1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Baca deyip geçmeyin!
Baca deyip geçmeyin!

Baca deyip geçmeyin!

Geçenlerde bu sütunlarda “Yeminli baca temizleyicisi”nden söz etmiştim. Kısaca hatırlatayım. Yeminli mali müşaviri biliyorsunuz ama çoğunuz yeminli baca temizleyicisini duymamışsınızdır. Biz

A+A-

Havalar soğudu, kış kapıda… Şimdi artık doğalgazlı, sobalı, bacalı mevzuları sıkça gündeme getiririz. Bugün bacadan giriş yapayım.

Geçenlerde bu sütunlarda “Yeminli baca temizleyicisi”nden söz etmiştim. Kısaca hatırlatayım. Yeminli mali müşaviri biliyorsunuz ama çoğunuz yeminli baca temizleyicisini duymamışsınızdır. Bizde yok ama bazı yabancı ülkelerde “yeminli baca temizleyiciliği'” mesleği var...

Belçika’da ve Almanya’da, bacaların yılda bir kez yeminli baca temizleyicisine temizlettirilmesi zorunlu kılınıyor.

Yangın halinde, sigorta, yangın tazminatını ödemeden önce soruyor;

-Son 1 yıl içinde bacanızı yeminli baca temizleyicisine temizlettiniz mi?

Yanıt hayır ise, sigorta yangın tazminatını ödemiyor. Yanıt evet ise, yeminli baca temizleyicisinin verdiği belge soruluyor. Belge de yanmışsa, yeminli baca temizleyicisinin adı sorulup, listeden kontrol ediliyor.

O kişinin adına rastlanır ve bacanın yeminli baca temizleyicisine temizlettirildiği saptanırsa, sigorta yangın tazminatını ödüyor...

Avrupa Birliği’ne girmek için kıçımızı yırtıyoruz, pek çok kanunu AB normlarına uydurmaya, değiştirmeye çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi Avrupa’da baca temizletmek bile kanunla zorunlu kılınmış. Bizdeki durum ise hala tavsiye niteliğinde...

•••

Baca yangınları en çok kış aylarında meydana geliyor. Bu yangınların sebebini temizlenmeyen bacalar oluşturuyor. Ev ve fabrika yangınlarının da çıkış sebeplerinden biri olan baca yangınları pek çok insanın zehirlenmesine yol açıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı verdiği hizmetle baca yangınlarının önüne geçerek can ve mal kaybını azaltmayı amaçlıyor. Kocaeli İtfaiyesi, bacalarda biriken kurumların potansiyel yangın tehlikesi oluşturduğunu vurgulayarak, kış öncesi vatandaşların mutlaka bacalarını temizlemesi uyarısını yapıyor. Baca yangınlarının en çok kış aylarında gerçekleştiğini bildiren Kocaeli İtfaiyesi, Kocaeli’deki binalarda oluşan yangınların yüzde 12’sinin bacalardan kaynaklandığına dikkat çekiyor.

•••

Kocaeli İtfaiyesi’nin verdiği bilgiye göre; 2009 yılında 224 baca yangını çıktı ve yapılan incelemeler sonucu bu yangınların temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı tespit edildi. 2010’da ise yılın ilk 8 aylık döneminde Kocaeli İtfaiyesi 156 baca yangınına müdahale etti. Baca yangınları en çok ocak, şubat, mart, nisan aylarında meydana geliyor.

Sonbaharda veya kış sonrası ilkbaharda gündeme gelen teknik konulardan biri olan baca temizliği, soba zehirlenmelerinin de önüne geçiyor. Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engellerken oluşan parçacıklar da bacalarda ciddi tıkanıklıklara sebebiyet veriyor. Temiz bir bacanın, yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağladığı ve çevre kirliliğini de önlediği ifade ediliyor.

•••

Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbon monoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca çıkan yangınlarda da milyarca liralık maddi zarar meydana geliyor.

Kocaeli İtfaiyesi, havaların soğuması ile birlikte baca temizliği konusunda yoğunluk yaşanabileceğine dikkat çekerek son günleri beklemeden baca temizliklerinin yapılması konusunda vatandaşları uyarıyor. Baca temizliği yaptırmak isteyen vatandaşlar itfaiyenin 0262 335 21 24 numaralı telefonundan bilgi alabiliyor. İtfaiye, kalorifer bacalarını baca başına 120 TL ve mesken bacalarını da baca başına 50 TL’ye temizliyor.

Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği'ne göre bacaların temizlik ve bakımının her yıl yaptırılması zorunlu. Doğalgaz bacalarının yılda bir, Fuel Oil - Mazot ve katı yakıt bacalarının yılda iki, restoran- otel mutfak sistemleri ve bacalarının çalışma yoğunluğuna göre 3 ile 6 ay arasında temizlettirilmeleri gerekiyor.

Aklınızda bulunsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.