1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bahçeşehir Koleji Müdürü Kalcı: “Yüzde 99’u başarı kabul etmeyiz”
Bahçeşehir Koleji Müdürü Kalcı: “Yüzde 99’u başarı kabul etmeyiz”

Bahçeşehir Koleji Müdürü Kalcı: “Yüzde 99’u başarı kabul etmeyiz”

Bahçeşehir Koleji Müdürü Mahmut Kalcı, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Kalcı, “Biz sistem okuluyuz. Sistem oturmuştur. Bizde yüzde 99 başarı olarak kabul edilmez. Bu kadar iddialıyız” dedi

A+A-

FİYAT DÜŞÜREREK KALİTEYİ DÜŞÜRMÜYORUZ

2019-2020 Eğitim Öğretim dönemi öncesinde Kocaeli Bahçeşehir Koleji Müdürü Mahmut Kalcı gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu. Kalcı, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile yaptığı söyleşide okulun hedefleri, mevcut yapısı, öğretmen-veli ilişkileri, öğrencilere sundukları imkânlara kadar birçok konuda samimi açıklamalar yaptı. Kalcı, “İlimizdeki diğer özel okullarla rekabet duygusu içerisinde hareket etmiyoruz. Bizim kalitemiz, sistemimiz, anlayışımız belli. Fazladan öğrenci almak için diğer okullarla bir yarış içinde değiliz. Olmadık, olmayacağız. Fiyat düşürüp eğitimin kalitesini düşürmüyoruz. Bahçeşehir Koleji sistemle yönetiliyor” dedi.
12 yıldır Bahçeşehir Koleji Müdürlüğünü yürüten deneyimli eğitimci Mahmut Kalcı’nın anlattıklarını birlikte okuyalım.

mahmut-kalci-.jpg

KALCI- 2019-2020 eğitim öğretim dönemi öncesinde Kocaeli Bahçeşehir Koleji Müdürü Mahmut Kalcı yeni dönem çalışmalarını anlattı.

“BAHÇEŞEHİR KOLEJİ SİSTEM OKULUDUR”

2019-2020 eğitim öğretim dönemi başlıyor. Yeni dönem için neler yaptınız, eksiklikleriniz var mı?
-Yeni döneme daha okullar kapanmadan hazırlanmaya başlıyoruz. Bir sonraki yılın hazırlığı ocak ayında mutlaka başlar. Önce bir hedef belirleriz. Ardından kaç öğrencimiz olacağının, kaç şube açacağımızın planlamasını yaparız. Bu plan doğrultusunda ne kadar ciro elde edebileceğimizi tahmini bütçe yaparız. Bunun ne kadarının eğitime geri döneceğini, öğretmen maaşlarının, çalışan personelin ne kadar oranda artması gerektiğinin planlamasını çıkartırız. En son da biz bu işten ne kazanırıza bakarız. Çizelge hazırlar ve biz bu işi yapabiliyor muyuz? Yapamıyor muyuz? Ona bakarız. Bu planlama doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyor ve piyasanın nabzını yokluyoruz.

yeni-donemi-gazetemize-degerlendirdi-.jpg

YENİ DÖNEMİ GAZETEMİZE DEĞERLENDİRDİ- Bahçeşehir Koleji Müdürü Mahmut Kalcı, gazetemizin yazı işleri müdürü Cemalettin Öztürk’e Bahçeşehir Koleji’nin 2019-2020 eğitim öğretim dönemindeki hedeflerini anlattı. Kalcı, “Güçlü ve geçilmez olduğumuz için yeni açılan özel okullar hakkımızda dedikodu yapıyor, takılmıyoruz” dedi.

Kocaeli genelinde çok sayıda özel okul bulunuyor. Rekabetin en sert geçtiği sektördür. En iyi olduğunuz konusunda velilere kendinizi nasıl anlatıyorsunuz?
-12 senedir bu kurumdayım. Bir gün olsun koyduğumuz hedef şaşmamıştır. Kocaeli küçük bir yer. Tek dezavantaj yeni açılan okullar olabiliyor. Bu okullar rekabete girmek adına fiyat kırıyorlar. Öğrenci alabilmek için fiyat indiriyorlar, iyi öğretmen alabilmek için de fazla maaş verip, piyasanın dengesiyle oynuyorlar. Bu etik değil. Bir şeyin bir değeri vardır. 12 yıldır kimsenin öğretmeni ya da öğrencisi bana gelsin diye asla öyle bir uygulama yapmadım. Bahçeşehir Okulunun bir sistemi var. O sistem üzerinden yürüyoruz. Taşıma suyla değirmen dönmez.

“HEDEFLERİMİZE YÜZDE 100 ULAŞAN OKULUZ”

Bahçeşehir Koleji'nin öğrenci sayısı ne kadar?

