1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Bağcıyı dövmeden üzümü yiyelim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Bağcıyı dövmeden üzümü yiyelim

A+A-
Böyle olacağını öngörüyordum ve bir süre önce de bu sütunlarda yazmıştım. Başkan Karaosmanoğlu, benim gözümde iyi insandır, düzgün adamdır. Elbette pek çok olaya siyaset gözlüğünün arkasından bakar. Siyasi nutuklar atması gerektiğinde “Çok büyük işler yaptık. Kocaeli’ye çağ atlattık” diyebiliyor.

Ama eminim vicdanında aslında geride kalan 10 yıllık süre içinde, hele hele Türkiye’nin diğer illeri ile kıyaslama yapıldığında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu yetki ve imkanlarla bu kente bekleneni veremediğinin de farkında. Bu şehirde hala ulaşım sorununu, trafik sorununu konuşuyoruz. Ne kadar karşı çıkarsak çıkalım, yeni AVM’ler, yeni limanlar yeni lojistik merkezleri geliyor.. Şimdilik yıllık 40-50 bin olduğu bilinen yıllık nüfus artışı, önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacak.

Üstümüzden geçen araç sayısı, araba, tomruk, çelik rulo, inşaat malzemesi, hafriyat taşıyan TIR’ların sayısı daha da artacak.

Biryandan da AKP açısından çok önemli olan 2015 genel seçimleri yaklaşıyor. Şimdi, Büyükşehir hizmet anlamında, yeni dev projeler anlamında yeni ve büyük hamlelere hazırlanıyor.

Ben bütün ömrümü bu kentte ve gazeteci olarak yaşadım. Siyasi görüşümü, yaşam biçimimi kimseden saklamadım. Seçim olduğunda kime oy verdiğim bilinir. Bu işi yaparken hiçbir zaman amacım bağcı dövmek olmamıştır. Bu kentin yaşam standartları yükselsin, bu kentteki insanlar daha rahat ve konforlu yaşasın isterim. Yani amacım her zaman üzüm yemektir.

…….

Şimdi Büyükşehir, kendi eksiklerinin de farkında olarak hem de yaklaşan genel seçimlerin heyecanına kapılarak bir dizi yeni atılım projesi ile önümüze çıkıyor. Geçen cuma günü Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan önemli bir protokol imzaladılar.  Ayrıca basın toplantısı yapıldı, hedeflenen trafik ve ulaşıma yönelik projeler kaba hatları ile açıklandı.

Bu basın toplantısının yapıldığı cuma günkü gazetenin manşetine, kavşak projeleri ile ilgili ön haberi koymuş, “Yeni maketlerimiz oldu” diye başlık atmıştım. Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, basın toplantısına katılan arkadaşımız Murat Yoldaş’a, “İsmet Çiğit’e selam söyle. Bu maketlerin hepsi yakında gerçek olacak” demiş.

Yeni bir hamle, yeni bir heyecan dönemi başlıyor. Büyükşehir’in, Başkan Karaosmanoğlu’nun, Genel Sekreter Tahir Büyükakın’ın artık çok geciktiklerini ve biran önce bir şeyler yapmaları gerektiğinin farkında olduklarını hissediyorum.

Bu ay içinde inşaatına başlanması planlanan Goodyear Köprülü Kavşağı işi, çok önemli bir projedir.  Değerli arkadaşım Cengiz Kavan’ı, bu projenin maliyeti olan 24 milyon TL’lik yükün altına girdiği için özel olarak kutlamak isterim.

D-100 karayolu Goodyear kavşağındaki projenin, aynı bölgede bulunan Symbol AVM ile birlikte önümüzdeki mayıs ayında, yani 6 ay içinde tamamlanacağı sözü verildi. Bu sürenin çok iddialı hedef olduğunu düşünüyorum.  Önümüzdeki yılın eylül başına bitirsinler, ben razıyım.

Büyükşehir’in asıl hedefi, Yarımca’daki Rota Limanından, Uzunçiftlik çıkışında bulunan Özdilek AVM’ye kadar D-100 üzerindeki bütün kavşaklardan trafiği kesen ışıkları kaldırmak.

10 yıl önce de biz bu hikayeyi dinlemiştik.  Öyle bir D-100 yaptılar ki, bu şehrin insanlarını 100 metrede bir ışıkta durdurdular; tomruk taşıyan, araba taşıyan TIR’lara kesintisiz yol hazırladılar.

Bu defa Büyükşehir’in daha kararlı ve daha hırslı olduğunu düşünüyorum. Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli sorunları çok birikmiş, büyümüş bir şehir. Biz önce master planı yaptırdık. Şimdi bu planın uygulamasına geçiyoruz” diyor. Yani yeni bir dönemin başladığına işaret ediyor.

Kent halkı olarak da, yerel basın olarak da hayata geçirilmeleri halinde ilimizi bir hayli rahatlatacak bu projelere destek vermek zorundayız. Elbette kent adına maliyetlerini, inşaat sürecini, verilen vadeler içinde işlerin bitip bitmediğini yakından takip edeceğiz. Şahsen ben, zaten bu işlere meraklı olduğum için bu takip konusunda söz veriyorum.

Tabii, yapılan bu açıklamaların ardından yine bu projeler masal, önümüze konulan renkli maketler rüya olursa, bunun hesabını sormak da boynumuzun borcu olacaktır.

……

İlimiz bir yandan Toplu Liman Merkezi haline geliyor. Bir yandan Türkiye’nin en büyük lojistik depoları bu bölgede kuruluyor. Diğer taraftan nüfusumuz çok hızlı artıyor. Zaten Büyükşehir bu açıkladığı projeleri biran önce uygulamak zorunda. Aksi halde, 5 yıl sonra bu şehirde yaşanmaz. Bir de Yürüyüş Yoluna dokunmadan geçecek bir tramvayımız olursa bizim şehrimiz önemli bir hamle yapmış olacaktır.

Kuşkusuz son 10 yıldaki tecrübelerden kaynaklanan bir şüphe hepimizin kafasında mevcut. Ama ben yine de umutluyum. Büyükşehir’de yeni bir dönem başlıyor. Başkan Karaosmanoğlu, bugüne kadar yapılanların eksik ve yetersiz olduğunun farkında diye düşünüyorum. Genel Sekreter Büyükakın’ın, kendi döneminde büyük işlere imza atmak konusunda hırsı olduğunu biliyorum.

Görelim bakalım. Bir başlasınlar. Bu defa neler yapacaklar. Biz de, her fırsatta bağcıyı dövmek saplantısından kendimizi kurtarıp, üzüm yemek adına kent yöneticilerine son bir şans tanıyalım.

 

 

Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.