1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Bahar Temizliği
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahar Temizliği

A+A-
Kışa elveda deyip, yaza da bir merhaba demeye zemin hazırlayacak bir bahar temizliği yapmaya var mısınız? Yalnız bu bahar temizliği bildiğimiz gibi bir ev temizliği yerine kendimizi, ruhumuzu, düşüncelerimizi ve bizi rahatsız eden tüm alışkanlıklarımızı temizlemek için olsun, ne dersiniz? 
İlk olarak işe gülümsemekle başlayalım mı? Gülmek sadece yüzünüzdeki kasları güçlendirmekle kalmayacak aynı zamanda dolaylı olarak da sağlığımızı olumlu yönde etkileyecek.
Pozitif olarak var olan sorunların, yaşanılan sıkıntıların daha kolay üstesinden geldiğimizi ve bir şekilde yarına ya da daha doğrusu geleceğe dair daha umutlu ve daha iyimser olduğumuzu fark edeceğiz. Pozitif bir tutumla yaşadığımız her ne varsa aslında bizler için birer ders, birer öğretmen olduğunu da kolaylıkla anlayabileceğiz.
Affederek de aslında bir bakıma kendimizi iyileştiririz. Görüşmediğimiz, küs olduğumuz aile bireyleri, arkadaşların aslında hayatımızda olmadığını sanırız ancak hala bizim yolumuzu tıkarlar. Zihinsel olarak da manevi olarak da bizi bir şekilde engeller affetmemek. Ne yaşadıysanız ya da bir şekilde ne kalbinizi kırdıysa bunu unutun ve siz onarın. Kendiniz için, kendi iyiliğiniz ve kendi mutluluğunuz için. Geçmişi şimdiye, şimdiyi de geleceğe bu şekilde olumsuz taşımanın bir anlamı yok çünkü.
Sev, sev, sev.. Sevmenin ve sevginin gücünün ne kadar önemli olduğunu hatırlayın ve tüm olumsuz duyguları, kin gibi, nefret gibi, haset gibi, bir kenara daha doğrusu kış mevsiminde bırakın. Bu tarz duygular sizi yormaktan ve tam bir mutluluğun oluşmasının ve yaşanmasının önüne geçer, buna izin vermeyin.
Olumsuz duygular demişken, bu tarz duygular sürekli bizimle birlikte kalırsa hem tutumlarımızı, hem de davranışlarımızı öyle ya da böyle etkileyecektir. Kıskanç yapıda birinin nasıl koşulsuz sevgiye engel olacağı şüphesizse, çıkarcı ya da şöyle diyelim her işi hesaplı yapan birinin de aynı şekilde saf ve aydınlık bir sevgi vermesi hayal ürünü olurdu. O nedenle olumsuz, kötü ne kadar duygu varsa arkada bırakmak ve yeni, güzel, taze, temiz duygular içinde olmak bize coşku verecek, buna inanın.
Kabul edin, her ne oluyorsa, elbette olmayanı da. Kabul ederek ve şükrederek ilerleyin bu hayatta.
Bir de umut taşıyalım bu bahara.  Umudun varsa hayatın da olduğunu, yaşamanın, nefes almanın daha anlamlı, daha kolay ve daha güzel olduğunu hatırlayarak, bilerek ve bu şekilde yaşayarak. Haydi şimdi başlayalım.
“İnsan düşünce ile görür ve duyar.”

Epiharmus Gerçek Sorumluluk
Köyün tek çeşmesi başında üç kadın, sıraya girmiş kaplarına su doldurmaktaymış. Kadınlar aralarında sohbet ederlerken yanlarına yaşlı bir adam yaklaşmış ve onların konuştuklarına kulak misafiri olmuş… Birinci kadın: “Benim bir oğlum var, becerikli mi becerikli,yetenekli mi yetenekli… İnanın örnek bir gençtir o…”İkinci kadın:”benim de bir oğlum var.Bülbül gibi şakır, sesinin güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakır…’ ‘Üçüncü kadın ise oğlu hakkında hiçbir şey söyleyememiş.
Kadınlar serçe parmağı kalınlığında akan çeşmeden kaplarını zorlukla doldurduktan sonra oradan uzaklaşmaya hazırlanırken, birinci kadının oğlu görünüp mükemmel bir takla atmış. Annesi; “en zor gösterileri de yapabilir”diyerek oğlunu pohpohlamış. Derken ikinci kadının oğlu görünmüş. O kadar güzel,o kadar yanık bir türkü söylemiş ki,dinleyenler hayran kalmış… En son üçüncü kadının oğlu görünmüş ve onlara yaklaşmış; ilk ikisinin aksine hiçbir şey yapmamış; sadece annesine koşmuş ve su kabını onun elinden alarak kendisi taşımış.
Bundan sonra üç kadın yaşlı adama sormuş.”işte şimdi oğullarımızı gördünüz değil mi?” Yaşlı adam şöyle cevap vermiş:
”Ben sadece bir oğul gördüm. Annesinin elinden su kabını alarak kendisi taşıyan ve sorumluluğunun bilincinde olan bir oğul…”
Bu yazı toplam 698 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.