1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Bağımsız savunma, en önemli unsur”
“Bağımsız savunma, en önemli unsur”

“Bağımsız savunma, en önemli unsur”

1 Ağustos-5 Eylül tarihlerini kapsayan Adli Tatil sona erdi, yeni Adli Yıl başladı. Yeni Adli Yıl’ın başlaması nedeniyle dün Valilik bahçesinde Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu

A+A-

1 Ağustos-5 Eylül tarihlerini kapsayan Adli Tatil sona erdi, yeni Adli Yıl başladı. Yeni Adli Yıl’ın başlaması nedeniyle dün Valilik bahçesinde Atatürk Anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu. Valilik önündeki törene Kocaeli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Özcan Yıldız, Adalet Komisyonu Başkanı ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yusuf Coşkun, Vergi Mahkemesi Başkanı Ramazan Kil, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu başta olmak üzere hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Bu törenin ardından Kocaeli Barosu’nda bir basın toplantısı düzenlendi. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu yaptığı açıklamada, geciken adaletin, adalet olmadığını bir kez daha yineledi. Solakoğlu, yeni adli yılın yargıçlara, savcılara, avukatlara ve yargı emekçilerine, ülkeye ve hukuk sistemine fayda ve güzellikler getirmesini diledi ve şöyle devam etti:

“-Hukuk devleti, siyasal ve yargı sistemini, hukukun üstünlüğü ilkesine göre biçimlendirmiş bir devlettir. Hukuk devletinde kuvvetler ayrılığı öçümsenmiştir ve temel hak ve özgürlükler anayasal koruma altına alınmıştır. Temel hak ve özgürlüklerin korunmasında en önemli unsur ise yargı organıdır. Bu sebeple, yargının bağımsız ve tarafsız olması gereklidir. Bağımsız ve tarafsız yargının oluşabilmesi, yargı erkini kullanan yargıç ve savcıların, kendilerine yönelen her türlü baskıya karşı korunmaları ile mümkündür. Bu korunma, anayasada yer alan hakim ve savcı teminatının gerçekleştirilmesiyle sağlanabilir. Yargı bağımsızlığının unsurlarından biri de bağımsız savunmanın varlığıdır. Savunması kısıtlanan, baskılanan, görevini yerine getiremez hale konulan yargının, bağımsız olduğundan söz edilemez.”

YENİ ANLAŞMA UZLAŞMAYLA YAPILMALI

Baro Başkanı Solakoğlu, yeni anayasanın mutlaka uzlaşmayla hazırlanması gerektiğini de dile getirdi. Solakoğlu, “Yeni Anayasada kuvvetler ayrılığı prensibinin tam işlediği, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlandığı, bireysel hak ve özgürlüklerin tam korunduğu çağdaş, demokratik, hukuk devletinin gerçekleştiği yasal düzenlemeler mutlaka getirilmelidir” dedi. Solakoğlu şunları söyledi:

“-Yeni Anayasa tartışmalarından önce, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun düzenlendiği Anayasa’nın 159 ncu maddesi değiştirilmiştir. Değişiklikten önceki düzenlemede, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin kurul üyelerini, kurul üyelerinin ise Yargıtay ve Danıştay üyelerini seçtiği ‘kapalı kast’ sistemi şeklinde yapılandırılmıştı. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı kurulun doğal üyeleri idi. Çağdaş demokrasilerde olmayan bu yapının savunulması mümkün değildir. Ancak, değişiklikle getirilen düzenlemede de, Adalet Bakanı ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın kurul üyelikleri korunmuş, böylece Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda Adalet Bakanlığı’nın etkisi devam ettirilmiştir. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yeniden yapılanmasına yönelik düzenlemeler, ne yazık ki, tam yargı bağımsızlığını sağlayacak düzeyde değildir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.