1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bahçeşehir Koleji’nin duyarlı öğrencileri
Bahçeşehir Koleji’nin duyarlı öğrencileri

Bahçeşehir Koleji’nin duyarlı öğrencileri

Çocuk. Hayatımızın manası, yaşamımızın en değerli olgusu, geleceğimizin teminatı. İçinde var olan tertemiz duyguların yanı sıra birde maneviyatı güçlü yetiştirilirse harika olur inanınız. Çocuk

A+A-

Çocuk. Hayatımızın manası, yaşamımızın en değerli olgusu, geleceğimizin teminatı. İçinde var olan  tertemiz  duyguların yanı sıra birde maneviyatı güçlü yetiştirilirse harika olur inanınız.

Çocuk aynı zamanda  o derece hassas bir yapıdır ki, bizler fark edemesek bile onlar yetişkinlerin kendilerine karşı  besledikleri  duyguları ve hisleri fevkalade iyi algılayabilirler. Ve sonuçta o kişilere karşı  ruhlarından  esen rüzgarın gücü nispetinde  davranışa geçerler.  Eğer onlara güven vererek yaklaşırsanız, sizinle akıllarından geçen her konu hakkında konuşmak, paylaşmak  isterler.  Ancak bunun tersi bir yaklaşım sonucunda ketumlaşır, o kişiyle hiç bir anlamda bütünleşmeye yanaşmak istemezler.

Evet, işte böyle zor bir bilmece, tatlı bir endişe, gurur duyulası bir gelecektir  çocuklarımız.

Keşke o tertemiz yapıları ve yıpranmadan korunabilen duygularıyla kalabilseler. İçlerinden fışkıran  sevgi pınarıyla büyüklerini  etkileyebilseler. İyilik ve güzelliği  küçücük yüreklerine bir daha  çıkmamak üzere kazıyıp, işleye bilseler. Ömür boyu bu günkü o erişilmez duygularıyla yaşasalar.

Sayın okurlar, çocuklar için, hele de ülkemizde  çocuk olma adına yazılacak o kadar çok şey var ki. Sanırım bu durum  hepinizin malumu. Ama benim  bu  hafta  sizlere, bitmeyen tutkum  çocuklardan bahsetmemin nedeni, onların  duyarlılığı ve yapmak istedikleri işi istikrarla yerine getirme  mücadelesi. Birilerine yardımcı olabilmenin  hoşnutluğu ve toplumcu  hareketin meyvelerini  toplamanın hazzı.

Torunum, Kaan Atabaş.  Bahçeşehir Koleji 4-B Sınıf öğrencisi. Yapı olarak hassas bir çocuk. Ama bu derece duyarlı olduğunu bilmiyordum doğrusu. Bizde oldukları bir akşam annesiyle benim konuşmamıza kulak misafiri olmuş. Ben kızıma dernek arkadaşlarımın naylon şişe kapağı topladığını ve bu kapaklarla engelli vatandaşlara araba alınabileceğini anlatıyor ve o kadar kapak toplamanın mümkün olmayacağından yakınıyordum. O arada Kaan bir kaç şey sordu hatırladığım kadarıyla. Fakat sorduğu sorulara yeterli yanıt alabildiğini sanmıyorum. Ertesi gün okula gittiğinde Kaan öğretmenine ve arkadaşlarına bu konuyu anlatmış. Akşam eve geldiğinde annesine sorduğu sorular doğru yanıtlansın düşüncesiyle beni aradılar. Olayın daha detaylı bir şekilde anlatılmasını isteyen öğretmenine bilgi  götürme görevi üstlenen Kaan, müthiş heyecanlıydı. Ve o günden itibaren değerli öğretmeni  Ayşe Kılıç hanımefendinin de desteği ile 4-B  sınıfı, engelli kardeşlerine hizmet etmek arzusu içinde kapak toplama yarışına başlamıştı.

Kapaklar toplanıyor, toplandıkça Kaan’a  veriliyor, Kaan da o kapakları derneğe götürmem için bana getiriyordu. Hemen hemen gün aşırı gelen  kapaklarla kutularımız dolmuştu. Biz de dernek olarak dolu kutuları Engelliler Derneğine  götürüyorduk. Kaan ve arkadaşları bu yardımı o denli benimsemişler ve sahiplenmişlerdi ki, gidişat hakkında da ciddi ciddi bilgi istiyorlardı. Hatta bu kapak toplama kampanyası bitse bile, bu duyarlı çocukların  heyecanlı mücadelesi bitmeyecek gibi geliyor bana. Ne mutlu bu çocukların duyarlılığını yücelten sınıf öğretmenine, ne mutlu  bıkmadan çocuğundan gelen kapak talebini temin eden veliye. Bunlar küçük birer insan. Şu anda insan olmanın en ince noktasını işliyorlar dantel dantel. Kim bilir ne hayaller kuruyorlar topladıkları kapaklardan yararlanmak durumunda kalanlar üzerine. Eğer bizler. Onların geleceğinden sorumlu olanlar.  Gelecek adına o yavruları işleyebilir, cevheri gün ışığına daha net çıkarabilirsek, ne mutlu bizlere.

Dernekte yönetici arkadaşlarla çok iğlimizi çekti ve bu istikrara şaşırdık. Okula gidip bu yavrulara ve öğretmenlerine teşekkür etmeyi  planladık. Çok yoğun gündemin arasına sıkıştırmaktansa sömestre tatilinden sonra bu ziyareti gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.  Yaşadığımız bu örnek çalışmayı ise duyarlılıklarına tüm kalbimle inandığım tüm çocuklarımıza bir misal olması düşüncesiyle yazmak istedim. Sonra bu derece hassas öğrencileri ve onları doğruya yönlendiren öğretmenlerini kaleme almak benim içinde bir övünçtür. Biz “Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği” olarak onlarla iş bütünlüğüne ve toplumsal harekete her zaman hazırız. Bu derece duyarlı ve iş bitirici gençleri bulmuşken bırakmak  pek akıllıca olmasa gerek. Bir kez daha Özel  Bahçeşehir (Knightsbridge) Koleji 4-B sınıf öğrencilerini, değerli öğretmenleri Sayın Ayşe Kılıç’ı Dernek yönetimim, şahsım ve yardımcı olmak telaşıyla kapak topladıkları  kitle adına kutluyor, teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.