-Bahçeşehir okulumuzun öğrenci sayısı 1.250. Geçen yıl 1. 230 öğrencimiz vardı. Bu önümüzdeki hafta içerisinde 1. 300’e kadar da çıkabilir. Devlet okullarına giden bazı öğrenciler ve veliler bazı okulları beğenmiyorlar. Böyle durumlarda özel okul arayışına giriyorlar. Özel okullara, okullar açıldıktan 15 güne kadar devlet okullarından öğrenci akışı olabiliyor. Bizim okulumuza ilgi bir hayli fazla. Çünkü eğitimin kalitesinden taviz vermiyoruz.

velilerle-birlikte.jpg

VELİLERLE YAKINDAN İLGİLENDİ- Bahçeşehir Koleji Müdürü Mahmut Kalcı, yeni eğitim dönemi öncesi okula gelen velilerle bizzat kendisi sohbet etti, okuldaki sistemi anlattı.

Eğitimci kadronuz nasıl?

-Okulumuzda 1.250 öğrenciye karşılık 180 tane öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerden 20 tane yabancı öğretmenimiz var. Toplamda da 60 tane yabancı dil öğretmenimiz var. Yabancı dil eğitimi bizde bir hayli fazla.

Bahçeşehir Koleji’ni diğer özel okullarda ayıran eğitim sistemi nedir?
-Burası tamamen sistem okulu. Burada sistem haricinde hiç kimse, kendi bildiğim öğretmenliği yapacağım diyemez. Bütün müfredat Bahçeşehir Genel Merkezi’nden gelir. Tüm Türkiye’de açık olan 125 okulda aynı eğitim yapılır. Kimse farklı bir eğitim gerçekleştiremez. Sınavlarımız 4’üncü sınıf itibariyle tüm Türkiye’de aynı saatte gerçekleştirilir. Hiçbir öğretmenimiz sınav bitmeden önce sınav sorusunu göremez. Hiçbir öğretmenimiz de kendi dersinin sınavını yapamaz. Sınav biter bitmez veriler çıkarılır, genel merkeze gönderilir. Genel merkezde tüm Türkiye taranır. Tarandıktan sonra da hangi öğrencinin hangi soruyu yapamadığına dair liste veliye de, öğretmene de, okul idaresine de gelir. Hangi öğrenciye hangi etüt yapılacağı da genel merkezden gelir. Sistem oturmuş. Kazanımlar asla göz önüne alınmaz. Kim neyi yapamamışsa onun tedavisini yaparız. Onun için hedefimize yüzde 100 ulaşırız. Bizde yüzde 99 başarı olarak kabul edilmez. Bu kadar iddialıyız.

bahcesehir-koleji-(1).jpg

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ- Fatih Sultan Mehmet, Demokrasi Caddesi 41135 Kartepe ilçesinde bulunan Bahçeşehir Koleji’nde kayıtlar sürüyor.

“BAŞARI SIRALAMASINDA 3’ÜNCÜ SIRADAYIZ”

Türkiye genelinde 125 tane Bahçeşehir Koleji var. Sizin başında bulunduğunuz Kocaeli Bahçeşehir Koleji başarı oranında bu sayının neresinde bulunuyor?
-Kocaeli bu 125 okul içerisinde ilk 3’ün içerisinde. Bu her sene böyledir. Burası zaten Bahçeşehir Kolejleri içerisinde 3’üncü kurulan okuldur. İlk şube İstanbul, sonra Bursa; Bursa’dan sonra da Kocaeli kurulmuştur. Bahçeşehir Koleji, 2006’da Yeniköy’de eğitime başladı. 2009’dan beri de Kartepe’de eğitim öğretime devam ediyoruz.

Sektörde rekabet var. Burayı tercih etmek için veli ve öğrencilere ne sunuyorsunuz? Diğer okullardan farkınız ne?

-En baştaki farkımız yabancı dildir. Biz burada gramer kullanmıyoruz. Ana sınıfında 23 saat eğitim veriyoruz. Dersleri bir yabancı bir Türk İngilizce öğretmeni veriyor. Ayrıca 4 yıllık çocuk gelişim ve iki yıllık çocuk gelişim öğretmeni var. Bir sınıfın 4 ana öğretmeni var. Bunun haricinde drama, robotik kodlama, satranç, felsefe dersleri de ana sınıfında veriliyor. 5’nci sınıfta yabancı dil eğitimini tamamlıyoruz.

