1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bağımsız Sağlık-Sen’in talepleri ve teşekkürü
Bağımsız Sağlık-Sen’in talepleri ve teşekkürü

Bağımsız Sağlık-Sen’in talepleri ve teşekkürü

A+A-

BASK İl Temsilcisi Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız, Kocaeli Üniversite Hastanesi önünde sağlık çalışanlarının katılımıyla yaptığı açıklama öncesinde pandemi dönemi ve görev başında şehit olan sağlık çalışanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Dünyayı kasıp kavuran pandemi döneminde ülkemizin sağlık çalışanları bir ekip olarak cephenin ön saflarında gecelerini gündüzlerine katarak başarılı bir mücadele verdiğini belirten Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız, "Sağlık çalışanlarımızın devletimiz ve milletimizle birlikte verdiği bu mücadele dünyada da takdir toplamıştır. Kocaeli Üniversitesi’nin sağlık çalışanlarıyla birlikte buradan ülkemizin her yerinde özveriyle görevlerini yürüten sağlık çalışanlarımıza Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen olarak şükranlarımızı sunuyor; pandemi döneminin bir an önce biterek tüm sağlık çalışanları ve vatandaşlarımızın güneşli günlere dönmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sağlık çalışanlarına üç ay ek ödeme performanslarının %100 artırımlı ödenmesi talimatı verdiğini belirten Ayıldız, “Ancak adaletsiz döner sermaye performans uygulaması nedeniyle Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu bu karar uygulamada vücut bulamamıştır. Hatta sağlık çalışanları arasında adaletsizliği daha da körükleyerek personel arasında huzursuzluğa sebep olmuştur. Bazı hastanelerimizde görev yapan hekimlerimiz performans ek ödeme adaletsizliğini gidermek için kendi ek ödemelerinden idari personele ödeme yapmışlardır.” ifadelerini kullandı.

BASK İl Temsilcisi ve Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız şunları söyledi: “Ulusal Basına sürmanşetten verilen sağlık çalışanlarının maaşlarına % 100 zam başlıklı haberler de bu olayın tuzu biberi olmuş, tüm sağlık çalışanlarını üzmüştür. Gerçekte böyle bir şey olmamıştır. Sağlık çalışanların gerçeğin böyle olmadığını kimseye anlatamamışlardır. Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan Genel İdare Hizmetleri Sınıfı personeli ve birçok sağlık çalışanı verildiği iddia edilen bu artırımlı ödemeden faydalanamamıştır. Hatta bu ödeme sahadaki kahramanlarımız arasında motivasyonun düşmesine neden olmuştur.

Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanları pandemi döneminde filyasyon çalışmaları kapsamında Sağlık Bakanlığının sistemi üzerinden bildirilen Covid-19 hastalarını cumartesi pazar da dahil olmak üzere günlük takip etmelerine karşın bu çalışanlarımıza da herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Aile hekimleri ve Aile sağlığı çalışanlarının da emeklerinin karşılığının ödenmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim kurumlarına bağlı üniversite hastanelerine Covid-19 ile mücadele için yeterli ödenek gönderilmediğinden çalışanların tümü tavan ödeme alamamıştır. Bu da motivasyonun düşmesine neden olmuştur. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının yetkili sendikası olan sendikamızca kadro ayrmaksızın tüm sağlık çalışanlarımıza tavandan performans ödemesi yapılmasını istiyoruz 4/B kadrosunda olup Covid-19’la mücadelede önemli görevler üstlenen arkadaşlarımız performans ek ödemeden yararlamamadıklarından ek ödeme alamamışlardır. Bu arkadaşlarımızın da mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.

Sağlık çalışanlarımızın acil çözüm bekleyen talepleri şunlardır:

Pandemi döneminde görevi başında ölen sağlık çalışanlarının şehit sayılması

Unvan gözetmeksizin 3600 ek gösterge

Sabit ödemelerin maaşlara eklenerek, emekliliğe yansıtılması

Seyyanen tüm sağlık çalışanlarına 1.000 tl zam yapılması

Gece ve hafta sonu tutulan nöbetlerin artırımlı ödenmesi

Kurum içindeki farklı kadro düzenlemelerinin kaldırılması

Kalitesiz ve besin değeri düşük yemek dağıtım modelinden vazgeçilmesi

Yıpranma payının 90 güne çıkarılması

Bütün bunlar yapılırken adaletli olunması, kurum ve kuruluş (ASM, İSM, Hastane) ayrımı yapılmaması

4/B’lilere kadro verilmesi ve eş durumu tayinlerinin yapılması

Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ayyıldız, “Pandemi sürecini başarılı bir biçimde yöneten sağlık bakanımız Fahrettin Koca’ya Bilim Kurulu Üyelerine, Pandemi sürecinde evlerinde kalarak, zorunlu olmadıkça evden çıkmayarak verilen büyük mücadeleye katkısını sunan, evlerinin balkonundan bizleri alkışlayarak bizlere desteğini sunan aziz milletimize de teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.