1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Bağımsız olmak için güçlü olmak şarttır
Bağımsız olmak için güçlü olmak şarttır

Bağımsız olmak için güçlü olmak şarttır

Giderek yaklaşan yerel seçimler, elbette ilimizde siyasetle ilgilenenler için, siyasi partilerde görev yapan ve siyasetten gelecek bekleyenler için çok ciddi bir sınav olacak. Bu seçimlerin sonuçlarına

A+A-

Giderek yaklaşan yerel seçimler, elbette ilimizde siyasetle ilgilenenler için, siyasi partilerde görev yapan ve siyasetten gelecek bekleyenler için çok ciddi bir sınav olacak. Bu seçimlerin sonuçlarına bağlı olarak siyaset sahnesindeki kimi aktörlerin siyasi geleceği kapanacak. Kimileri için, hemen bir yıl sonra yapılacak genel seçimlerde milletvekili olmanın, kimileri için beş yıl sonraki yerel seçimlerde aday olmanın yolu açılacak.

Bu seçim dönemi, yerel medya için de çok ciddi bir sınav olacaktır.

Yerel medya içindeki yalakaların, çıkarcıların, şantajcıların, fikirlerini menfaat karşılığı satanların, parayla makale yazıp, manşet atanların ipliği bir kez daha pazara çıkacaktır.

Çok iddialı biçimde ve altını çizerek yazıyorum: Kocaeli’deki en güçlü, yegane bağımsız ve tarafsız yerel medya kuruluşu ÖZGÜR KOCAELİ gazetesidir.

Hiçbir siyasi kurum ve siyasi kişi ile göbek bağımız olmadı, olamaz. Bu gazete sırtını siyasetçilere, siyaset kurumlarını dayamamış, geleceğini yerel seçimlerde seçim kazanacak Belediye Başkanlarının kişiliğine endekslememiştir.

Hiç kimseye hiçbir kuruma nakit borcumuz da, vefa borcumuz da yok. 

Bu kent halkından aldığımız, samimi ve paha biçilmez destek nedeniyle güçlüyüz. Bu güç nedeniyle bu kentteki yegane bağımsız, tarafsız, yanar döner olmayan yerel basın kuruluşuyuz.

Bu gücü ve güveni, herhangi bir belediye başkanının, ya da siyasette bir yerlere gelmek isteyenlerin üç-beş kuruşuna, satın alacağı 300-500 gazeteye satmadık, satmayız.

Ben herkesle, her siyasi görüşten, her yaşam biçiminden, her sosyal sınıftan insanla temas halindeyim. Kapımız herkese açık.

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin bu kentteki en üst seviyedeki temsilcileri de benim dostum. Sokakta karşılaştığım zaman içtenlikle kucaklaştığım, BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya da benim dostum. AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ile ne kadar samimi görüşüyorsam, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’a da kendimi o kadar yakın hissederim. Hiç kimseye daha uzak, ya da daha yakın değilim.

Özellikle son zamanlarda, Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim biçimi ve anlayışını eleştiren yazılarım arka arkaya geldi. İçtenlikle itiraf ediyorum; Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu çok üzdüğünü, kırdığını bildiğim yazıları yazarken, ben de üzülüyorum. Ama bu benim işim, doğru bildiğimi, doğru gördüğümü yazıyorum. Çünkü biliyordum ki, arkamda bu kent halkının gücü var. Beni, yazılarımı, bu gazeteyi ancak bu gazetenin okurları yargılar.

30 Mart 2014’de ilimizde 13 belediyede seçim yapılacak. Mevcut belediye başkanlarından herhangi birinin seçim kazanması ya da kaybetmesi gibi bir beklentimiz, tavrımız, hesabımız yok. Herhangi bir partinin, herhangi bir belediye için göstereceği adayları belirlemek gibi bir çabamız, çalışmamız, herhangi birine angajmanımız yok.

Biliyorum ki bu kentte bazı şeyleri değiştirecek, kimilerinin aday olmasını sağlayacak ya da kimilerinin aday olmasını engelleyecek güce sahibiz. Ama bu gücü kullanmayı,  bunca yıldır korumaya özen gösterdiğimiz ilkelerimize ihanet ve ahlaksızlık olarak kabul ederiz.

ÖZGÜR KOCAELİ, öyle ekonomik açıdan çok güçlü, çok para kazanan bir yerel medya şirketi değildir. Bu gazetenin sahibi bizler, hiçbir zaman bol para içinde, lüks bir yaşam sürmedik. Çocuklarımız yurt dışında, özel okullarda okumadı. Bu yaştan sonra, her gün oramızda buramızda yeni arazlar çıkarken, karakter değiştirecek halimiz de yok.

Tek çabamız, baba yadigarı bu müesseseyi ayakta tutmaktır. Bu da, sizin, okurun, kent halkının desteğiyle olacaksa olur. Bugün falanca siyasetçiden, öbür gün filanca siyasetçiden beslenerek ayakta kalacaksak, bu işi bırakır, kenara çekiliriz.

Aynı tavır, bu kentteki sanayici, işadamı geçinen kimi çevrelere karşı da gösterilir. Kimi reklam müşterileri geliyor; “Şu reklamımı yayınlatacağım. Filanca gazete 3 kuruşa yayınlıyor. Aynı fiyata siz de yayınlarsanız veririm” diyorlar.

“Yok”  diyoruz.  “Filanca gazetede bu reklam 3 kuruşa yayınlıyorsa, bizim gazetede 30 Kuruş’tan aşağı olmaz. Git reklamını o gazetede yayınlat.”

Sizden, okurdan aldığımız güçlü başımız dik.

Bu güce sahip olmayan, böyle bir güce sahip olmayı hak etmeyenlerin yanardöner halini de gerçekten çok iyi anlayabiliyorum.

Biz o duruma düşemeyiz. O duruma düşmektense, yok olmayı tercih ederiz.

Siz bizim arkamızda durun. Siz bize olan güveninizi eksiltmeyin. Siz, her gün bu gazeteyi okumaya devam edin.

Biz de bu güçle, bu kentin çığlığı olmaya, bu kentte hata yapan herkesi eleştirmeye cesaretle ve bağımsızlıkla devam edelim.

Kocaeli siyasetindeki pek çok kişi, “satın alınabilir” gazetecileri, bizden fazla severler. Çünkü onlar kolay lokmadır. Atarsınız önlerine üç-beş kuruş, istediklerini yazdırırsınız. Biliyorum,  bu nedenle bu kentteki siyasi aktörlerin büyük bölümü bizi sevmez. Çünkü laflarını geçiremezler, satın alamazlar. Biçim gücümüz halktır. Bizim gücümüz, bu kentte her gün, bu kentteki diğer yerel gazetelerin toplamından fazla; ulusal gazetelerin bu kentteki günlük satış rakamlarından fazla satılıyor olmaktan gelir.

Ben buradan bir kez daha söz veriyorum. Bizim fikrimizi, bizim yazılarımızı, bu gazetenin manşetlerini kimse satın alamayacak. Bu gazetede hiçbir haber, hiçbir yorum çıkar ilişkisi ve beklentisi ile yazılmayacak. Benim atladığım, benim fark etmediğim ve bu taahhütlerime uymayan bir yazı veya haber olduğunda da lütfen beni uyarın. Gereğini yaptığımı hemen göreceksiniz.

Biz günü geldiğinde, Allah’ın huzuruna tertemiz çıkmaya, kimsenin günahını vebalini taşımadan gitmeye kararlıyız. Biz günü geldiğinde Bağçeşme’de Dündar Çiğit’e, Cevat Çetin’e hesap verirken  “Sizin izinizden bir adım şaşmadık” diyebilmek için bu işte kendimizi temiz tutmaya kararlıyız.

Yeni haftanın bütün okurlarım için sağlıklı ve huzurlu geçmesini diliyorum.

-İsmet Çiğit-

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.