“11 ÖĞRENCİMİZ, DÜNYANIN EN İYİ 35 ÜNİVERSİTESİNDEN KABUL ALDI”

Bahçeşehir Koleji’nin Yüksek Öğretim Kurumları’na(YKS) Giriş Sınavı’nda başarı oranı nedir?
-Kocaeli Bahçeşehir Koleji, 125 şubemiz arasında tek IB(International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya) lisesi olan okul biziz. Geçen yıl 11 öğrencimizi mezun ettik. 11 öğrencimiz, dünyanın en iyi 35 üniversitesinde kabulleri aldık. Geçen yıl ilk mezunlarımızı verdik. Bu IB programını bizden başka uygulayan özel okul yok.

Bahçeşehir Koleji’ndeki öğrencilere sunduğunuz sosyal olanaklarınız nelerdir?
-Bütün aktiviteleri yapacak olanaklarımız mevcut. Ancak bir futbol sahamız yok. Okulumuzun yanında kapalı futbol sahası var. Orayı yıllık kiralıyoruz. Futbol maçlarımızı orada yapıyoruz. 2 tane kapalı spor salonumuz, 1 yüzme havuzumuz, atölyelerimiz, laboratuvarlarımızın hepsi mevcuttur. Okulumuzu diğer okullardan ayıran etkenlerden biri de sosyal aktivitelerimizin kusursuz ve eksiksiz olmasıdır.

Marka değeri yüksek bir okulsunuz. Okul yönetimi olarak velilerle diyaloglarınız nasıl?

-Velilerle diyaloglarımızı tamamen resmi yolla gerçekleştiriyoruz. Öğretmen veli görüşmeleri mutlaka randevulu görüşmelerdir. Randevusuz görüşmemiz yoktur. Her öğretmenin haftada iki saat görüşmesi vardır. Velilerimiz öğretmenin bir aylık randevusunu görür, online olarak randevu alır ve gelerek öğretmenimizle görüşür. Velilerimiz randevusunu iptal edebilir. Öğretmenlerimiz randevuyu iptal edemezler. Randevu sabahı velilere mesaj gider. Biz her hafta okulumuzda yaptığımız tüm çalışmaları cuma akşamları velilerle paylaşırız. O kadar da şeffaf bir yapıya sahibiz.

kupalarla-(2).jpg

KUPALARLA- Kocaeli Bahçeşehir Koleji Müdürü Mahmut Kalcı ‘Okulumuzun şeref köşesi’ dediği okulun başarısının sembolü olan kupalarla böyle poz verdi.

“YENİ AÇILAN ÖZEL OKULLAR DEDİKODUMUZU YAPIYOR”

Bahçeşehir Koleji ile ilgili kentte bazı iddialar ortaya atılıyor. Bunların doğruluğu var mı?
-12 yıldır buradayım ve her yıl dedikodular ayyuka çıkar. Son olarak Bahçeşehir Koleji Haldız Grup'a iki yıl önce devredildikten sonra oldukça dedikodu yapıldı piyasada. Fakat bizim Haldız Grup'la ilgili herhangi bir serzenişimiz asla olmadı. Okul işine asla karışmadılar. Çünkü Bahçeşehir’in bir sistemi var. Milletin dedikodusu en çok bu yönde çıkıyor. Bu yeni açılan okullar tarafından empoze ediliyor. Velilerimiz, öğretmenlerimiz sistemin değişmediğini görüyor. Biz rahat bir okuluz. Hiçbir okulla rekabet içerisinde girmek istemiyoruz. Altın kuyumcular çarşısında satılır. Benim okulumun etrafına istediği kadar okul gelsin, ben mutlu olurum.

Eğitim öğretim dönemi pazartesi(yarın) günü başlıyor. Öğrenci ve öğretmenlerle uyum sürecinde neler yaptınız?

-Uyum süreci 26 Ağustos’ta 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerimizi sınava hazırlık programına aldık. 1’inci, 5’inci ve 9’uncu sınıflar için oryantasyon çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Yeni gelen öğrencilerin okulumuzu tanımaları açısından programımızı uyguluyoruz. Bir öğrencinin 10’a yakın öğretmeni var, tanışıyorlar. Pazartesi(yarın) günü tam teşekküllü olarak sabah 09.00-16.30’da eğitime başlıyoruz. Öğretmenlerimiz 19 Ağustos’ta çalışmaya başladılar. Seminerlerimizi yaptık. Yeni dönem eğitime yüzde yüz hazırız. Pazartesi günü itibariyle bizim önümüzdeki mayıs ayının 15’inde hangi aktiviteyi yapacağımız bellidir. Bahçeşehir Koleji’ni diğer özel okullardan ayıran tek yanı sistem okulu olmamızdır. Velilerimiz ve öğrencilerimiz bizim için çok değerli ve kıymetlidir. Verdiğimiz değer ve kıymeti yılsonunda çok daha iyi anlayacaklardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum