1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Bahri Yavuz liderliğindeki halk böyle istedi  
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahri Yavuz liderliğindeki halk böyle istedi  

A+A-

Kocaelispor’un eski borçlarından kurtulup, güçlü bir kurumsal kimlikle yoluna devam etmesinin tek yolu kendisine ait tesisleri gerçek değerine satmaktı.  Uzun ve zorlu bir süreçti. Kocaelispor kendine ait tesisi ısrarla istiyor, KEV yönetimi Nuh diyor, peygamber demiyor inatla vermiyordu. Ancak Kocaelispor yönetimi, halktan aldığı güçle bu işin peşini bırakmaya niyetli değildi. Başkan Yavuz, “KEV davasından vazgeçersem beni hain ilan edin” diyecek kadar kararlıydı.   Kent sportif başarıyla ayağa kalktı, KEV olayında tepkisini gösterdi. Zeynel Başlak’ın ifadesiyle bu ateşe kar dayanmazdı, tam öyle oldu. KEV yönetimi büyük baskı karşısında daha fazla direnemedi. 

1 HAFTA, 10 GÜN İÇİNDE TAMAM DEMİŞTİM 
 İşin bu noktaya geleceğini 20 Ekim’de, yani bundan yaklaşık 1 ay önce KEV’in yeni Başkanı Zeynel Başlak’a yaptığım ziyarette görmüş, hatta bunu yazmıştım. Ziyaretle ilgili o günkü yazımı, “ Zeynel Başlak’ın Kocaelispor sevgisini çok sağlam ve samimi gördüm. Bu olayda siyasi bir düşünceye hareket edeceğini de düşünmüyorum. Mesajları net ve mantıklı. Bu ziyaret KEV’de çözüm için beni umutlandırdı. Bu iş olacak gibi. Haydi hayırlısı” diyerek bitirmiştim. Sonrasında geçen hafta 15 Kasım’da sevgili Zeynel Ağabey öğlen yemeğinde işin bitmek üzere olduğu bilginini vermiş ancak detayları yazmamamı rica etmişti. Hangi formül üzerinde uzlaşmaya varıldığını o gün öğrenmiş, sır saklama konusunda güvendiğim dostlarımla bu haberi paylaşmıştım. O günkü görüşmemizin ardından camiaya, “Müjdeli haber, çok yakın” diye seslenmiş ve 1 hafta, 10 gün içinde açıklamanın yapılacağı bilgisini aktarmıştım.

BAŞLAK, KALKANDELEN, GÜVEN, SU VE BARAN 
Aynen öyle oldu. 24 Kasım yani önceki gün basına, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın Kocaelispor ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceği notu geçildi. Beklenen haber buydu. Büyükşehir ile Kocaelispor imar planı ve satış konusunda uzlaşmaya varmıştı. Büyükşehir’in imar planı değişikliği için şartı tesislerin Kocaelispor’a devri veya KEV Başkanlığını Bahri Yavuz’un üstlenmesiydi. KEV yönetimi hukuksal olarak bazı sakıncası olduğu düşüncesiyle devir işine girmeyip, ikinci seçenek yani yönetimi Bahri Yavuz’a bırakmaya razı oldu. Tabi bu iş de kolay olmadı. Tanzer Ünal’ın yazdığına göre 9 kişilik yönetimde 4 kişi şiddetle karşı çıkmış yönetimi Bahri Yavuz’a bırakmaya, hatta üçü istifasını vermiş. Çok şükür ki Zeynel Başlak ve 4 yönetim kurulu üyesi onay verince olağanüstü kongre kararı alınmış. Bu vesileyle Zeynel Başlak, İsmail Kalkandelen, Murat Güven, Rasim Su ve Yücel Baran’a teşekkürlerimizi iletelim. Doğru olanı yaptıkları için. 

70-80 MİLYONLUK BİR KAYNAK SÖZ KONUSU
Dün Büyükşehir, Kocaelispor ve KEV yani olayın üç muhatabının yetkilileri birlikte basının karşısına çıkarak ortak bir açıklama yaptılar. Resmi ağızlardan haber kamuoyuna aktarıldı. Doğal olarak camiada büyük bir sevinç yaşanıyor. Bu adımla birlikte Kocaelispor’un borçlarından kurtulma süreci başlamış oldu. Önce KEV kongresini, Bahri Yavuz’un bayrağı almasını bekleyeceğiz. 24 Aralık’tan sonra da Büyükşehir ile birlikte hareket edilecek. Önce imar değişikliğiyle arsa gerçek değerine kavuşacak, sonrasında Kentkonut veya TOKİ’ye satışıyla önemli bir kaynak sağlanacak. 70-80 milyon gibi rakamlardan söz ediliyor. Bu paranın önemli bir kısmı Kocaelispor’un borçları için kullanılacak, KEV için de 200 kişilik bir yurt yapılacak. Böylece her iki tarafın menfaatine bir alışveriş olacak. 

7 AYLIK GECİKMENİN FATURASI 15 MİLYON
 Aslında 7 ay önceki kongrede yönetim Bahri Yavuz’u bırakılmalıydı. O gün yapılsa, şimdiye kadar satış olur, kasım sonu olarak belirlenen vergi borcunu peşin parayla öderdik. Peşin tutar 25 milyondu, oysa şimdi taksitli olarak 40 milyon TL ödeyeceğiz. Bu gecikmenin bedeli 15 milyon TL oldu ki, bu rakamla futbolcu ailesine olan tüm borcu temizlerdik.   Neyse, en azından yapılandırmada taksitlendirme fırsatını kaçırmayacağız. 68 milyonluk toplam borcu 40 milyon olarak ödeyerek, ciddi bir indirimden faydalanmış olacağız. Buna da şükür diyelim. Tabi geçiş döneminde, yani imar değişimi ve satış sürecinde yapılandırma taksit ödemelerinin yapılması gerekiyor. Ki, ilk taksit ödemesi için önümüzde bir haftalık zaman var.

TRANSFER YASAĞI DA KALDIRILMALI 
 Başkan Yavuz dünkü toplantıda ilk taksit ödemesini yönetim olarak yapacaklarını söyledi ki, yine büyük bir fedakarlık yaptı. 1 milyon TL gibi bir rakamdan söz ediyorum, bu rakamı yönetim üstlendi. Helal olsun. İki ay sonraki taksit için kampanya düzenlenecek. İnanıyorum gerekli para toparlanacaktır. Sonrasındaki taksit ödemeleri tesislerin satışından gelecek kaynakla yapılacak ve Kocaelispor devlet borçlarından kurtulacak. Devlete olan borç büyük kambur, yolunuzu kesen ciddi bir engel. Ancak devlet borcunu bitirmekle iş bitmiyor. Futbolcu ailesine olan 15 milyon tutarındaki borç da ciddi bir sıkıntı. Transfer yasağı ile üst liglere yol almamız zor. Vergi borcunu taksitle ödeyeceğime göre gelecek kaynakla futbolcu ailesine olan borcu da sıkı pazarlıklarla rakamları aşağıya çekmek kaydıydı kapatabiliriz. Yönetimin bu konuyla ilgili mutlaka bir yol harikası vardır. Bunları konuşmak için daha zamanımız da var, yönetimin en doğrusunu yapacağına inancımız da.  

Uzun süredir heyecanla beklediğimiz haberdi. Büyükşehir, Kocaelispor ve KEV üçgeninde çok şükür ki uzlaşma sağlandı, ortak bir çözüm bulundu. Başka anlamda, Kocaelispor’un kurtuluşu, yeniden eski parlak günlerine dönüşü için eşik aşıldı. Kuşkusuz ki, çözüm adına birçok kişi adım attı. Ancak düne kadar mümkün gözükmeyen bu iş nasıl oldu, mimarı kim sorusuna verilecek gerçekçi yanıt, yazımın başlığı olsa gerek. Şehrin en büyük tutkusu önünde duramaz, güvenilir, işin ehli, on binleri peşinden sürükleyen liderle baş edemezsiniz; en önemlisi halka rağmen bir şey yapamazsınız. Boşuna değil Kocaelispor halkın takımı. Zafer her daim inananlarındır.    
 

Bu yazı toplam 1498 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum