1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bahaneyi, şikayeti bırak; tribüne koş
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahaneyi, şikayeti bırak; tribüne koş

A+A-

Bilet fiyatları pahalı, kombine fiyatları yüksek, stat uzakta, yollar kötü, ulaşım zor, o tribün neden kapalı, hava bozuk, geçen hafta kaybettik, vardiyama uymuyor vs. Maça gitmemek için o kadar bahanemiz var ki, say say bitmez. Sosyal medyada paylaşımların önemli bir bölümü bunlarla dolu.  Çok şikayet ediyoruz. Şikayet etmekle kalsak yine iyi yönetime şöyle yapın diye akıl vermeden de geri kalmıyoruz.  Herkes istiyor ki, kendine uygun koşullar olsun. Öyle bir dünya yok ki, herkesin memnun olacağı şartlar olsun. Tamam, seyirci için bu faktörler önemlidir, bahaneler araması da doğaldır.  Ama biz taraftardan söz ediyoruz. Taraftarın anlamı fedakarlık yapmaktır.  Ayda iki maç altı üstü. Bunun mazereti, şikayeti olur mu?  Biletler, kombineler pahalı da, kaç para?  Maçlık 10-15, sezonluk 120-150 TL. Allah aşkına beyler, yapmayın etmeyin. Nerelere ne paralar veriyoruz. Bir paket sigara kaç para?

SPORTİF BAŞARININ ALASI  
Tamam, öğrenci kardeşlerimi anlarım. Ki, onlara da bildiğim kadarıyla Hodri Meydan lideri ve gücü olanlar yardımcı oluyor.  Stadyumun uzaklığı, yolların yapılmamış olması sevgiliye ulaşmak için engel mi? Olmamalı elbette. Sonuçta yeni yapılmış bir stadyum, yollarla ilgili sıkıntı elbette zamanla ortadan kalkacaktır. Biraz zahmet çeksek ölür müyüz? Cumartesi akşamı vardiyasına uymayanlar isyan ediyor, pazar akşamına neden verilmiyor diye. İyi de kardeşim pazar akşamı olsa, başkasının vardiyasına denk gelecek. Unutmadan, bir önemli detay daha var. Türkiye’nin bir gerçeği vardır ya maça gitmek için sportif başarı en önemli faktördür diye. Transfer yasağına rağmen takımımız geçen haftaya kadar liderdi. Bu haftaki maça liderliğe ortak olarak çıkacak. Alın size sportif başarının alası.

MEVCUDU DOLDURALIM 
 Daha ne ister, beklersiniz.  Lütfen bahaneyi, şikayeti, hele akıl vermeyi bırakıp hala hazır koşullara uyalım, taraftarlık sorumluluğuyla sevdamızın yanında olalım. Bir nokta daha var. Hani kuzey kale arkası neden kapalı, UEFA üst tribün neden açılmıyor diye soruyoruz ya. Bu soruların, daha doğrusu bu tribünlerin açılmasına yönelik isteklerimizin karşılık bulması taraftarın elinde. Doldurun bu maçta açık olan tribünleri tamamen, görün bakın ertesi maç nasıl açılacak diğerleri de. Mevcudu dolduramazken, diğerlerinin açılmasını istemek mantıklı, haklı durmuyor. Sonra yönetim iş olsun diye o tribünleri kapatmıyor ki.  O tribünler açık olmasıyla, kapalı tutulması arasında ciddi bir maliyet farkı var. Yönetim elbette kulübün menfaatini düşünmek zorunda. Boş kalan tribün için ekstra para ödemek akıl karı iş değil. 

