1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bahaneler ve gerçekler
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahaneler ve gerçekler

A+A-

Kuşkusuz geçen sezon işimiz zordu. Yönetim acemiydi, takım neredeyse sıfırdan kurulmuştu. Ayrıca uzun bir süre antrenman sahası problemi de yaşanmıştı. Ancak tüm bu gerekçeler geçen sezon kaçan şampiyonluğun mazereti değildi. Hele hele son düzlüğe çok büyük avantajla girmişken. Arnavutköy, Edirne ve Ereğli maçlarındaki kayıplarla şampiyonluğu kendi ellerimizle Tekirdağ’a verdik. Her türlü olumsuzluğa, zorlu şartlara rağmen geçen sezon şampiyon olmamamız için hiçbir neden yoktu. Yeniden aynı şeyleri yazmak istemiyorum ama geçen sezon teknik ekipten kaynaklı hatalar şampiyonluğun kaybedilmesinde önemli rol oynadı.

ARADA UÇURUM VAR

Bu sezon başında Mesut, Oğuzhan, M.Emin gibi önemli takviyeler yapılsa da, yüzde 80 geçen sezonki kadroyla oynadık. Baktığımızda iki sezon arasındaki gerek takım, gerekse bireysel performans anlamında neredeyse uçurum var. Geçen sezon ite kaka kazanan, doğru dürüst futbol oynamayan bir takımımız vardı. Şöyle arkamıza yaslanıp rahat izleyebildiğimiz neredeyse maç yoktu.  Oysa bu sezon, ilk haftalardaki bocalamayı, iş bittikten sonraki süreci bir kenara koyun, 13 haftalık galibiyet serisi döneminde fişek gibi bir takımımız vardı. Geçen yıl gol atacağız, pozisyona gireceğiz diye 9 doğururken, bu sezon rakip ağları bombalayan, hemen her maç sayısız pozisyon üreten bir takımdık.

DEĞİŞİMİN, FARKIN MİMARI

Yönetimin tecrübesi, gelen oyuncuların katkısı, mevcutların bir arada oynama alışkanlığı mutlaka olumlu tabloda pay sahibi ancak iki sezon arasındaki büyük farkı sadece bu etkenlere bağlarsak yanlış yaparız, haksızlık ederiz.  Ortada kesinlikle teknik direktör farkı var. Ligi çok iyi tanıyan, çok iyi antrenman yaptıran,  futbolculardan azami verim alabilen teknik direktör bu büyük değişimin mimarıydı. Bunların dışında hani açık puan farkla birinciliğimizi grubun zayıf olmasına bağlayanlar var ya, bu konuda teknik direktörümüze katılıyorum. Hiç öyle değil.   Evet, iki sezon arasında fark var ama bu Kocaelispor’dan kaynaklanıyor.

HAKSIZLIK, SAYGISIZLIK OLUR

Bu sezonki takımla geçen sezonki grupta olsak yine rahat şampiyon olurduk. Tekirdağ takımına uzak ara yapardık. Geçen sezon kaçan şampiyonluğu acemiliğe, grubun zorluğuna, şartların olumsuzluğuna bağlamak ne kadar yanlışsa, gerçekten uzak bir yaklaşımsa, bu sezonki başarıda grubun güçsüzlüğünü, şartların iyiliğini öne sürmek o kadar haksızlıktır, emeğe saygısızlıktır.  İddiam şudur ki, yönetim acemiliği, takımın sıfırdan kurulması, fiziki şartların olumsuzluğu gibi dezavantajlara rağmen eğer Ergun Ortakcı geçen sezon olsa, belki bu sezonki gibi rahat olmazdı ama şampiyonluk mutlaka gelirdi.

FİZİKİ ŞARTLAR KONUSU 

 Bu arada iki sezonun fiziki şartlarını kıyaslarken hata yapmayalım. Tamam, geçen sezon başta idman sahası sıkıntısı çekildi ama sonradan bu aşıldı ve takım azımsanmayacak bir süre KEV’de konakladı. Yani sabah akşam çift idman, öğlen yemek, dinlenme gibi bir takımın en önemli fiziki şartları yerine getirildi. Bu sezon Vinsan tesisleri imkanı sağlandığı için saha sorunu olmadı ama takımın sabah akşam çalışıp öğlen dinlenebileceği bir olanak yoktu. Bu sezonki fiziki şartlar, geçen yıldan çok iyiydi diyenler var. Kesinlikle aynı görüşte değilim. Şartlar birbirine yakındı, hatta geçen yıl biraz daha iyiydi diyebilirim.

Sonuç olarak, iki sezon arasında kaçan ve gelen şampiyonluk farkının belirleyici olan ana faktörü teknik direktörlerdir.  Bunun dışındaki tespitler doğru da değildir, inandırıcı da.  

Kocaelispor, Antalyaspor ve bir anı

Arada köşeme konuk ettiğim kuruluşundan bugüne sıkı bir Kocaelispor taraftarı olan Erdoğar Kılıçcan’dan yeni bir mektup aldım. Erdoğar Ağabey geçen sezon Kocaelispor’un İstanbul’daki Tunaspor maçında başından geçen bir olayı yazmış, köşemde yayınlamamı istemiş. Duayen Kocaelisporlu büyüğümüze en derin saygılarımı sunuyor, ricasını emir kabul ederek yerine getiriyorum.

ERDOĞAR KIÇILCAN YAZIYOR:

“Geçen sezon Kocaelispor’un Bayrampaşa Tunaspor deplasman maçına gittim. Önce Bayrampaşa Stadı’na yöneldim, meğer orada başka bir maç varmış. Etrafımdakiler bana Tunaspor’un maçlarını oynadığı stadı tarif ettiler. Oraya gitmek üzere döndüm ki, yeşil siyah formalı ellerinde bayraklar olan 3 genç Kocaelispor taraftarıyla karşılaştım. Çocuklara, maç bu statta değilmiş ben de yanlışlık yaptım, oraya beraber gidelim dedim. Olur dediler. Maçın başlama saatine az bir zaman kaldığı için hemen bir taksi çevirip hep beraber stada yöneldik. Takside gençler Kocaelispor sloganlarını yüksek sesle atıyordu. Stada yaklaştığımızda taraftarlarımızın attığı slogan sesleri gelmeye başladı. Taksideki üç gençte aynı sloganı aynı güzellikte atmaya başladılar. Ben kendilerine Kocaeli’nde nerede oturuyorsunuz diye sorduğumda, ”Biz Antalyalıyız. Bizim tutkumuz Antalyaspor ve Kocaelispor” dediler. İkisinin Umuttepe’de ve birinin İstanbul’da üniversite talebesi olduklarını öğrenince şok oldum. Şaşırdım ve çok duygulandım. Bu arada stada gelmiştik, taksiye ödeme yapmak istedim ama bana taksi parasını ödetmediler. “Baba biz varken sana düşmez” dediler. “Ama çocuklar siz öğrencisiniz” demeye kalmadan ödemeyi yaptılar bile. Taksiden indik, küçük stat yükünü almış kapılar kapanmıştı bile. Onlar ısrarla bir kapıyı çalıp açılmasını sağladılar. Kapıyı açan görevli yer olmadığını, içeri alamayacağını söylediyse de onlar, “Biz İzmit’ten geliyoruz, hiç olmazsa babayı içeri al” diye ısrar ettiler. Görevli olumlu karşıladı ve beni içeri aldı. Çocuklara döndüm, ”Buraya kadar bana kader arkadaşlığı yaptınız siz giremezseniz olmaz” dedim. Bana, “Baba biz genciz, bir yolunu buluruz sen gir” dediler. Kocaelispor ve Antalyaspor arasında kurulan bu sevgi bağının ne kadar güzel bir şey olduğunu düşündüm. Bu tür sevgi bağının daha da güçlenmesini, hatta Kocaelispor’un başka diğer kulüplerle de dostluk bağlarını yeşertmesini ümit ediyor,  yönetim kurulu ve taraftar grubundan gereken adımları atmalarını rica ediyorum” 

Bu yazı toplam 1593 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum