1 Euro’dan başlıyor. Ama biz 1 Euro’yu 6 TL ile çarpınca ortaya astronomik rakamlar çıkıyor. Son 5 yıldır her yıl gelirim, fiyatlar hep aynıdır. Ama her yıl TL, Euro karşısında katlanarak değer yitirdiği için aynı kahveye her yıl daha çok TL ödemek zorunda kalmamız çok acı.

ÖNCE OHRİ 
Makedonya’nın en güzel kentlerinden Ohri’ye gidiyoruz. Ohri, göl kenarında bulunan bir şehir. Gölün karşı kıyısı Arnavutluk. Ohri Gölü’nde turistik geziler yapılabiliyor ve Ohri Gölü’ne girilip yüzülebiliyor. Göl çevresinde oteller ve bungalov tarzı evler bulunuyor. Göl çok soğuk olduğu için dileyen göl kenarındaki otellerin havuzuna da girebiliyor. Gölde yetişen bir balığın pullarının sedefle karıştırılmasıyla elde edilen İncisiyle ünlü olan Ohri çarşısında çok uygun fiyatlarla takılar satışa sunuluyor. Ohri’de adım başı seyyar inci satıcısına denk geliyorsunuz. Gece hayatını sevenler için de Ohri merkezinde çok sayıda bar ve kulüp bulunuyor. Yaklaşık 500 yıl kadar Osmanlı egemenliğinde kaldığı için mimarisinde çok fazla Osmanlı etkileri görülüyor.

SONRA ÜSKÜP
Ve başkent Üsküp’teyiz. Osmanlı’nın tam 532 yıl hüküm sürdüğü, Rumeli topraklarını yöneten Rumeli Beylerbeyi’nin oturduğu Üsküp… Eski Türk çarşısı dükkanlarıyla, tabelalarıyla, esnafıyla, pazarı ve camileriyle, küçük bir Türkiye idi sanki. O an Üsküplü şair Yahya Kemal’in şu mısraları aklıma geldi:

Vaktiyle öz vatanda bizimken, bugün niçin
Üsküp bizim değil? Bunu duydum için için
Kalbimde bir hayali kalıp kaybolan şehir
Ayrılmanın bıraktığı hicran derindedir!
Çok sürse ayrılık, aradan çok geçse sene
Biz sende olmasak bile sen bizdesin gene.

KOSOVA’YA GEÇTİK 
Üsküp’te üç gün geçirdikten sonra dost ve kardeş Kosova’ya geçtik. Prizren’de harika saatler geçirdikten sonra tekrar Üsküp’e döndük. Türkiye’ye dönüşümüz ise bu kez kuzeyden oldu. Bulgaristan topraklarını baştan başa geçerken başkent Sofya’nın kent merkezindeki azamete, tarihi binaların güzelliğine tekrar hayran kaldık. 
Sabah ezanında Edirne Selimiye Camii önündeydik. Sabahın beşinde açık olan ciğercide nefis tava ciğerini afiyetle yerken, Kocaeli’nin yolunu tuttuk. Anlatacak o kadar ayrıntı var ki… Ama size tavsiyemdir, Rumeli topraklarını dizilerden değil, bizzat gidip görerek tanıyınız. Sadece Makedonya’ya altı ayda Türkiye’den 70 bin turist gelmiş. Siz de gidebilirsiniz. Hem kendinizi yabancı hissetmezsiniz. Henüz sahtekarlığın, yalanın dolanın bulaşmadığı o bakir topraklarda ağız tadıyla bir gezi sizi bekliyor. 

yunan.jpg

YUNANİSTAN’DA FİYATLAR- Son 4 yıldır Balkanlara gidiyorum. Fiyatlarda 1 kuruş (cent) değişme yok. Yunanistan'ın en güzel kentlerinden Kavala'nın en uygun sahil kafesinde 1 hafta önce tarife buydu. Bugün yarın yine aynı. Ama cebinizdeki Euro aynı mı?
Not: Fiyatları 8'le çarpınız!

atanin-evi-002.jpg

ATA’NIN EVİ- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği Selanik’teki bu ev ve bitişiğindeki T.C. Selanik Başkonsolosluğu binası, Türkiye’nin tapulu mülkü. 

dantelli-agac.jpg

DANTELLİ AĞAÇLAR- Kosova’nın Prizren kentinde Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, bütün ağaçları kendi yaptıkları dantellerle kaplamışlar. 

dedesinin-evi.jpg

ATA’NIN DEDESİNİN EVİ- Makedonya Debre Jupa’ya bağlı Kocacık köyünde, TİKA tarafından restore edilen Atatürk’ün dedesi Kızıl Hafız Efendi’nin evi. 

kavala.jpg

KAVALA- Yunanistan’ın Ege Denizi kıyısındaki en güzel kentlerinden Kavala, bizim Bodrum’a benziyor. 

matka-kanyonu.jpg

MATKA KANYONU- Üsküp yakınlarındaki Matka kanyonuna adeta turist akını var. Bizim Yuvacık’taki Kilezdere havzasına benziyor. 

pleskavisa.jpg

PLESKAVITSA- Rumeli topraklarının en önlü köftesi Pleskavitsa böyle servis ediliyor. Bizim paramızla porsiyonu 12 TL. Küçük kolanın fiyatı ise 6 TL… 

prizren-001.jpg

PRİZREN- Kosova’da zamanın adeta durduğu, Osmanlı dönemini hala yaşayan Prizren kenti, adeta bir film setini andırıyor. 

sofya.jpg

SOFYA- Oğlum Barış ile Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya hayran kaldık. Meydanları ve azametli binaları mutlaka görmeniz gerek. 

sopska.jpg

ŞOPSKA- Makedonya’nın en ünlü salatası Şopska… Yanında sıcak hamur işi ve sarımsaklı mayonezle servis ediliyor. Fiyatı 12 TL… 

uskup-001.jpg

ÜSKÜP- Makedonya’nın başkenti Üsküp Meydanı bir hayli etkileyici. Makedonya Kralı Büyük İskender Heykeli, meydana ayrı bir hava katıyor.

Bu yazı toplam 1986 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.