BİZE HİÇ YAKIŞMIYOR 
Yönetimin yaptığı uygulama doğru. Bunu bile bile hala aynı soruları sormak niye?  Dediğim gibi kuzey kale arkası ile UEFA üst tribününün açılmasını istiyorsak, önce mevcut yerleri dolduralım. Hiç merak etmeyin ki, bunu yaptığınızda sizin söylemenize gerek kalmadan yönetim ertesi maç tüm tribünleri taraftarın hizmetine sunacak ve bundan büyük mutluluk duyacaktır. Aslında bu konuyu kendimize dert etmeli ve yakışıksız durumu ortadan kaldırmalıyız. Devlet bize 33 bin kişi kapasiteli güzel bir stadyum yapmış ve biz dolmuyor diye kimi tribünleri kapatmak durumunda kalıyoruz. Türkiye’nin en önemli taraftar gruplarından birine sahip olarak hiç birimizin bu duruma kabul etmemesi, içine sindirememesi gerekir. Ki, dışarıdan bakanlar şaşırıyorlar. Bize yakışmayan bu görüntüyü ortadan kaldırmak elimizde. Diliyorum ki, cumartesi akşamı kimi tribünleri kapalı son maçı oynarız.  

Sloganımız, hedefimiz:
 “Her kulübe bir otobüs” 

Amatör kulüplerin en önemli ihtiyaçlarından biri otobüs. Her kulübün birçok kategoride takım var, her hafta onca maça otobüs tut, para dayanmaz. Kimi ilçe belediyeleri örneğin Kartepe, Derince gibi bu konuda gereken desteği sağlıyor ama örneğin İzmit merkezdeki kulüplerin böyle bir şansı yok. Aslına bakarsanız onca takıma, onca maça belediyelerin otobüs yetiştirmesi de hiç kolay değil. Aslında bu sorunu kulüplerin kendileri çözmeli. Ki, Bekirderespor bu işe öncülük etti. Kulübün eski başkanı Erdoğan Şentürk ve sponsorların katkısıyla kulüp bir otobüs sahibi oldu. Artık Sarı-Siyahlı takım maçlara kendi otobüsüyle gidiyor, belediye araç verir mi gibi sıkıntı yaşamıyor. Dolduruyorlar mazotu o saha senin, burası benim gidiyorlar.

top-aglarda-008.jpg

MALİYET 10-15 BİN TL 
Kimseye el açmıyorlar, kimsenin kapısını çalmıyorlar. Hatta müsait olduğunda isteyen kulüplere otobüsü tahsis bile ediyorlar.  Başkan Sabri Yıldız ile konuştum. Göreve gelirken iki büyük hayali olduğundan söz etti, birincisi 44 bin TL tutarındaki vergi borcunu ödemek, ikincisi kulübün bir otobüsünün olması. Vergi borcunu bitirmişler, otobüsü de aldılar. Böylece Yıldız’ın kurumsal anlamda iki hayali gerçekleşmiş oldu. Artık sırada sportif başarı var. Yıldız’a sordum, otobüsün normal fiyatı 20 bin TL imiş, sahibi indirim yapmış 15 bin TL’ye mal olmuş. Kulüplerin işini görebilecek düzeyde 7-8 bin TL’ye de otobüsler varmış. Son derece makul rakam bunlar.

SORUN ORTADAN KALKAR 
Bugün tamamı olmasa bile kulüplerin çoğunluğu çok rahat otobüs alabilir. Böylece herkes kendi işini halleder, sorun ortadan kalkar. Yetişmediği yerde belediyelerden yardım istenebilir. ASKF bence kulüpleri otobüs almaları konusunda teşvik etmeli. Hatta kaynak bulmalarına yardımcı olmalı. Bunu “Her kulübe bir otobüs” sloganıyla kampanyaya dönüştürüp tüm kulüplerin otobüs sahibi olması sağlanabilir. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilçe belediye başkanları da bu konuda ciddi destek sağlayabilir, kaynak aktarabilir. Böylece belediyeler de yükten kurtulur, rahat eder. Otobüsler farklı hizmetler için tahsis edilir. Bekirderespor ilk adımı attı, diliyorum devamı gelir.

Bu yazı toplam 1707 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum